Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozwiązane nowa instalacja zawiesza się
#1
0
Kłaniam się uprzejmie i grzecznie.

na (względnie) nowym komputerze zainstalowałem mint'a z pendrivea. Kłopot polega na tym, że chwilę po każdym kolejnym uruchomieniu zawiesza się trwale. Uruchomienie z instalacyjnym pendrivem nie prowadzi do zawieszenia, ale rodzi pytania, bo muszę podać hasło, więc uruchamiam z dysku.

Sprawdzałem na tym forum https://forum.linuxmint.pl/showthread.php?tid=104, wydaje mi się, że się zastosowałem.... 

Proszę o pomoc: jak uzyskać sprawną instalację mint-a?

pozdrawiam
Yaneck

Dell Latitude 7390 i5-8250U 16GB 480GB SSD
#2
0
Odpisuje właśnie z dokładnie takiego samego modelu. Co prawda mam zainstalowane xubuntu i potwierdzam że się wiesza co prawda nie od razu po starcie, ale przy normalnym działaniu. Spróbowałbym instalacji ubuntu 23.04, fedory czy innej nowszej dystrybucji, mint pewnie do kolejnej wersji nie będzie działać.
[Obrazek: userbar.png]
Prowadzę to forum od roku 2007. Przez ten czas projekt minta bardzo negatywnie się zmienił, stąd mogą w moich postach być opinie z którymi można się nie zgadzać.
#3
0
'cholera' wypada chyba powiedzieć...

czytając wasze posty przypomniała mi się moja własna podobna sytuacja - na stacjonarnym.
nie pamiętam czy to był mint 20.3 czy już 21, ale objawy dokładnie takie same - zawieszanie się kompa. co prawda nie zawsze i nie o jednym czasie.
miałem wtedy mobo asus, amd 1800x i starą grafikę (wymiana grafiki, na ten sam model nie pomogła)... jako, że planowałem wymianę kompa, nie zagłębiałem się w to zbytnio, winiąc stary sprzęt...

po wymianie (mobo gigabyte i amd 5700g) problem zniknął. przed składaniem wrzuciłem procka w starą płytę i problemu też nie zaobserwowałem - to mnie jeszcze bardziej utwierdziło w przekonaniu, że miałem uwalone 2 stare karty graficzne, albo uwaloną płytę główną...

po waszych doświadczeniach zaczynam myśleć, że może to nie sprzęt tylko coś z systemem (może jakieś sterowniki graficzne?)...

'świat komputerowy' zapierdziela coraz szybciej, coraz częściej nowy sprzęt, nowe systemy i niestety coraz więcej 'baboków', na które nie ma czasu...
#4
0
Miałem dokładnie takie same problemy z cinnamonem 21 potem 21.1 i 21.2 cała ta linia jest jakaś powalona. Prawdopodobnie wzięło się to z ubu ltsa na którym jest budowany mint . Pomógł powrót na 20.3 który nie sprawia żadnych problemów. Być może faktycznie coś nie halo z grafiką ale te same stery co z 20.3 wrzuciłem na 21 i dalej była kiszka jeszcze gorsza. Jak się nic nie zmieni to chyba zrezygnuje z minta na rzecz ( tylko bez uszczypliwości proszę ) Zorina albo Neona.
Jesus saves.
#5
0
Próbowałem w desperacji Ubuntu 22 i 23. efekty takie same Sad 
Czy to wskazuje na przyczynę sprzętową? 

Y
#6
1
Better response on post RE: nowa instalacja zawiesza sięPodobne problemy występują ze sterownikiem i915 dla grafiki zintegrowanej. Rozwiązaniem może być dodanie parametru jądra i915.enable_psr=0 w pliku konfiguracji Grub. Wykonaj to polecenie w terminalu i zrestartuj komputer:

Kod:
sudo sed -i 's/GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"/GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash i915.enable_psr=0"/' /etc/default/grub && sudo update-grub
#7
0
Ja strzelałbym na jakieś problemy ze sprzętem - piszę teraz z w miarę świeżego (instalacja wczoraj, jeszcze za dużo nie ustawiałem pod siebie - dopiero teraz zdałem sobie sprawę ile jest rzeczy, które wyrzucałem ze standardowej instalacji, bo były zbędne Sad ) i działa ok. Ale to może też specyfika tego, że nie boję się konsoli, bardziej interesuje mnie, żeby działało a nie jakieś fajerwerki przy wyglądzie i staram się unikać "flagowców" (ze względu na koszt), ale używać mniej znane kupowane głównie na jakichś wyprzedażach/promocjach, ale z pożądanymi parametrami - może ze względu na pierwszy laptop (HP, który nie był tani, a kiepski w rzeczywistości), potem było Kiano, teraz Gigabyte.
(08-08-2023, 08:10)christo napisał(a): Miałem dokładnie takie same problemy z cinnamonem 21 potem 21.1 i 21.2 cała ta linia jest jakaś powalona. Prawdopodobnie wzięło się to z ubu ltsa na którym jest budowany mint . Pomógł powrót na 20.3 który nie sprawia żadnych problemów. Być może faktycznie coś nie halo z grafiką ale te same stery co z 20.3 wrzuciłem na 21 i dalej była kiszka jeszcze gorsza. Jak się nic nie zmieni to chyba zrezygnuje z minta na rzecz ( tylko bez uszczypliwości proszę ) Zorina albo Neona.
To że skopiowałeś te same stery nie znaczy niestety, że wszystko było ok - muszą być jeszcze prawidłowe konfiguracje. No i mała korekta - jeżeli problem siedzi bezpośrednio w części z Ubuntu, która nie jest "nadpisywana", to zmiana na Zorina czy Neona może nie pomóc (to też są "dzieci Ubuntu"). W takiej sytuacji, by pozostać w "zasięgu" polecałbym spróbowanie ... Linuxa Minta, ale w wersji LMDE (ona bazuje bezpośrednio na Debianie). A może to też być kwestia samego Cinnamona, zobacz czy problem wystąpi na wersji XFCE lub Mate.
Kernel: 6.2.0-32-generic x86_64 Desktop: Xfce 4.18.1 Distro: Linux Mint 21.2 Victoria base: Ubuntu 22.04 jammy
#8
0
(08-08-2023, 13:03)magnus napisał(a): Podobne problemy występują ze sterownikiem i915 dla grafiki zintegrowanej. Rozwiązaniem może być dodanie parametru jądra i915.enable_psr=0 w pliku konfiguracji Grub. Wykonaj to polecenie w terminalu i zrestartuj komputer:

Kod:
sudo sed -i 's/GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"/GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash i915.enable_psr=0"/' /etc/default/grub && sudo update-grub

Działa !
Pięknie dziękuję !
#9
0
Problem tak na prawdę jest rozwiązany w kernelu 6.4. Mam dopisane:
Kod:
i915.enable_psr=0 i915.enable_dc=0 intel_idle.max_cstate=1
nadal się system wiesza, więc ostrożnie bym podchodził do tego rozwiązania.
[Obrazek: userbar.png]
Prowadzę to forum od roku 2007. Przez ten czas projekt minta bardzo negatywnie się zmienił, stąd mogą w moich postach być opinie z którymi można się nie zgadzać.


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości