Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pusta przestrzeń dyskowa między partycjami.
#1
0
Instalując różne dystrybucje zauważyłem, że wiele programów partycjonujących w ich instalatorach tworząc partycje pokazuje, że cała przestrzeń dyskowa została wykorzystana - jak na tym fragmencie filmu, ale gdy wejdzie się w zaawansowany podgląd partycji, np.: w GParted widać, że między partycjami jest niewielka pusta przestrzeń dyskowa - jak na tym fragmencie filmu. Takie rzeczy robi chociażby DrakX, Calamares, Ubiquity. W tym pierwszym instalatorze łatwo to poprawić. Takie coś ma zawsze miejsce w przypadku maszyn wirtualnych, na żywym sprzęcie instalując w UEFI+GPT lub BIOS_Legacy+GPT nie zauważyłem, ale wiele lat temu gdy miałem stary komputer i było to samo. Strasznie mnie to irytuje i chciałbym wiedzieć czemu ma to służyć ? Na Wiki Archa napisane jest, że na końcu dysku zostawia się co najmniej 16,5 kb wolnego miejsca w przypadku BIOS+MBR by użytkownik mógł w przyszłości zmienić tablicę partycji na GPT. W porządku, ale instalując BIOS+MBR wiele dystrybucji odwala mi coś takiego jak na tym fragmencie filmu i mam pytanie czemu przerwy "1MB" między partycjami mają służyć ?
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości