Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ochrona antywirusowa na Mincie
#11
0
(05-11-2023, 17:29)orlI napisał(a): Nikt z Was nie ma żadnego antywirusa na Mincie? Jak komuś wysyłacie pliki, to tylko skanujesie je skanerem online typu VirusTotal i to tyle?

Przeważnie są to pliki stworzone przeze mnie, więc ogóle ich nie skanuję. Big Grin  Poza tym, jak napisał Dedito, te najbardziej popularne serwery pocztowe mają ochronę antywirusową.
Nie bójmy się tego powiedzieć: antywirus na Linuxie jest równie potrzebny jak grzebień łysemu...
Życzyłbym sobie, by mnie otaczali
Ludzie otyli, przyczesani gładko,
Po których widać, że zdrowo śpią w nocy.
Spójrz na Kasjusza: chudy, jakby głodny;
Zbyt wiele myśli; tacy najgroźniejsi.



Odpowiedz
#12
0
A jakie pliki przesyłasz i w jaki sposób?
Odpowiedz
#13
0
ja nie mam żadnego antywirusa na mincie... pozwolić jakiemuś zamkniętemu oprogramowaniu (które zawiera wirusy) na skanowanie mojego kompa, szpiegowanie i wykradanie danych - aż tak zboczony to nie jestem Wink

jestem tylko bardzo ciekaw czy pytasz tak wszystkich, którzy wysyłają 'syf' z windowsa do ciebie? czy tak dbają i skanują żeby ci kompa nie 'zawirusować'?

wracając do twojego pierwszego posta - którzy są ci 'niektórzy' co to gadają? windowsiarze czy sprzedawcy wirusów?
jak dla mnie, to cały ten temat to pomieszanie z poplątaniem - i termonologii, i ideologii.
Odpowiedz
#14
0
Również Ty, nie obrażając, to zamieszanie i poplątanie wprowadzasz.
Odpowiedz
#15
0
(03-11-2023, 18:29)orlI napisał(a): Witajcie 
Niektórzy użytkownicy Linuxa mówią, że to nie prawda, że Linux jest wolny od wirusów i tym podobnych zagrożeń. 
Jaki antywirus można zainstalować na Mint 21.2? 

W Menedżerze oprogramowania są np: Skaner antywirusowy ClamTK, Xbill, PostgreSQL - używacie ich? lub innych antywirusów? 

Można też zainstalować jakiegoś firewall'a? 

PS. 
Jeśli wyślę komuś plik zip (lub inne formaty) z kompa mającego Minta, a odbiorca używa windowsa, to jeśli te pliki otrzymane ode mnie miałyby "wirusy windowsowskie", to ten odbiorca może być zainfekowany, tak?  


Dziękuję!

Pisałem kiedyś na ten temat - klik.
Z perspektywy czasu uważam, że kwestia wirusów w Linuksie to tylko teoretyczne dywagacje i psychiczne urazy związane z używaniem Windowsa. Nie używam żadnego antywirusa, a gdy mam wątpliwości związane z jakimś plikiem, to wykonuje skanowanie na VT.
Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.

Albert Einstein
Odpowiedz
#16
0
(05-11-2023, 11:02)dedito napisał(a): Dodałbym jeszcze, że popularne serwery pocztowe mają wbudowaną ochronę antywirusową.
To samo dotyczy rozwiązań chmurowych jak dyski do przechowywania plików.
Wszystko wymienione wyżej ma pod spodem clamav.
[Obrazek: userbar.png]
Prowadzę to forum od roku 2007. Przez ten czas projekt minta bardzo negatywnie się zmienił, stąd mogą w moich postach być opinie z którymi można się nie zgadzać.
Odpowiedz
#17
0
A co jest wart Rkhunter? Tu jest poradnik instalacji i konfiguracji. Przeskanowałem system i to mam w podsumowaniu.

Kod:
System checks summary
=====================

File properties checks...
    Files checked: 147
    Suspect files: 3

Rootkit checks...
    Rootkits checked : 478
    Possible rootkits: 2

Applications checks...
    All checks skipped

The system checks took: 5 minutes and 45 seconds

All results have been written to the log file: /var/log/rkhunter.log

One or more warnings have been found while checking the system.
Please check the log file (/var/log/rkhunter.log)

Aktualizacja bazy jest już niemożliwa. Ostatnia wersja z lutego 2018 r.
Odpowiedz
#18
0
(05-11-2023, 17:29)orlI napisał(a): Nikt z Was nie ma żadnego antywirusa na Mincie? Jak komuś wysyłacie pliki, to tylko skanujesie je skanerem online typu VirusTotal i to tyle?

Zasadnicze pytanie po co? Skoro wiemy co robimy i nie ściągamy plików nie wiadomo skąd to nie żadnej potrzeby skanowania czegokolwiek.

Analogicznie z systemami póki nie instalujemy oprogramowania ściągniętego nie wiadomo skąd sami problemu nie stworzymy. Nowoczesne systemy aktualnie dla wygody nowych osób same stworzyły problem w postaci spyware/backdoor o nazwie flatpack i snap.

Tutaj jest ładnie przedstawione jak to działa https://www.youtube.com/watch?v=ikBPnYwnUMU

Grubo ponad dekadę mam styczność z tysiącami serwerów wystawionymi do internetu, gdzie użytkownicy wrzucają różne pliki. 100% infekcji wzięło się z powodu niedbalstwa, zarówno pod względem braku aktualizacji, klikania na pałę, jak i wystawiania na świat usług które nie powinny być wystawione. Przez ten okres zdarzył się jeden przypadek gdzie oprogramowanie było podatne na atak, ale tylko przez to że temat aktualizacji został zlany bardzo mocno.
[Obrazek: userbar.png]
Prowadzę to forum od roku 2007. Przez ten czas projekt minta bardzo negatywnie się zmienił, stąd mogą w moich postach być opinie z którymi można się nie zgadzać.
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości