Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Podział na partycje w małym dysku 4GB
#1
0
Witam!
Próbuje zainstalować minta na mikrokomputerze z wbudowaną pamięcią wewnętrzną 4GB i uprzedzając pytania to nie da się jej wymienić, bo jest to kość wlutowana w płytę główną. Co ciekawe RAM-u ma też 4GB z możliwością wymiany na max 8GB, ale do rzeczy.

Dysponując tak małą pamięcią myślałem, żeby zainstalować system na dysku zewnętrznym podłączonym na USB bądź pendrive, a najważniejsze partycje takie jak /boot zostawić na tych 4GB.

Więc pytanie jak dokładnie rozplanować podział partycji? Czy swap też wcisnąć do tej pamięci wbudowanej? Czy pomniejsze partycje, takie jak na przykład /srv też wcisnąć do tych 4GB pamięci?
Odpowiedz
#2
0
Nigdy nie próbowałem robić systemu na dłużej niż tylko live na tak małym nośniku. Jedyne co mi przychodzi sensownego, to zrobienie na wewnętrznej / z wyjęciem /home, /usr i /var (te rzeczy zawsze sporo ważą). Swap najlepiej w wersji zablokowania rozmiaru na 2-3GiB (tak by nie było 100% wykorzystania pojemności).
Kernel: 6.2.0-32-generic x86_64 Desktop: Xfce 4.18.1 Distro: Linux Mint 21.2 Victoria base: Ubuntu 22.04 jammy
Odpowiedz
#3
0
Właśnie tak zrobiłem wyrzucając te partycje na zewnętrzny nośnik i system się zainstalował poprawnie, ale myślę nad tym, żeby jednak znaleźć jakiś bardziej odchudzony system. Nie ma co na siłę pchać czegoś, co tutaj nie pasuje.
Odpowiedz
#4
0
Przede wszystkim nie robić swapa jeśli ma być użyty pendrive, bo swap go zajeździ. Mint nie jest ani lekki ani mały, lepiej iść w kierunku czystego debiana, żadnego lmde, ewentualnie czystego xubuntu.

http://ftp.lysator.liu.se/ubuntu-dvd/xub...-amd64.iso
[Obrazek: userbar.png]
Prowadzę to forum od roku 2007. Przez ten czas projekt minta bardzo negatywnie się zmienił, stąd mogą w moich postach być opinie z którymi można się nie zgadzać.
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości