Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozwiązane błąd jądra i podpisu shim
#1
0
Witam,
Po zakupie laptopa (bez systemu) i zainstalowaniu systemu, laptop co 15-20 minut się zawieszał. Podczas ponownej instalacji  systemu(sądziłem że to rozwiąże problem) nie udało się zainstalować go przy użyciu opcji niestandardowych (partycjonowanie dysku) i po usunięciu jakiś (nie pamiętam dokładnie) partycji wybrałem opcję zainstaluj ponownie.... System się zainstalował, a przy próbie ponownego uruchomienia wyskoczyło MENU GRUB z 2 opcjami: system(jego nazwa) i zaawansowane opcje. Po wejściu w system wyświetla: błąd: błędny podpis shim. i błąd: najpierw należy wczytać jądro.. Po wejściu w zaawansowane opcje mam:Linux Mint 21.1 Cinnamon, with Linux 5.15.0-56-generic i Linux Mint 21.1 Cinnamon, with Linux 5.15.0-56-generic (recovery mode).
Nie mam pojęcia jak to naprawić.  
Ogarnia to ktoś?
Ps. Po wpisaniu jakiejś opcji w wierszu poleceń wyskoczyło że to tryb lockdown.

Pacjent: Nowy MSi Katana, jeden dysk: SSD 512 GB, Polska edycja Linux Mint 21.1 Cinnamon, GNU GRUB wersja 2.06
#2
1
Better response on post RE: błąd jądra i podpisu shimInstalowałeś w trybie UEFI czy LEGACY?
Spróbuj wyłączyć w BIOSie UEFI i zainstaluj ponownie.
Życzyłbym sobie, by mnie otaczali
Ludzie otyli, przyczesani gładko,
Po których widać, że zdrowo śpią w nocy.
Spójrz na Kasjusza: chudy, jakby głodny;
Zbyt wiele myśli; tacy najgroźniejsi.



#3
1
Better response on post RE: błąd jądra i podpisu shimZacznij raczej od wyłączenia Secure Boot w BIOS.
#4
0
Dzięki za szybkie odpowiedzi.
ontos
Nie wiem w jakim trybie. To co było domyślnie - bo nic tam nie zmieniałem (to co było w fabrycznie nowym laptopie).
Niestety do wejścia do BIOS-u mam hasło, a po jego wpisaniu wyskakuje coś w rodzaju wczytywania i napis >>Checking Media Presence...... a w kolejnej linijce która miga (jakby wczytywało) >>No Media Present...... (dokładnie po 6 kropek). Po około 20 sekundach wyświetla to co pisałem wczoraj (te 2 opcje).

Dodano po pewnym czasie:
(17-04-2023, 21:37)ontos napisał(a): Instalowałeś w trybie UEFI czy LEGACY?
Spróbuj wyłączyć w BIOSie UEFI i zainstaluj ponownie.
Nie wiem w jakim trybie. To co było domyślnie - bo nic tam nie zmieniałem (to co było w fabrycznie nowym laptopie).
#5
1
Better response on post RE: błąd jądra i podpisu shimCzy masz dostęp do opcji w BIOS po wpisaniu hasła?
#6
0
(18-04-2023, 20:36)magnus napisał(a): Czy masz dostęp do opcji w BIOS po wpisaniu hasła?
Nie. Tylko to wczytywanie o którym pisałem wyżej.
#7
1
Better response on post RE: błąd jądra i podpisu shim
Cytat:Dostęp do EFI/UEFI/BIOS można uzyskać, naciskając specjalny klawisz podczas procesu uruchamiania komputera. Klawisz, którego należy użyć, zależy od producenta komputera. Zwykle jest to jeden z klawiszy Esc, F2, Del lub ewentualnie inny klawisz Fn. Czasami klawisz jest wyświetlany przez krótką chwilę na początku procesu uruchamiania. Instrukcja komputera zwykle zawiera taką informację. Trzeba naciskać klawisz natychmiast po włączeniu komputera, nawet zanim ekran coś wyświetli.

Po wejściu do EFI/UEFI/BIOS należy uważać, aby nie zmienić żadnych ustawień bez uprzedniego zaznajomienia. Zwykle na dole każdego ekranu konfiguracji znajdują się instrukcje nawigacyjne i krótka pomoc dotycząca ustawień. Sama konfiguracja może składać się z kilku stron. Będziesz musiał nawigować do właściwego miejsca. Interesujące ustawienie może być różnie nazwane.
#8
1
Better response on post RE: błąd jądra i podpisu shimBez dostępu do BIOS komputer jest bezużyteczny. Jeżeli laptop jest nowy to zażądaj naprawy albo wymiany. Problemy które opisujesz najczęściej występują w związku z awarią sprzętu (np. SSD).
#9
0
U mnie do BIOS-u wchodzi się F12. Tyle że ten skrót nie działa (wyskakuje >>Checking Media Presence -pisałem wyżej). Inne klawisze też nie pomagają. Działa tylko F11 każe wpisać hasło do BIOS, po wpisaniu wyświetla komunikat na środku wyświetlacza: Please select boot device: i 2 opcje ubuntu (Micron_2400_MTFDKBA512QFM i UEFI: KingstonDataTraveler 2.01.00, Partition 1 (KingstonDataTraveler 2.01.00). Po wybraniu pierwszej opcji wraca do Linux Mint 21.1 Cinnamon, with Linux 5.15.0-56-generic i Linux Mint 21.1 Cinnamon, with Linux 5.15.0-56-generic (recovery mode) - pierwszy post. Po wybraniu drugiej opcji wyświetla niebieski komunikat ERROR  Verification failed: (0x1A) Security Violation o poniżej OK, po kliknięciu ok kolejny komunikat: Shim UEFI key management Press any key to perform MOK management i 10 sekund na wybranie, jeśli nie klikam to wraca do do Linux Mint 21.1 Cin (...) a jeśli kliknę wyświetla niebieski komunikat Perform MOK management i 3 opcje do wyboru Continue boot , Enroll key from disk , Enroll hash from disk. po wybraniu pierwszej opcji pokazuje komunikat ERROR  Verification failed: (0x1A) Security Violation i na dole ok i po ok wraca ponownie do Linux Mint 21.1 Cin (...). tych 2 pozostałych opcji wole na razie nie ruszać.
Co myślicie o tym?
Wina moja czy sprzętu?

Dodano po pewnym czasie:
ZAPOMNIAŁEM
Opcja UEFI: KingstonDataTraveler 2.01.00, Partition 1 (KingstonDataTraveler 2.01.00) była aktywna bo miałęm podpiętego do USB pendriva z obrazem Linuxa (z niego instalowałaem system). Po wyjęciu z USB pendriva ta opcja znikła.
#10
1
Better response on post RE: błąd jądra i podpisu shimNajwyraźniej nie potrafisz wejść do BIOS.
Daj to jakiemuś fachowcowi.
F12 to raczej nie bios tylko bootmenu, na co wskazuje opis komunikatów.


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości