Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozwiązane znowu trudność z logowaniem
#11
0
Jak w takim razie korzystasz z tego laptopa?

Co do tymczasowego rozwiązania to spróbuj jako root zakomentować linijkę w /etc/pam.d/lightdm jak poniżej
Kod:
#auth    sufficient      pam_succeed_if.so user ingroup nopasswdlogin
po zapisaniu zmian restart.
To powyższe w nawiązaniu do wskazanego błędu w systemctl status display-manager gdzie widać
Kod:
wrz 11 08:44:55 yaneck-Latitude-7390 lightdm[1154]: pam_succeed_if(lightdm:auth): requirement "user ingroup nopasswdlogin" not met by user "yaneck"
Innym rozwiązaniem wartym sprawdzenia to dopisanie się do grupy nopaasswdlogin jednak nie wspominałeś nic o autologowaniu bez podawania hasła, a to by miało raczej sens tylko wtedy gdyś z tego korzystał.
#12
0
loguję się: ctrl-alt-f1, loguję się w konsoli, potem startx i jestem.
mam też stary komputer z ubuntu i to jest opcja ratunkowa
zakomentowałem linijkę w lightdm, zaraz zresetuję, zobaczymy....

y

Dodano po pewnym czasie:
niestety, nie pomogło...

y
#13
0
Z tym dopisaniem się do grupy próbowałeś?
Pokaż też wynik z poziomu konsoli: lightdm --test-mode --debug | nc termbin.com 9999
#14
0
dopisałem się do grupy i mogę się zalogować bez podania hasła. Ale po chwili pojawia się okienko, że baza kluczy nie została odblokowana i mam podać hasło, podaję i jest ok. trochę lepiej niż startx.

natomiast przy użyciu lightdm... musiałem wciągnąć białą flagę: pojawiło się okienko Xephyr, nie reagujące na nic

Kod:
yaneck@yaneck-Latitude-7390:~$ lightdm --test-mode --debug
[+0.00s] DEBUG: Logging to /home/yaneck/.cache/lightdm/log/lightdm.log
[+0.00s] DEBUG: Starting Light Display Manager 1.30.0, UID=1000 PID=3625
[+0.00s] DEBUG: Loading configuration dirs from /usr/share/lightdm/lightdm.conf.d
[+0.00s] DEBUG: Loading configuration from /usr/share/lightdm/lightdm.conf.d/50-disable-guest.conf
[+0.00s] DEBUG: Loading configuration from /usr/share/lightdm/lightdm.conf.d/50-disable-log-backup.conf
[+0.00s] DEBUG: Loading configuration from /usr/share/lightdm/lightdm.conf.d/50-greeter-wrapper.conf
[+0.00s] DEBUG: Loading configuration from /usr/share/lightdm/lightdm.conf.d/50-guest-wrapper.conf
[+0.00s] DEBUG: Loading configuration from /usr/share/lightdm/lightdm.conf.d/50-xserver-command.conf
[+0.00s] DEBUG: Loading configuration from /usr/share/lightdm/lightdm.conf.d/90-slick-greeter.conf
[+0.00s] DEBUG: Loading configuration dirs from /usr/local/share/lightdm/lightdm.conf.d
[+0.00s] DEBUG: Loading configuration dirs from /var/lib/flatpak/exports/share/lightdm/lightdm.conf.d
[+0.00s] DEBUG: Loading configuration dirs from /home/yaneck/.local/share/flatpak/exports/share/lightdm/lightdm.conf.d
[+0.00s] DEBUG: Loading configuration dirs from /usr/share/gnome/lightdm/lightdm.conf.d
[+0.00s] DEBUG: Loading configuration dirs from /usr/share/cinnamon/lightdm/lightdm.conf.d
[+0.00s] DEBUG: Loading configuration dirs from /etc/xdg/lightdm/lightdm.conf.d
[+0.00s] DEBUG: Loading configuration dirs from /etc/xdg/xdg-cinnamon/lightdm/lightdm.conf.d
[+0.00s] DEBUG: Loading configuration from /etc/lightdm/lightdm.conf.d/70-linuxmint.conf
[+0.00s] DEBUG:   [SeatDefaults] is now called [Seat:*], please update this configuration
[+0.00s] DEBUG: Loading configuration from /etc/lightdm/lightdm.conf
[+0.00s] DEBUG: Running in user mode
[+0.00s] DEBUG: Using Xephyr for X servers
[+0.00s] DEBUG: Registered seat module local
[+0.00s] DEBUG: Registered seat module xremote
[+0.00s] DEBUG: Using D-Bus name org.freedesktop.DisplayManager
[+0.01s] DEBUG: _g_io_module_get_default: Found default implementation gvfs (GDaemonVfs) for ?gio-vfs?
[+0.01s] DEBUG: Monitoring logind for seats
[+0.01s] DEBUG: New seat added from logind: seat0
[+0.01s] DEBUG: Seat seat0: Loading properties from config section Seat:*
[+0.01s] DEBUG: Seat seat0 has property CanMultiSession=no
[+0.01s] DEBUG: Seat seat0: Starting
[+0.01s] DEBUG: Seat seat0: Creating greeter session
[+0.01s] DEBUG: Loading users from org.freedesktop.Accounts
[+0.01s] DEBUG: User /org/freedesktop/Accounts/User1000 added
[+0.02s] DEBUG: Seat seat0: Creating display server of type x
[+0.02s] DEBUG: Seat seat0: Starting local X display
[+0.02s] DEBUG: XServer 3: Logging to /home/yaneck/.cache/lightdm/log/x-3.log
[+0.02s] DEBUG: XServer 3: Writing X server authority to /home/yaneck/.cache/lightdm/run/root/:3
[+0.02s] DEBUG: XServer 3: Launching X Server
[+0.03s] DEBUG: Launching process 3630: /usr/bin/Xephyr :3 -seat seat0 -auth /home/yaneck/.cache/lightdm/run/root/:3 -nolisten tcp
[+0.03s] DEBUG: XServer 3: Waiting for ready signal from X server :3
[+0.03s] DEBUG: Acquired bus name org.freedesktop.DisplayManager
[+0.03s] DEBUG: Registering seat with bus path /org/freedesktop/DisplayManager/Seat0
Failed to use bus name org.freedesktop.DisplayManager, do you have appropriate permissions?
/bin/rm: nie można usunąć '/var/lib/lightdm-data/lightdm': Brak dostępu
#15
0
Może spróbuj przeinstalować sudo apt install --reinstall lightdm
#16
0
przeinstalowałem. chyba jest troszkę lepiej, czuję się zagubiony...
https://termbin.com/189r9

y
#17
0
Wygląda dobrze, normalne logowanie już działa?
Zagubienie wynika zapewne z tego, że grzebiemy w trzewiach systemu ...
#18
0
jest nieciekawie. należę do grupy nopasswdlogin, ale nie proponuje logowania przy powtórnym uruchomieniu, muszę przedzierać się przez startx, potem lista kluczy do potwierdzenia.... słabo

y
#19
0
To zerknąłbym jeszcze
Kod:
sudo cat /var/log/auth.log
Spróbowałbym też reinstalacji z opcją purge:
Kod:
sudo apt purge lightdm; sudo apt autormove; sudo apt install lightdm
A w ostateczności można zmienić menadżera logowania.
#20
0
auth.log https://termbin.com/rg9lw

przeinstalowałem, idę sprawdzić

y

Dodano po pewnym czasie:
pojawiło się zaproszenie do logowanie (bez hasła), ale potem musiałem się uwierzytelnić, bo baza kluczy do konta się nie odblokowała

auth.log https://termbin.com/5or1

y


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości