Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Deinstalacja - usuwanie systemu (do biosa)
#1
0
witam,

Tak, szukałem, googlowałem.... Można znaleźć instrukcje, ale tylko dotyczące laptopów z dwoma systemami obok siebie - linux i windows. Wtedy w oparciu o windowsa są kroki do usunięcia linuxa i zostaje windows. W każdym razie ja nie znalazłem tego:

Mamy czysty laptop, żadnego systemy, tylko bios.
Instalujemy Mint. I mamy tylko Mint.
Chcemy odinstalować Mint, przywrócić laptop do ustawień fabrycznych, aby był bez sytemu, tylko bios.

Czy to kwestia urządzenia, czyli laptopa i trzeba to robić z poziomu urządzenia?
Czy też jest sposób, aby zrobić to systemem, kodem w terminalu itp.?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Odpowiedz
#2
0
najprościej chyba sformatować dysk - wtedy nie masz żadnego systemu.
odpalasz kompa z usb i dysk powienien dać się sformatować bez problemu.
Odpowiedz
#3
0
Nie tyle sformatować co pousuwać wszystkie partycje tak aby cała przestrzeń dysku była nieprzydzielona.
Użyj np. gparted live do zobaczenia jakie masz partycje do usunięcia. https://gparted.org/display-doc.php%3Fna...ive-manual
Niektórzy producenci laptopów umieszczają na dysku tzw. partycję recovery, która przywraca komputer do stanu fabrycznego, ale to raczej nie w Twoim przypadku.
Dodatkowo można uruchomić tzw. zerowanie dysku, np. z poziomu sesji live gparted sudo dd if=/dev/zero of=/dev/sdagdzie sda powinieneś zmienić na zgodną z tym co wyświetli Ci się np. w okienku gparted.
Odpowiedz
#4
0
nie miałeś FreeDos do pierwszej instalacji ?
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości