Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Problem z instalacją ia32-libs
#1
0
Mam problem z instalacją biliotek 32bit ia32-libs.
System Linux Mint w ostatniej wersji 21.2 po upgrejdzie z 21.1 Xfce.
Konsola pokazuje to:

Kod:
Budowanie drzewa zależności... Gotowe
Odczyt informacji o stanie... Gotowe   
Nie udało się zainstalować niektórych pakietów. Może to oznaczać,
że zażądano niemożliwej sytuacji lub użyto dystrybucji niestabilnej,
w której niektóre pakiety nie zostały jeszcze utworzone lub przeniesione
z katalogu Incoming ("Przychodzące").
Następujące informacje mogą pomóc rozwiązać sytuację:

Następujące pakiety mają niespełnione zależności:
ia32-libs : Wymaga: libgl1-mesa-dri:i386
             Wymaga: libgl1-mesa-glx:i386
             Wymaga: libglapi-mesa:i386
libsdl2-2.0-0:i386 : Wymaga: libdrm2:i386 (>= 2.4.47) ale nie zostanie zainstalowany
                      Wymaga: libgbm1:i386 (>= 8.1~0) ale nie zostanie zainstalowany
E: Nie udało się naprawić problemów, zatrzymano uszkodzone pakiety.

Mam 2 repozytoria ppa dodane: WineHQ i Sterowniki Open Source Oibaf.

Nie mam zepsutych pakietów.
Cały system działa bez zarzutów.
Tylko te biblioteki 32bit nieszczęsne.

Doradźcie coś proszę.
Odpowiedz
#2
0
Wiesz, jesteśmy cały czas w trakcie odchodzenia od ery i386 (ostatnie ubuntu lts mające pełne wsparcie dla i386 to 18.04, czyli Linux Mint 19) więc kiedyś może nie będzie już i386. A teraz do meritum - zapewne jest problem z zależnościami, ale może nie do końca tymi, które są wymienione bezpośrednio przez apt (sudo aptitude install ia32-libs da pewnie trochę dokładniejsze info).
Jak to rozwiązać - no może być problem związany z początkiem mojego wpisu. Najpierw zastanów się czy dalej potrzebne są Ci pakiety 32 bit i samo ia32-libs (z tego co kojarzę nie są w domyślnej instalacji). Jjeżeli są zbędne, to może lepiej się z nimi pożegnać? Jak zobaczyć co jest zainstalowane z architektury i386: dpkg --list | grep ":i386". Jeżeli nie możesz się z nimi rozstać, no to cóż, najlepiej chyba będzie sprawdzać na bieżąco każdy problematyczny pakiet wyskakujący w konsoli, aż dojdziesz co jest rzeczywistą blokadą. Przy samym podnoszeniu 21.1 -> 21.2 mogło nie być problemów (bo były prawidłowe zależności), ale może teraz przy instalacji czegoś nowego pojawiają się problemy z zależnościami (nie wiem co zmieniało wersję pomiędzy 21.1 i 21.2).
Kernel: 6.2.0-32-generic x86_64 Desktop: Xfce 4.18.1 Distro: Linux Mint 21.2 Victoria base: Ubuntu 22.04 jammy
Odpowiedz
#3
0
[Obrazek: userbar.png]
Prowadzę to forum od roku 2007. Przez ten czas projekt minta bardzo negatywnie się zmienił, stąd mogą w moich postach być opinie z którymi można się nie zgadzać.
Odpowiedz
#4
0
Dzięki za rady @MichałM i @mati75. Biblioteki ia32-libs potrzebne mi są do uruchamiania programów i gier 32bit pod WineHQ.
Jako że nie chcę zniszczyć sobie instalacji systemu poszedłem inną drogą.
Odinstalowałem WineHQ. I użyłem Bottles (https://usebottles.com/). Tam biblioteki 32bit są w pakiecie razem w flatpaku.
Teraz wszystko działa (a przynajmniej cel do którego potrzebowałem te biblioteki).
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości