Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dysk 2 TB - jaki podział na partycje?
#1
0
Cześć wszystkim
Linuxa używam od kilku lat (Ubuntu, Mint), jednak zbytnio nie wgłębiałem się w jego poznanie.
Obecnie mam nowy, samodzielnie złożony komputer stacjonarny i nie chciałbym popełnić jakiegoś szkolnego błędu przy instalacji systemu. Przeglądałem tematy dotyczące tworzenia partycji i większość informacji jest dla mnie jasna, jednak niektóre mogą nie być aktualne (temat sprzed trzech lat).

Dysk twardy ma pojemność 2 TB a pamięć operacyjna to 64 GB i tu pytania o wielkość partycji. Z dużych programów na pewno zainstaluję GIMP i prawdopodobnie DaVinci do obróbki wideo. Ze względu na sporą pojemność RAM nie planuję tworzenia partycji swap. Dysk jest nowy, niesformatowany i nie przewiduję na nim innego systemu poza Linux Mint.

- instalacja z pendrive Linux Mint 21.2 Cinnamon
- tryb UEFI
- sposób: Użycie innego rozwiązania

Tworzenie partycji:
1. partycja systemowa EFI (jaka wielkość?)
2. partycja / (jaka wielkość?)
3. partycja /home

Man nadzieję, że nie uznacie tematu za zbyt trywialny. Nie wiem, ile obecnie duże programy mogą potrzebować miejsca.
Odpowiedz
#2
1
Better response on post RE: Dysk 2 TB - jaki podział na partycje?1. partycja systemowa EFI 300 MB
2. partycja / 50000 MB
3. partycja /home reszta

Poniżej w pozycji "Urządzenie do instalacji programu rozruchowego" wybierz Partycję Systemową EFI (ESP)

Podczas instalacji automatycznie tworzony jest plik swap 2 GB (/swapfile) który nie będzie przeszkadzał ale możesz go usunąć: >> Jak powiększyć przestrzeń wymiany (swap)
Odpowiedz
#3
0
@magnus
Piszesz o usunięciu pliku wymiany podając link do powiększenia przestrzeni. Czy na pewno polecasz usunięcie pliku swap?
Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
Albert Einstein
Odpowiedz
#4
0
Dysk został podzielony jak na poniższych zrzutach ekranu.

[Obrazek: 4154911895b57e4c.png]

[Obrazek: bd29316b041ad77f.png]

[Obrazek: 862f9b592db8c1a1.png]

Pewnym zaskoczeniem dla mnie było oznaczenie partycji jako nvme a nie sda, ma to pewnie związek z rodzajem dysku (M.2 NVMe).

[Obrazek: cc5875c89cd7971c.png]

Musiałem zmienić nazwę pliku wymiany ze swap2 na swap, ponieważ pojawiał się komunikat w terminalu: nie ma takiego pliku ani katalogu.
Usunięcie pliku wymiany zakończyło się powodzeniem, co widać poniżej. Przed usunięciem ikona przestrzeń wymiany była koloru zielonego,
obok była też podana wielkość 2,1 GB.

[Obrazek: 70f2b0c94136a004.png]
Odpowiedz
#5
0
Linux Mint używam od końca lipca 2023, robię na bieżąco aktualizuje (automatycznie). Największe programy to GIMP, OpenShot, Firefox i Chromium.
Dziś, w czasie aktualizacji, (Firefox, jądro Linux) otrzymałem komunikat o zbyt małej ilości miejsca na dysku.
Poniżej widać ilość zajętego miejsca. Z czego to może wynikać?

[Obrazek: tDjpPQjl.png]

[Obrazek: lzVerqnl.png]
Odpowiedz
#6
0
Pewni z migawek timeshift lub innego "śmiecia" typu flatpak lub snap.
Sprawdź sobie np. program baobab lub ncdu
https://wiki.gnome.org/Apps/DiskUsageAnalyzer
https://dev.yorhel.nl/ncdu

Obydwa programy dostępne w repozytoriach.
Odpowiedz
#7
0
Od razu mówię jeśli będziesz używał flatpaków to radzę ROOT zrobić większy z 100-200GB (wiem z doświadczenia bo sam dałem 50GB i powoli myślę by przesunąć rozmiar z home Wink
Born to be root... not to reboot. Dodgy
Odpowiedz
#8
0
O ile pamiętam, nie instalowałem niczego z flatpak, bo rozmiar mi się nie podobał.
Zastanawiam się, czy te wszystkie aktualizacje nadpisują poprzednie, czy się sumują zabierając miejsce na dysku.
Co do migawek, to jestem zdezorientowany, wygląda to jak na zrzutach poniżej.

[Obrazek: YMHPZASl.png]

[Obrazek: GFhPfOhl.png]

[Obrazek: khCC83nl.png]
Odpowiedz
#9
0
No ten katalog /usr/lib/modules to bym głębiej przeanalizował bo rozwinąłeś za bardzo na tym wykresie... zrób sobie analizę/wykres tego katalogu bez rozwijania drzewa katalogów.
Odpowiedz
#10
1
Better response on post RE: Dysk 2 TB - jaki podział na partycje?Z /usr/lib/modules zacząłbym od wykonania:
Kod:
sudo apt-get autoremove --purge

(02-05-2024, 17:02)Xan666 napisał(a): Od razu mówię jeśli będziesz używał flatpaków to radzę ROOT zrobić większy z 100-200GB (wiem z doświadczenia bo sam dałem 50GB i powoli myślę by przesunąć rozmiar z home Wink

Od 15 lat mam partycje root 20GB i nigdy nie miałem problemu z miejscem.
[Obrazek: userbar.png]
Prowadzę to forum od roku 2007. Przez ten czas projekt minta bardzo negatywnie się zmienił, stąd mogą w moich postach być opinie z którymi można się nie zgadzać.
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości