Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ręczne partycjonowanie - Prawidłowa lokalizacja dla GRUBa.
#1
0
Odkąd pamiętam, zawsze instalowałem program rozruchowy w głównym sektorze rozruchowym dysku twardego, czyli na "/dev/sda" dawniej "/dev/hda". Pamiętam, że instalatory również preferowały tę lokalizację dla programu rozruchowego, a instalacja go na partycji "root" nie była domyślnie stosowana. Ostatnio obejrzałem dwa filmy przez które zacząłem się zastanawiać nad tym, gdzie GRUB powinien zostać zainstalowany ?

  1. Na tym filmie nagrywający tworzy partycje według schematu UEFI+GPT, a lokalizacja dla GRUBa to "/dev/sda" (Tablica partycji, główny sektor dysku)
  2. Na tym filmie nagrywający tworzy partycje według schematu UEFI+GPT(chyba), a lokalizacja dla GRUBa to "/dev/vda1" (Partycja "root")

Chciałbym się dowiedzieć jaka jest prawidłowa lokalizacja do zainstalowania programu GRUB i czy będzie się ona zmieniała w przypadku różnych schematów partycjonowania (UEFI+GPT, BIOS_Legacy+GPT, BIOS_Legacy+MBR). O ile dobrze pamiętam, żaden instalator nigdy nie umieszczał mi GRUBa na partycji "root" zarówno za czasów BIOSu jak i UEFI. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że instalując go na "/dev/sda" pliki GRUBa znajdują się również na partycji EFI ("/dev/sda1"), ale pierwsze pliki GRUBa wczytywane są z głównego sektora rozruchowego. Dodam, że na forum Debiana powiedziano mi, że to co robię jest bez sensu bo na UEFI używa się rEFInd, a nie GRUBa, no dobrze, nie będę się tam sprzeczał. Jakbym chciał instalować wszystko od zera i wybierać czy ma być LILO, GRUB czy rEFInd to bym postawił Archa. Debian, Ubuntu, Mint używają domyślne GRUBa.
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości