Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozwiązane Tryb wysokiej wydajności w Linux Mint 21.1
#1
0
Dzień dobry. Jestem zielony w linuksie, jedynie z tego co wiem, to zwykłe ubuntu z gnome ma taką opcję w gui. Jak w Linux Mint 21.1 Cinnamon, ustawić tryb wysokiej wydajności na wszystkich rdzeniach procesora i karty graficznej?
#2
1
Poprzez Menedżera oprogramowania można zainstalować program cpupower-gui.
W Mincie governor domyślnie ustawiony jest na powersave czyli na minimalną prędkość procesorów. Można to zmienić na performance czyli maksymalną prędkość procesorów.
#3
0
(22-04-2023, 20:34)magnus napisał(a): Poprzez Menedżera oprogramowania można zainstalować program cpupower-gui.
W Mincie governor domyślnie ustawiony jest na powersave czyli na minimalną prędkość procesorów. Można to zmienić na performance czyli maksymalną prędkość procesorów.
Dzięki, ale jest problem. Daję aby to było na każdym rdzeniu, przycisku apply nie da się nacisnąć bo jest niedostępny. Gaszę program, a to się cofnęło do jednego wątku.
#4
1
U mnie (Linux Mint 21.1 Cinnamon) wszystko działa prawidłowo.
Żeby ustawienie pozostało po restarcie komputera trzeba utworzyć plik z konfiguracją.
#5
0
(22-04-2023, 21:16)magnus napisał(a): U mnie (Linux Mint 21.1 Cinnamon) wszystko działa prawidłowo.
Żeby ustawienie pozostało po restarcie komputera trzeba utworzyć plik z konfiguracją.
A jak to zrobić?
#6
2
Better response on post RE: Tryb wysokiej wydajności w Linux Mint 21.1Okazuje się że nie można polegać na programie cpupower-gui więc go odinstaluj.
Następnie wykonaj to polecenie w terminalu i zrestartuj komputer:

Kod:
printf '%s\n' '@reboot root echo performance | tee /sys/devices/system/cpu/cpu*/cpufreq/scaling_governor' | sudo tee /etc/cron.d/cpu_performance

Tym poleceniem sprawdź czy governor jest ustawiony na performance:

Kod:
cat /sys/devices/system/cpu/cpu*/cpufreq/scaling_governor

Jeżeli będziesz chciał powrócić do ustawienia powersave to wykonaj to polecenie i zrestartuj komputer:

Kod:
sudo bash -c 'cd /etc/cron.d/ && rm cpu_performance'
#7
0
(23-04-2023, 00:35)magnus napisał(a): Okazuje się że nie można polegać na programie cpupower-gui więc go odinstaluj.
Następnie wykonaj to polecenie w terminalu i zrestartuj komputer:

Kod:
printf '%s\n' '@reboot root echo performance | tee /sys/devices/system/cpu/cpu*/cpufreq/scaling_governor' | sudo tee /etc/cron.d/cpu_performance

Tym poleceniem sprawdź czy governor jest ustawiony na performance:

Kod:
cat /sys/devices/system/cpu/cpu*/cpufreq/scaling_governor

Jeżeli będziesz chciał powrócić do ustawienia powersave to wykonaj to polecenie i zrestartuj komputer:

Kod:
sudo bash -c 'cd /etc/cron.d/ && rm cpu_performance'

Dzięki, wyskoczyło 12x performance. Ja mam 12 rdzeni. To znaczy że na każdym rdzeniu jest najwyższa wydajność?
#8
1
Tak, wszystko działa jak powinno.
#9
0
(23-04-2023, 12:28)magnus napisał(a): Tak, wszystko działa jak powinno.

Dziękuję, u mnie już działa. Dałem koleżance tą komendę od wydajności i jest problem. Po wpisaniu tej komendy:

Kod:
printf '%s\n' '@reboot root echo performance | tee /sys/devices/system/cpu/cpu*/cpufreq/scaling_governor' | sudo tee /etc/cron.d/cpu_performance

I zrobieniu restartu całego komputera, wyskakuje jej "ondemand" na każdym rdzeniu. To samo dzieje się, gdy użyje sudo. A powinno być performance na każdym rdzeniu. Jak to ogarnąć?
#10
0
Trudno coś doradzić nie wiedząc z jakim systemem mamy do czynienia i jakie programy obsługujące procesory są tam zainstalowane.

Tym poleceniem można sprawdzić jakie profile są dostępne:

Kod:
cat /sys/devices/system/cpu/cpu*/cpufreq/scaling_available_governors


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości