Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Testowanie łącza speedtest rozłącza internet przy aktywnym VPN
#34
0
(29-04-2023, 11:48)MichałM napisał(a): Czekaj, coś mi się tu zaczyna rozjeżdżać. Obecny stan to:
  • masz 2 laptopy (1 i 2) na kablach bezpośrednio podłączone do routera, router ma światłowód
  • problem pojawił się w momencie, gdy dostawca zmienił parametry łącza światłowodowego
  • problem dotyczy tylko testów
  • używasz VPN bezpośrednio na laptopach = przy jednoczesnym włączeniu na obu masz 3 wirtualne sieci w domu: 1 - świat, 2 - świat, router - świat
  • test na VPN niezależnie od laptopa -> brak dostępu do świata na obu urządzeniach, niezależnie od statusu VPN, wraca po kilku minutach
  • test na LAN niezależnie od laptopa -> wszystko działa ok, niezależnie od laptopa i statusu VPN
  • diody na routerze i punkcie dostępowym przed i po zdarzeniu wyglądają tak samo (nie jest to zbyt miarodajny wskaźnik, ale ok, coś jest)
Jeśli to wszystko co napisałem jest ok, to skoro problem się powtarza sprawdź:
  • logi routera i punktu dostępowego (może to być lekko utrudnione bo np. jest UTC zamiast czasu lokalnego) -> szukaj czy nie ma błędów związanych z buforem lub wpisów, że zablokowano jakiś atak (np. skanowanie portów). Bo skoro masz lepsze parametry łącza (większą przepływność), to czas między kolejnymi zadaniami dla routera (i innych punktów po drodze) mógł ulec zmniejszeniu i przekroczyć wtedy jakiś limit dla filtrów - to by tłumaczyło, czemu odcina, a po jakimś czasie samo wraca. Same diody mogą pokazywać np. tylko fakt aktywacji usługi lub zamknięcie obwodu elektrycznego, a nie to czy ona rzeczywiście "działa".

  • warunki umowy z dostawcą (bo od powiązanego z tym zdarzenia zauważyłeś problemy) -> czy na pewno zmiana dotyczyła tylko tych 2 parametrów, może coś innego ograniczyli


Kiedy dwa lata temu brałem od tej firmy światłowód otrzymałem od nich też router : TP Link AC900. Router ten był od razu przez nich skonfigurowany i gotowy do uruchomienia ich usługi. Usługę uruchomiono z prędkością 300 / 30.

Po jakimś czasie miałem pojawiąjacy się problem z automatycznym rozłączaniem VPNa (opisany w innym wątku) więc zakupiłem nowy router : D-Link DVA 5592. Nie potrafiłem jednak go skonfiguorwać, więc zaniosłem go do firmy z której mam neta i mi go skonfigurowali. Przyniosłem go do domu, połączyłem się z internetem i od razu wyeksportowałem sobie ustawienia routera - tak na wypadek jakbym w przyszłości musiał zrobić twardy reset.

Obecnie korzystam z routera D-Link DVA 5592 na najaktualniejszym firmware.

[Obrazek: 5ea70f2ab52b2c8e.png]Buszując po opcjach odnajduje w routerze opcje dotyczącą NAT and Port Mapping NAT jest aktywny.
[Obrazek: 2fa3549ae303c481.png]

Przeteestowałem WiFi na smartfonie w czasie zaistnienia problemu. Okazuje się, że internet w telefonie po WiFi bez VPN po zaistnieniu problemu także nie działa. Nie można wczytać żadnej strony.

Dodano po pewnym czasie:
Co jest jeszcze warte dodania. Zanim operator zwiększył mi przepustowość, miał jakieś chyba lokalne problemy, które dotyczyły nie tylko mnie. U innych osób, które mają od nich światłowód także pojawiał się pewien problem. Mianowicie prędkości internetu były dużo poniżej tego co deklaruje umowa i tak np u mnie zamiast 300 Mb/s dla downloadu miałem ok 50-60 przy czym upload był ok i miałem ok 30 Mb/s. Z kolei dużo ciekawiej robiło się wówczas kiedy przy takim problemie połączyłem się z VPN. Wówczas prędkość wracała do łask i wyciągałem te ok. 300 Mb/s - na aktywnym VPN ! A bez niego jakbym miał zrobiony lejek do ok 60 Mb/s. Podkreślam, miało to miejsce z tydzień przed podpisaniem aneksu do umowy na wyższą prędkość. W firmie w której pracuje jest także światłowód od tej firmy i mają tam łączę 1 Gb/s i oni też po dzień dzisiejszy wyciągają ledwie 60-70 Mb/s...

Oczywiście wykonałem telefon w tej sprawie. I tłumaczyli się tym, że mieli ostatnio jakieś problemy z serwerownią. Coś tam pogrzebali i przywrócili prędkość brz VPNa do ok 300 / 30 Mb/s. Po kilku dniach jednak zwiększyli prędkość do 600 / 60 Mb/s i pojawił się problem nad którym się właśnie pochylamy,a który nie istnieje na procesorze słabszym - pomimo, że tej samej generacji.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Testowanie łącza speedtest rozłącza internet przy aktywnym VPN - przez kruger84 - 29-04-2023, 13:21

Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości