Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mint pożera mi HD :) kawałek po kawałku
#1
0
Witam.
Jestem nowy na forum i dopiero zaczynam tak naprawdę z linuksem.
Mam trochę nietypowy problem. Zainstalowałem Minta na laptopie Asus. Wszystko było fajnie do pierwszej aktualizacji.
Zżarło mi całą przestrzeń dysku, a przeznaczyłem 130 Bb na Minta. przywróciłem system do stanu pierwotnego przy pomocy migawkiw timeshift. Pomogło. Jednak co bym nie robił, np. zmiana żródła pobierania aktualizacji, to pożera mi kilka GB.
Dostaję co chwila informację, że "katalog główny systemu plików" posiada tylko np. 900 Mb. 

Spotkał się ktoś może z takim problemem?
#2
0
Pokaż wynik df -h
#3
0
Szczerze mówiąc, nie spotkałem się nigdy. Sprawdź programem: Menu -> Administracja -> Wykorzystanie dysku, co zajmuje Ci najwięcej miejsca. To może namierzysz, co tak się rozrasta.

Może masz kopie bezpieczeństwa albo migawki systemu robione na dysku systemowym? Strzelam ...
#4
Photo 
0
(12-10-2023, 18:39)dedito napisał(a): Pokaż wynik df -h
System przestał działać. Odpaliłem terminal z instalatora.
Niestety nie wiem jak wstawić na forum zdjęcie. 83% używa/cow
#5
0
Instrukcje masz w zasadach forum, patrz moja stopka lub nagłówek forum.
#6
0
[Obrazek: yPPtzvUl.jpg]
#7
0
yy, ja tu widzę ok. 30GB łącznie. Czy ja dobrze widzę, że na / jest tylko 4GB?? Trochę mało jak na obecne standardy (zalecane było chyba 10GB, 4GB to poziom chyba gdzieś tak z 2007 r.). Jak tworzyłeś partycje na pewno dawałeś rozmiar w GB, a nie w Gb?
Kernel: 6.2.0-32-generic x86_64 Desktop: Xfce 4.18.1 Distro: Linux Mint 21.2 Victoria base: Ubuntu 22.04 jammy
#8
0
[Obrazek: 4a3vEnzl.jpg][Obrazek: 3kkyGLMl.jpg]

Dodano po pewnym czasie:
(12-10-2023, 19:44)MichałM napisał(a): yy, ja tu widzę ok. 30GB łącznie. Czy ja dobrze widzę, że na / jest tylko 4GB?? Trochę mało jak na obecne standardy (zalecane było chyba 10GB, 4GB to poziom chyba gdzieś tak z 2007 r.). Jak tworzyłeś partycje na pewno dawałeś rozmiar w GB, a nie w Gb?
Mam na Minta przeznaczone 130 GB. Coś mi pożera pamięć, a nic praktycznie nie robię na systemie

Dodano po pewnym czasie:
[Obrazek: 1vwsq40l.jpg]

Dodano po pewnym czasie:
Te dwie wartości przyrastają[Obrazek: jCRzDFXl.jpg].

Dodano po pewnym czasie:
Taki kwiatek. Plik tekstowy się rozrasta.

Dodano po pewnym czasie:
I jeszcze Kern.log szaleje z dopisywaniem.

Dodano po pewnym czasie:
[Obrazek: UfhjSzBl.jpg]

Dodano po pewnym czasie:
[Obrazek: i6egFbzl.jpg]
#9
1
Better response on post RE: Mint pożera mi HD :) kawałek po kawałkuOk, z tego co wychodzi po najnowszych grafikach, masz jakiś bardzo poważny problem systemowy (z urządzeniem 8086:9d15) - logi naprawdę rzadko są aż tak ogromne. po wpisaniu kodu urządzenia w google daje np. askubuntu (osobiście najpierw radziłbym spróbowanie od wpisu z busybox, bo nie powoduje to konieczności modyfikacji grub)
Kernel: 6.2.0-32-generic x86_64 Desktop: Xfce 4.18.1 Distro: Linux Mint 21.2 Victoria base: Ubuntu 22.04 jammy
#10
0
(12-10-2023, 21:52)MichałM napisał(a): Ok, z tego co wychodzi po najnowszych grafikach, masz jakiś bardzo poważny problem systemowy (z urządzeniem 8086:9d15) - logi naprawdę rzadko są aż tak ogromne. po wpisaniu kodu urządzenia w google daje np. askubuntu (osobiście najpierw radziłbym spróbowanie od wpisu z busybox, bo nie powoduje to konieczności modyfikacji grub)

Dziękuję.
Bardzo mi pomogłeś. Co prawda nie udało mi się dokonać zmian w grubie z konsoli ale znalazłem inny sposób.
zainstalowałem grub customizer. Do qiet splash dopisałem pci=noaer.
Logi przestały rosnąć.

Serdecznie pozdrawiam i zamykam wątek.


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości