Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy to problem ze sterownikami?
#1
0
Dzień dobry, jestem bardzo początkującym, który próbuje sprawdzić, czy w ogóle jest sens się interesować Linuxem. :-)

Próbuję odtworzyć swoje środowisko z Windows i na razie udaje się całkiem spoko.
Ale poległem na próbie zagrania w swoją ulubioną grę. To jedna z gier ze Steam (Inside, która oficjalnie nie jest przeznaczona pod Linuxa - ale na razie zakładam, że coś robię źle z Linuxem, dlatego pytanie kieruję do Was, a do Steam czy producenta gry w drugiej kolejności) i problem jest taki, że gra się włącza, ale muli. Co zrobiłem i co zauważyłem:

W Steam w zakładce Compatibility włączyłem opcje: Enable Steam Play for supported titles oraz Enable Steam Play for all other titles. Wówczas Steam pozwolił na zainstalowanie gry, a razem z nią doinstalował sobie Proton Experimental oraz Steam Linux Runtime Sniper.

Gra odpalona na tym samym komputerze, ale pod Windows, działa ok - i słychać zwiększające obroty wiatraki.
Pod Mint wiatraki nie startują, więc moje laickie skojarzenie jest takie, że Mint nie dogaduje się z kartą graficzną.

Szukając informacji trafiłem na takie polecenie i taki dostałem wynik, może powinienem doinstalować jakieś sterowniki do tej karty graficznej?

Kod:
inxi -G
Graphics:
  Device-1: AMD Picasso/Raven 2 [Radeon Vega Series / Radeon Mobile Series]
    driver: amdgpu v: kernel
  Device-2: Chicony Integrated Camera type: USB driver: uvcvideo
  Display: x11 server: X.Org v: 1.21.1.4 driver: X: loaded: amdgpu,ati
    unloaded: fbdev,modesetting,vesa gpu: amdgpu resolution: 1920x1080~60Hz
  OpenGL: renderer: RAVEN2 (raven2 LLVM 15.0.7 DRM 3.42 5.15.0-78-generic)
    v: 4.6 Mesa 22.2.5-0ubuntu0.1~22.04.3

A może to w ogóle nie ten trop i nie tędy droga?
Odpowiedz
#2
1
Better response on post RE: Czy to problem ze sterownikami?
(03-08-2023, 19:05)x2hepl napisał(a): Dzień dobry, jestem bardzo początkującym, który próbuje sprawdzić, czy w ogóle jest sens się interesować Linuxem. :-)
Zawsze warto, choć warto najpierw wiedzieć, że to nie zawsze jest łatwe

(03-08-2023, 19:05)x2hepl napisał(a): Próbuję odtworzyć swoje środowisko z Windows i na razie udaje się całkiem spoko.
Ale poległem na próbie zagrania w swoją ulubioną grę. To jedna z gier ze Steam (Inside, która oficjalnie nie jest przeznaczona pod Linuxa (...) i problem jest taki, że gra się włącza, ale muli.
To nie jest żaden problem, ale zaskakująco dobre działanie. Pamiętaj, że gra nie jest przeznaczona na Linuxa, więc nie działa = nie nasz problem, przecież pisaliśmy Smile

(03-08-2023, 19:05)x2hepl napisał(a): Gra odpalona na tym samym komputerze, ale pod Windows, działa ok - i słychać zwiększające obroty wiatraki.
Pod Mint wiatraki nie startują, więc moje laickie skojarzenie jest takie, że Mint nie dogaduje się z kartą graficzną.
Wentylatory zależą głównie od obciążenia i temperatury, jeżeli gra na Linuksie jest w trybie "ograniczonym" to po prostu karta graficzna może nie wymagać zwiększonego chłodzenia, a na Windowsie leci na pełnym wsparciu to jest większym obciążeniem. Co do sterowników - w linuksie masz trochę inne podejście, większość rzeczy do działania nie potrzebuje instalowania tysiąca sterowników do każdego urządzenia, bardziej są to sterowniki do rozszerzania podstawowych działań dostępnych "z automatu". Zobacz w domyślnej aplikacji (Sterowniki) czy coś podpowie, trochę mało szczegółów, zobacz sobie na tej stronce, czy nie ma przypadkiem dokładnie twojego modelu (https://linux-hardware.org/?id=pci%3A1002-15d8-1002-15d8&page=1#status)
Kernel: 6.2.0-32-generic x86_64 Desktop: Xfce 4.18.1 Distro: Linux Mint 21.2 Victoria base: Ubuntu 22.04 jammy
Odpowiedz
#3
0
Lenovo Ideapad 3 15ADA05 81W1
Mint xfce 21.2 Victoria

OK, z tego co czytam i widzę, to jest to kompletna loteria. Na jednych dystrybucjach/wersjach karta graficzna działa poprawnie, na innych nie. Jeśli jeszcze do tego sama gra czy program nie jest zrobiony pod Linuxa, to pewnie stwarza dodatkowe kłopoty. Szkoda, że nie da się tego jakoś sensownie rozwiązać. Miałem nadzieję, że jak gra się odpaliła, to da się coś jeszcze poprawić. :-)

Edit: dopatrzyłem się jeszcze:
Jak system startuje, to przez chwilę przed ekranem logowania widnieje napis:
1.384302 integrity: Problem loading X.509 certificate -65

I jeszcze ciekawostka: ikonka gry na pulpicie, utworzona przez Steam, wygląda dziwnie. Jak GIF z małą liczbą kolorów. Taka pokropkowana.

Wpadłem teraz na pomysł, żeby wyeliminować problem z kartą, przecież wystarczy że zainstaluję jakąś podobnie wymagającą grę, ale oficjalnie działającą pod Linuxem. ?
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości