Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czytnik linii papilarnych 04f3:0903 Elan Microelectronics Corp. ELAN
#31
0
Nie widzę w tym poradniku niczego w stylu "format c:" Wink więc co cię powstrzymuje? Jakiś ten czytnik "nieteges"... może warto spróbować jakiejś innej dystrybucji Live, lub Windows, żeby sprawdzić czy ten czytnik jest sprawny...
#32
0
Co mnie powstrzymuje? Smile
Nie należę do osób lubiących ryzyko. Nie czuję się pewnie w Linux tak, jak w Windows. Wiem, że nic nie popsuję, ale... Nie mam wiedzy i umiejętności co zrobić, jak coś zmienię, w systemie, w konfiguracji - zwłaszcza z poziomu terminala, edycji plików systemowych, modyfikacji - i to mi nie będzie odpowiadało lub nie zadziała. Nie wiem jak odwrócić to, przywrócić stan sprzed zmian itp.
Nie bardzo też rozumiem po komendach i kodach co one oznaczają, czego się spodziewać...to nieznzne, nowe dla mnie.

A odnośnie tego pomysłu/rozwiązania, które myślę spróbować - mam pytanie, bo ja nie widzę tego:  czy jego rozwiązanie powoduje, ze będę się logować TYLKO odciskiem, czy też po iluś próbach (wskazanych tam w którymś wierszu) nadal pojawi się okienko na opcję hasłem? Z jednej strony po wierszach widać, że jest tam ilość prób, więc niby powinno pojawić sie okno logowania hasłem, ale z drugiej strony opisuje on, że nie będzie potrzeby potwierdzania enterem itp....

Boję się, że jeśli będzie tylko logowanie palcem, a mi po modyfikacji znowu czytnik nie rozpozna palca, to nie zaloguję się. Co wtedy? Co i jak moge dostać się do systemu, jesli nie wyskoczy okienko na logowanie hasłem?
#33
0
Cześć
Jest takie powiedzenie: aby zepsuć Windows wystarczy go poużywać, żeby zepsuć Linuksa, trzeba się postarać Wink
Coś w tym jest, choć zazwyczaj nie miałem większych problemów z żadnym z systemów.
Co do sprawdzenia czytnika na innej dystrybucji... uruchom system w trybie Live, np. Ubuntu, czy coś ze stajni Red Hata (Fedora), czy openSUSE - nic na dysku nie zmieniasz wtedy, możesz w terminalu przeprowadzić całą procedurę i do czasu restartu komputera (nie jest wymagany, jeśli dobrze pamiętam, przy uruchomieniu czytnika) możesz sprawdzić czy zadziała. Mówię tu oczywiście o dystrybucjach Linuksa, z Windows tak łatwo nie ma, potrzeba jest instalacja.

Co do logowania/potwierdzania "tylko palcem" Smile Też się nie bój. Po upływie ustalonego czasu system sam poprosi o podanie hasła, które ustaliłeś dla danego użytkownika podczas instalacji systemu (w przypadku Live zazwyczaj hasło jest puste - naciskasz po prostu enter). Podobnie dzieje się gdy palec nie pasuje.

Nowych rzeczy fajnie jest się uczyć... W razie totalnej wpadki, reinstalacja systemu to tylko kilkanaście minut Wink
#34
0
Wiem, wiem...fajnie się uczyć. Moja ostrożność nie koliduje z tą myślą. Smile

Ja podjąłem próbę i zrobiłem pendrive z Ubuntu Gnome do odpalenia z pendriva, bez instalacji na dysku. Ale nie robiłem tego całego procesu z enrolowaniem itd..., bo czytałem i widziałem na screenach, że ubuntu ma w Ustawieniach włączenie opcji czytnika, i można to tam zrobić , wtedy też enroluje się palca, co wizualnie widać w programiku do tego... Ale ja nie miałem tego, nie znalazłem w Ustawieniach, Opcjach... Więc zrezygnowałem Sad.... Pomyślałem, że coś schrzaniłem z pendrowowycm Ubuntu... A jak się nie wie, co się źle zrobiło, gdzie problem - to nie wiesz jak naprawić, poprawić...

Spróbuję z tymi kodami do terminala jeszcze...w Ubuntu.


EDIT:  Na Ubuntu Gnome po przypisaniu palca, gdy mam komendę weryfikacji - nie rozpoznaje, 'no match'.

Nadal nie daje to pewności, że czytnik niedziała prawidłowo. Może ten laptop z tym czytnikiem nie współpracuje z żadnym Linuxem. W końcu sterowniki nie są uwzględnione na liście wspieranych.

Instalka Windowsa i sprawdzenie czytnika byłaby testem czytnika. Może obok Minta postawię Win7 na sprawdzenie tego.
#35
0
Uwaga, mam problem...nie wiem co mogło go spowodować z rzeczy, które robiłem w ramach aktywowania czytnika, ale przy sprawdzaniu aktualizacji pojawia mi się komunikat, jak na screenie.
Jak mogę wycofać wszelkie zmiany, by był czysty Mint?

I drugie pytanie, bo pojawił się problem z jednym z dwu głośników...działa ciszej, zdarza się, że szumi, gdy laptop po prostu jest uruchomiony bez multimediów..skrzeczy i rzęzi... ten jeden głośniczek. Wygląda na problem z hardwarem, ale...zanim oddam do serwisu, chcę dopytać: czy to może być związane z softwearem, a konkretnie tymi różnymi moimi działaniami, które coś 'popsuły'? Wcześniej tego nie było, laptom ma kilka miesięcy.... Oddanie go do serwisu to ostatnia rzecz, jaką bym chciał zrobić.[Obrazek: YsHACWOl.png]
#36
0
W kwestii formalnej:
1 wątek = 1 problem
Nowy problem = nowy wątek (zwłaszcza jak nie ma związku tematem dyskusji)
Komunikaty systemowe wklejamy w formie tekstowej używając znaczników kodu.
#37
0
(20-04-2023, 17:13)dedito napisał(a): W kwestii formalnej:
1 wątek = 1 problem
Nowy problem = nowy wątek (zwłaszcza jak nie ma związku tematem dyskusji)

Jasne, tylko według mnie ten problem ma lub może mieć zwiazek z głównym wątkiem. Dlatego nie rozpocząłem nowego. Nie wiem co ten komunikat znaczy i przyjmuję, że to ja w temacie czytnika i zmian, jakie dokonywałem, doprowadziłem do tego błędu.

Chciałem dobrze Smile
#38
0
Jeśli chodzi o ten komunikat to tylko ostrzeżenie. Nie ma związku z wątkiem. Możesz go na jakiś czas zignorować, poczytaj sobie co tam pisze, wtedy dowiesz się co należy zrobić aby się go pozbyć.
Jeśli chodzi o głośniki to mało prawdopodobne aby działania w temacie czytnika były przyczyną tego stanu rzeczy.
#39
0
Witam ponownie.

Z uwagi na pewną aktualizację, chciałbym odświeżyć wątek. Tym bardziej, że temat czytnika papilarnego na Linuxie to powszechny problem właścicieli notebooków.

Przypomnę, że znam angielski, ale czytając różne instrukcje i opisy, mam trudności ze zrozumieniem z uwagi na nieznajomość Linuxa, a i nie jestem programistą i informatykiem. Zatem proszę o rozjaśnienie tematu.

Wklejam screen z opisu aktualizacji oraz kilka linków, gdzie jest mowa o tym temacie. Gdyby ktoś odpowiedział mi na pytania:
- czy ta aktualizacja zmienia coś chociażby w moim przypadku, czy powinienem coś ściągnąć, zainstalować i skonfigurować?
- czy Elan Microelectronics Corp i Elan Tech to to samo? Googlowałem, i nadal nie mam wiedzy, pewności.
- ja mam czytnik 04f3:0903 Elan Microelectronics Corp; sprawdzałem listę wspieranych i niewspieranych sprzętów i zgłupiałem, nie wiem w końcu jak jest, ale takie listy podaję w linkach; moze ktoś mi odpowie. Ten numer z Elan Micelectronics nie jest, a z Elan Tech jest. Wydaje się jasne. Ale...

Teraz linki:

Czy ta instrukcja mnie dotyczy? Jeśli tak, to mam prośbę o pokazanie kroków konkretnie pode mnie, bo w tej instrukcji podane są opcje typu 'jesli masz to....to tak, ajesli masz tamto, to inaczej..."; nie wiem czasem która ścieżka mnie dotyczy:
https://wiki.archlinux.org/title/Fprint

Czy może tu jest coś, co powinno sprawić, że mój czytnik zadziała:
https://launchpad.net/~fingerprint/+arch...ntu/fprint

A to jest treść związana z aktualizacją wczorajszą: https://fprint.freedesktop.org/

[Obrazek: ClFo8G7l.png]


Mam nadzieję, że będą same dobre wieści od Was Smile
#40
0
Jak się identyfikator sprzętu zgadza to powinno być ok.


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości