Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Testowanie łącza speedtest rozłącza internet przy aktywnym VPN
#31
0
(29-04-2023, 08:45)MichałM napisał(a):
(28-04-2023, 22:31)MichałM napisał(a):
(28-04-2023, 21:25)dedito napisał(a): ok, czyli upload powoduje jakieś problemy, to może być związane z jakimiś limitami uploadu po stronie NordVPN.
Mimo wszystko ping z routerem domowym MUSI działać jeśli mam poprawną analizę w tym temacie.
Nie korzystałem nigdy z VPN, ale z tego co zrozumiałem na ich stronie, VPN robi "osobne połączenie", więc jeśli jesteś w tym połączeniu, to jeśli jest możliwy (bo można to zablokować, poza tym może się zmieniać, jak masz dynamiczny ip), to dostęp do routera powinien być od strony WAN (zewnętrznej np. 8.8.8.8), a nie LAN (wewnętrznej 192.168.1.1).
Dobra, przetestowałem jakiegoś darmowego VPN (innego niż NordVPN). Pisałeś na początku wątku, że wgrywałeś jakieś rzeczy związane z VPN na urządzeniu, a nie routerze. To sugeruje, że ten tunel VPN tworzony jest w relacji urządzenie - świat, a nie router - świat, dlatego w trakcie korzystania z VPN router jeśli jest dostępny, to na adresie WAN.
Patrząc po innych rzeczach z wątku dochodzę do wniosku, że zrobiliśmy testy nie w tym kierunku co było trzeba. To co wklejałeś odnośnie połączenia po "zerwaniu" sugerują, że przerwa była na połączenie wirtualne (VPN), a nie fizyczne (LAN). Dla potwierdzenia miej uruchomione oba urządzenia (jak chcesz to możesz też dodatkowo testować na starym procesorze schowanym do szafy), ale przetestuj konfigurację 1 VPN, 2 bez VPN (a potem odwróć role).

Jeżeli w obu wariantach (VPN+bez VPN, bez VPN+VPN) "zerwie" połączenie na VPN, a na tym bez VPN net będzie normalnie wtedy działał to ... wszystko jest prawidłowo, oznacz wątek jako rozwiązany i zamykamy wątek Smile

Nie wiem czy dobrze Cię zrozumiałem. Więc w kwesti doprecyzowania. Chodzi Ci o to, że mam przetestować neta na jednym z tych komputerów i kiedy zerwie połączenie, mam sprawdzić czy na tym drugim działa internet bez VPN ? Ewentualnie spróbować się rozłączyć z VPN na tym lapku na którym zawiesi test i spróbować korzystać z internetu bez aktywnego VPN ?

Jeśli dobrze zrozumiałem, to już mogę udzielić Tobie informacji, że kiedy wywala neta na aktywnym VPN, to nie ma neta także na tym drugim kompie i nawet kiedy nie jest on połączaony z VPN

No i nawet teraz dla pewności jeszcze sprawdziłem. Net jak przestaje działać przestaje działać nawet bez VPN i nawet dodatkowo podczas braku dostępu do neta przerzuciłem kable LAN w ruterze od tych lapków do dwóch innych wolnych portów i nadal nie działał.

Ja nie wiem czy nie następuje jakaś blokada / przepełnienie bufora czy zasypanie pamięci operacyjnej samego rutera i przez to czasowo odcina dostęp do LAN.

Dodano po pewnym czasie:
Ale jeszcze zobaczę, czy w czasie zerwania neta działa WiFi, bo tego nie sprawdzałem, ale to później bo teraz muszę wybyć.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Testowanie łącza speedtest rozłącza internet przy aktywnym VPN - przez kruger84 - 29-04-2023, 10:04

Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości