Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Linux mint 19.1 Cinamon
#1
0
Cześć,

dawno nie logowałem się do systemu i nazwyczajniej zapomniałem hasła.

Skorzystałem z tego poradnika:

Aby zresetować zapomniane hasło musimy uruchomić system w trybie recovery. Skorzystamy do tego z możliwości, jakie oferuje nam program rozruchowy GRUB. Jeżeli w trakcie uruchamiania systemu nie wyświetla się nam menu GRUB, resetujemy komputer i tuż po jego ponownym uruchomieniu wciskamy klawisz Shift.
Spośród pozycji dostępnych w menu GRUB-a wybieramy opcję Advanced options for Ubuntu:

Zostanie nam wyświetlone menu odzyskiwania (Recovery Menu), z którego następnie wybieramy opcję root:

Na początek będzie nam potrzebna nazwa użytkownika. Jeżeli jej nie pamiętamy, możemy ją wyświetlić wpisując poniższą komendę:
Kod:
ls /home
Następnie montujemy główną partycję systemową:
Kod:
mount -rw -o remount /
Wpisujemy polecenie, które pozwoli na zmianę hasła użytkownika (zamiast username wpisujemy nazwę użytkownika, np. passwd tomek):
Kod:
passwd username
Kolejny krok to wpisanie nowego hasła i jego potwierdzenie. Na koniec wpisujemy jeszcze:
Kod:
exit


i teraz jak wpisuję swoje hasło to dzieje się tak: przyjmuje hasło, ładuje czarny ekran i staje. tak jakby nie mógł odnaleźć katalogu montowania. po drugim uruchomieniu od nowa jak wpiszę hasło to przeładowuje ekran logowania i znowu prosi o hasło Smile

Jak to naprawić?

user rumpelstiltskin hasło matimati

da radę bez usuwania danych to przywrócić?
Odpowiedz
#2
0
To brzmi bardziej jak problem z środowiskiem graficznym - jak zawsze folder /var/log powie ci "prawie" wszystko o twoim problemie. Najwygodniej jest odpalić live z USB i wtedy sprawdzać pliki z ostatniego uruchomienia
Kernel: 6.2.0-32-generic x86_64 Desktop: Xfce 4.18.1 Distro: Linux Mint 21.2 Victoria base: Ubuntu 22.04 jammy
Odpowiedz
#3
0
(19-11-2023, 20:02)MichałM napisał(a): To brzmi bardziej jak problem z środowiskiem graficznym - jak zawsze folder /var/log powie ci "prawie" wszystko o twoim problemie. Najwygodniej jest odpalić live z USB i wtedy sprawdzać pliki z ostatniego uruchomienia
ok, sprawdzę i wrzucę log. czyli hasło wpisuję poprawne skoro się tak dzieje?

DOBRA, udało się zalogować na roota w opcji drop to root shell prompt. jakie komendy odpalic?

jak wpiszę hasło to przeładowuje ekran logowania i znowu prosi o hasło.


wcisnalem ctrl alt f2 i normalnie sie loguje.

ale narobiłem, mam esybcd i odpaliłem gruba, wcisnąlem f1 i mam teraz dysk twardy z linuxem jako unalocated, raczej nie sformatował go grub, wiec wystarczy na nowo utworzyc partycje bez formatu? miałem na tym nośniku 2 partycje, utworzyc jedna czy musze pamietac ile miala 1 partycja? jedna byla linuxowa druga byla z systemem plikow ntfs
Odpowiedz
#4
0
Jeśli uda ci się zalogować (choćby z poziomu Live), pokaż wynik polecenia:
Kod:
lsblk
przy czym, jeśli odpalisz komputer w sesji Live, użyj przed poleceniem "sudo". Jeśli zalogujesz się jako root, wpisz po prostu ww. komendę.
Terminal powinien pokazać drzewko dysków i partycji na nich. Wklej wynik na forum używając znaczników CODE.
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości