Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dysk 2 TB - jaki podział na partycje?
#1
0
Cześć wszystkim
Linuxa używam od kilku lat (Ubuntu, Mint), jednak zbytnio nie wgłębiałem się w jego poznanie.
Obecnie mam nowy, samodzielnie złożony komputer stacjonarny i nie chciałbym popełnić jakiegoś szkolnego błędu przy instalacji systemu. Przeglądałem tematy dotyczące tworzenia partycji i większość informacji jest dla mnie jasna, jednak niektóre mogą nie być aktualne (temat sprzed trzech lat).

Dysk twardy ma pojemność 2 TB a pamięć operacyjna to 64 GB i tu pytania o wielkość partycji. Z dużych programów na pewno zainstaluję GIMP i prawdopodobnie DaVinci do obróbki wideo. Ze względu na sporą pojemność RAM nie planuję tworzenia partycji swap. Dysk jest nowy, niesformatowany i nie przewiduję na nim innego systemu poza Linux Mint.

- instalacja z pendrive Linux Mint 21.2 Cinnamon
- tryb UEFI
- sposób: Użycie innego rozwiązania

Tworzenie partycji:
1. partycja systemowa EFI (jaka wielkość?)
2. partycja / (jaka wielkość?)
3. partycja /home

Man nadzieję, że nie uznacie tematu za zbyt trywialny. Nie wiem, ile obecnie duże programy mogą potrzebować miejsca.
Odpowiedz
#2
1
Better response on post RE: Dysk 2 TB - jaki podział na partycje?1. partycja systemowa EFI 300 MB
2. partycja / 50000 MB
3. partycja /home reszta

Poniżej w pozycji "Urządzenie do instalacji programu rozruchowego" wybierz Partycję Systemową EFI (ESP)

Podczas instalacji automatycznie tworzony jest plik swap 2 GB (/swapfile) który nie będzie przeszkadzał ale możesz go usunąć: >> Jak powiększyć przestrzeń wymiany (swap)
Odpowiedz
#3
0
@magnus
Piszesz o usunięciu pliku wymiany podając link do powiększenia przestrzeni. Czy na pewno polecasz usunięcie pliku swap?
Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.

Albert Einstein
Odpowiedz
#4
0
Dysk został podzielony jak na poniższych zrzutach ekranu.

[Obrazek: 4154911895b57e4c.png]

[Obrazek: bd29316b041ad77f.png]

[Obrazek: 862f9b592db8c1a1.png]

Pewnym zaskoczeniem dla mnie było oznaczenie partycji jako nvme a nie sda, ma to pewnie związek z rodzajem dysku (M.2 NVMe).

[Obrazek: cc5875c89cd7971c.png]

Musiałem zmienić nazwę pliku wymiany ze swap2 na swap, ponieważ pojawiał się komunikat w terminalu: nie ma takiego pliku ani katalogu.
Usunięcie pliku wymiany zakończyło się powodzeniem, co widać poniżej. Przed usunięciem ikona przestrzeń wymiany była koloru zielonego,
obok była też podana wielkość 2,1 GB.

[Obrazek: 70f2b0c94136a004.png]
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości