Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Testowanie łącza speedtest rozłącza internet przy aktywnym VPN
#42
1
Better response on post RE: Testowanie łącza speedtest rozłącza internet przy aktywnym VPNWedług mnie to dalej nie jest do końca rozwiązanie problemu, po coś w końcu dali AES jako domyślny, a w procesorach ich instrukcje Smile
  1. to nie jest wina QoS -> jego rolą jest dopasowanie do obciążenia, ale nie całkowite odcięcie,
  2. to nie jest wina laptopa -> nie on zarządza połączeniami w całej sieci, prędzej by było, że nie masz połączenia wyłącznie na swoim laptopie,
  3. to nie jest wina VPN -> w momencie odcięcia nie ma neta też na urządzeniach bez VPN,
  4. algorytm szyfrowania:
    • ARIA -> działa na obu
    • AES -> i3 działa, i7 nie
  5. dostawca coś namieszał u siebie na infrastrukturze przy zmianie -> możliwe, ale podejrzewam, że po takim czasie byłoby to jakoś minimalizowane, a to się ciągle powtarza.
Pozostaje nam ostatni element, o którym pisałem już wcześniej - router. Pisałeś, że od dostawcy miałeś inny, ale coś szwankował -> kupiłeś nowy, coś nie działało -> dostawca go skonfigurował, żeby działało na 300/30. No dobra, ale dostawca zwiększył ci na 600/60. Czy konfiguracja routera została do tego dopasowana? - to nie jest ten dostarczony przez dostawcę, więc prawdopodobnie nie będzie miał dodatkowych rzeczy, które dostawca mógłby wgrać w swoim oprogramowaniu.
Najprostsze byłoby wyłączenie routera z trasy, ale to może być lekko utrudnione, bo jak rozumiem do routera wchodzi ci światłowód, a do laptopa skrętka? Jeśli tak, to bez konwertera nie uda się tego wykonać i ... lepiej znowu wybrać się do nich z routerem, niech ci ustawią, a potem w wątku napiszesz co się zmieniło Smile
Uzasadnienie teoretyczne (testowane na moim routerze - inna firma i model, ale podstawy działania powinny być te same), czekam na informacje o logach z twojego routera w trakcie testu, czy je potwierdzą:
  • laptop z i7 ma lepsze parametry niż i3 (m.in. 2,9 vs 2,5, większe cache) -> wysyłam dane częściej, więc częściej powinny też do mnie trafiać odpowiedzi
  • włączony VPN -> dodatkowy pośrednik powoduje, że zwiększa się rozmiar wysyłanych danych (tego nie jestem w 100% pewny, może być jakaś super kompresja Smile )
  • AES -> i7 ma jakieś dodatki, pewnie zwiększają wydajność -> wysyłam dane częściej, więc częściej powinny też do mnie trafiać odpowiedzi
  • zmiana parametrów łącza świat - router -> zmniejszenie czasu przesyłu i odstępów między danymi (szczególnie ważne na przychodzących),
  • router ma progi zabezpieczeń ustawione na ruch przy wejściu 300, a na wejściu ma teraz 600 -> obrona na routerze: z łącza przychodzi do mniej więcej danych/s, niż jest dozwolone -> zagrożenie bezpieczeństwa, blokuję na jakiś czas, może dadzą mi spokój, (ponieważ ten problem występuje na razie tylko na twoje żądanie, to po pomyślnym teście może lepiej przywrócić wcześniejsze, bardziej rygorystyczne ustawienia)
Sprawdź logi na routerze, to się wyjaśni.
Kernel: 6.2.0-32-generic x86_64 Desktop: Xfce 4.18.1 Distro: Linux Mint 21.2 Victoria base: Ubuntu 22.04 jammy
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Testowanie łącza speedtest rozłącza internet przy aktywnym VPN - przez MichałM - 30-04-2023, 22:24

Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości