Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Niestabilne zachowanie myszy
#1
0
Witam serdecznie wszystkich użytkowników Forum,

Od niedawna jestem użtkownikiem systemu Linux Mint. Mój problem dotyczy dziwnego zachowania wskaźnika myszki. Otóż, gdy zbliżę wskaźnik myszki (mysz bezprzewodowa) do lewego brzegu ekranu, lewej krawędzi pulpitu, myszka jak gdyby "przykleja się" do jego krawędzi i zawiesza na około 1 sekundy. Zbliżanie myszki do krawędzi górnej, prawej oraz dolnej nie wywołuje problemów. Jest to denerwujące, szczególnie gdy chcę otworzyć menu systemu w lewym dolnym rogu. Tak jak gdyby część lewa pulpitu systemu Mint nie działała płynnie... Bez względu na to, czy pracuję z edytorem tekstu ze zmaksymalizowanym oknem, przeglądarką czy przemieszczam ikony programów na pulpicie. Lewa, krańcowa część ekranu zachowuje się problematycznie...

Próbowałem wielu sposobów na znalezienie przyczyny problemu. Próbowałem zmienić przewód HDMI wraz z podłączeniem do innego źródła obrazu - telewizora. Próbowałem odpalić Minta z pendrive'a w trybie live. Problem nie został rozwiązany. Próbowałem przepiąć odbiornik myszki w inne wejście USB, przez HUB USB i bezpośrednio do innego portu. Nie rozwiązywało to problemu.

Próbowałem także zmieniać rozdzielczość ekranu oraz częstotliwość odświeżania na wartości mniejsze od wartości optymalnych: 1920x1080, 60 Hz. Nie rozwiązało to problemu. Zauważyłem jednak, że gdy zmienię skalowanie monitora na 125%, problem nagle znika! Ustawienie 125% nie jest jednak komfortowe dla mojej pracy...

Proszę Was o wszelkie sugestie i porady. Być może ktoś z Was spotkał się już z takim problemem i wie, jak go rozwiązać. Czy wina leży w konfiguracji Minta? Czy muszę spróbować innej edycji Minta? Mate? Xface? Czy też może problem leży po stronie sprzętowej? Proszę o pomoc. Poniżej wklejam trochę informacji o systemie i sterownikach:



Cytat:System:
  Kernel: 5.15.0-46-generic x86_64 bits: 64 compiler: gcc v: 11.2.0 Desktop: Cinnamon 5.4.11
  tk: GTK 3.24.33 wm: Mutter dm: LightDM Distro: Linux Mint 21 Vanessa base: Ubuntu 22.04 jammy

Graphics:
  Device-1: Intel Atom/Celeron/Pentium Processor x5-E8000/J3xxx/N3xxx Integrated Graphics
    vendor: Gigabyte driver: i915 v: kernel ports: active: HDMI-A-3
    empty: DP-1, DP-2, DP-3, HDMI-A-1, HDMI-A-2 bus-ID: 00:02.0 chip-ID: 8086:22b1
  Display: x11 server: X.Org v: 1.21.1.3 driver: X: loaded: modesetting unloaded: fbdev,vesa
    gpu: i915 display-ID: :0 screens: 1
  Screen-1: 0 s-res: 1920x1080 s-dpi: 96
  Monitor-1: HDMI-3 mapped: HDMI-A-3 model: Dell P2422H res: 1920x1080 dpi: 93
    diag: 604mm (23.8")
  OpenGL: renderer: Mesa Intel HD Graphics 400 (BSW) v: 4.6 Mesa 22.0.5 compat-v: 3.1
    direct render: Yes
Odpowiedz
#2
0
Pobaw się funkcją "hot corners"
https://www.technipages.com/linux-mint-hot-corners
Odpowiedz
#3
0
Spróbuj także działania z wyłączonymi efektami pulpitu w ustawieniach:

Ogólne: Wyłącz kompozycje dla okien pełnoekranowych [Tak]

Efekty: [Nie]

Ułożenie okien: Włącz kafelkowanie i przyciąganie okien [Nie]
Odpowiedz
#4
0
(28-08-2022, 11:39)dedito napisał(a): Pobaw się funkcją "hot corners"
https://www.technipages.com/linux-mint-hot-corners
Niestety, to nie rozwiązuje problemu... :-(

Dodano po pewnym czasie:
(28-08-2022, 15:21)magnus napisał(a): Spróbuj także działania z wyłączonymi efektami pulpitu w ustawieniach:

Ogólne: Wyłącz kompozycje dla okien pełnoekranowych [Tak]

Efekty: [Nie]

Ułożenie okien: Włącz kafelkowanie i przyciąganie okien [Nie]
Próbowałem wszelkich, powyższych kombinacji, włącznie z wyłączeniem wszystkiego. Problem nadal występuje... :-(. Czy jest jakiś sposób, by zmienić skalowanie obrazu na wartość niestandardową, np. 101%, 105%?
Odpowiedz
#5
0
Skalowanie jest ograniczone do tych kilku wartości.
Spróbuj edycji MATE w trybie Live. Można tam zmieniać menedżer okien:
Desktop Settings > Windows > Window Manager (Ustawienia pulpitu > Okna > Menedżer okien)
Odpowiedz
#6
0
(29-08-2022, 16:12)xSx napisał(a): Czy jest jakiś sposób, by zmienić skalowanie obrazu na wartość niestandardową, np. 101%, 105%?

Samo włączenie tej opcji może być powodem problemów.
Wyłączenie "wodotrysków", o których pisał @magnus dobrze byłoby sprawdzić po restarcie komputera.


A tak jeszcze spytam mimochodem... bateria w myszce (jeśli jest bezprzewodowa oczywiście) dobra? Smile
Odpowiedz
#7
0
(29-08-2022, 18:38)yahoob3 napisał(a):
(29-08-2022, 16:12)xSx napisał(a): Czy jest jakiś sposób, by zmienić skalowanie obrazu na wartość niestandardową, np. 101%, 105%?

Samo włączenie tej opcji może być powodem problemów.
Wyłączenie "wodotrysków", o których pisał @magnus dobrze byłoby sprawdzić po restarcie komputera.

Po restarcie, pomimo wyłaczenia sugerowanych opcji, problem pozostaje...


Cytat:A tak jeszcze spytam mimochodem... bateria w myszce (jeśli jest bezprzewodowa oczywiście) dobra? Smile
Bateria w myszce działa na 100%, dla pewności sprawdzałem nawet wymieniając ją na dwie nowe. 


Dodano po pewnym czasie:
(29-08-2022, 17:09)magnus napisał(a): Skalowanie jest ograniczone do tych kilku wartości.
Spróbuj edycji MATE w trybie Live. Można tam zmieniać menedżer okien:
Desktop Settings > Windows > Window Manager (Ustawienia pulpitu > Okna > Menedżer okien)

Próbowałem edycji MATE - problem pozostaje, niestety... Chyba pozostaje mi jedynie sprawdzenie działania innej dystrybucji linuxa, np. Fedory, wtedy uda mi ustalić, czy w ogóle wina dotyczy Minta. Nie mam już pomysłów. Może to sprawa sprzętowa, sam już nie wiem... Ale dzięki za sugestie.
Odpowiedz
#8
0
Inną, jakąkolwiek myszką też można na szybko sprawdzić, czy to nie problem myszy. Sprawdziłbym też na innej rozdzielczości monitora.
Odpowiedz
#9
0
(30-08-2022, 21:36)yahoob3 napisał(a): Inną, jakąkolwiek myszką też można na szybko sprawdzić, czy to nie problem myszy. Sprawdziłbym też na innej rozdzielczości monitora.
Sęk w tym, że nie mam innej myszy. Natomiast zauważyłem, że w destrybucji Fedora live, po zbliżeniu wskaźnika myszy do lewej krawędzi ekranu i przytrzymaniu na na ok 2-3 sekundy, obraz staje się czarny, jak gdyby monitor się wyłączył, choć cały czas działa... Także problem jest jeszcze gorszy niż na Mincie... :-(. Nie wiem, do jakich wniosków mnie to doprowadziło :-). Co myślicie?
Odpowiedz
#10
0
Nie spotkałem się nigdy z czymś podobnym. Wygląda, jakby mysz powodowała problem ze sterownikiem GPU. Żeby to wykluczyć naprawdę pożyczyłbym jakąkolwiek mysz i sprawdził, lub sprawdził Twoją mysz na innym komputerze. Dodatkowo sprawdziłbym działanie myszy na niższej rozdzielczość. Pisałem o tym wyżej, ale nie zarejestrowałem informacji zwrotnej.
Jedyne, co znalazłem z podobnym zachowaniem to, jak pisał @magnus aktywne narożniki. Czy w starszej wersji Minta występował ten problem?
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości