Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Płynność systemu
#1
0
Cześć Smile

Planuję zainstalować Minta na starszym laptopie - i5 czwartej generacji, 16gb ddr3.
Zastanawiam się jakie wybrać środowisko graficzne. Nie ukrywam, że podoba się mi cinnamon, ale zależy mi na płynności oraz szybkości.
Pytanie czy Xfce zagwarantuje zauważalnie szybsze działanie systemu i wczytywanie aplikacji?
#2
0
Na tym sprzęcie nie odczujesz różnicy przy żadnym ze środowisk graficznych.
Wczytywanie aplikacji odczuwalne jest jeśli masz dysk SSD a nie HDD. W to warto zainwestować.
Pobaw się środowiskami, np. uruchamiając Live - wybierz wg własnego widzimisię.

Rzuć okiem do naszego działu "Poradniki".
#3
0
(17-12-2023, 18:23)yahoob3 napisał(a): Na tym sprzęcie nie odczujesz różnicy przy żadnym ze środowisk graficznych.
Wczytywanie aplikacji odczuwalne jest jeśli masz dysk SSD a nie HDD. W to warto zainwestować.
Pobaw się środowiskami, np. uruchamiając Live - wybierz wg własnego widzimisię.

Rzuć okiem do naszego działu "Poradniki".

Dzięki za odpowiedź. W omawianym laptopie zamontowałem dysk SSD 2,5. Zastanawiam się czy ogólne działanie systemu, włączanie aplikacji będzie wyraźnie szybszy w xfce od cinamona.
#4
0
(17-12-2023, 18:33)Confotorio napisał(a): Zastanawiam się czy ogólne działanie systemu, włączanie aplikacji będzie wyraźnie szybszy w xfce od cinamona.

Nie. Pobaw się obydwoma środowiskami i zobacz. Różnica mogła by być widoczna, jeśli miałbyś 16 MB RAM Wink Chociaż wątpię.
#5
0
(17-12-2023, 18:33)Confotorio napisał(a): W omawianym laptopie zamontowałem dysk SSD 2,5. Zastanawiam się czy ogólne działanie systemu, włączanie aplikacji będzie wyraźnie szybszy w xfce od cinamona.
Nie będzie właściwie różnicy, problemem cinnamona nie jest jego zasobożerność lecz jego stabilność i proces rozwoju. Z tym trzeba się liczyć.
[Obrazek: userbar.png]
Prowadzę to forum od roku 2007. Przez ten czas projekt minta bardzo negatywnie się zmienił, stąd mogą w moich postach być opinie z którymi można się nie zgadzać.
#6
0
Ok, rozumiem, dzięki Smile W takim razie zainstaluję "cynamonkę" Big Grin

Jeszcze przy okazji zadam kilka pytań

1) obciążenie procesora. Fajnie gdyby laptop pracował cicho - na W10 co chwila włączają się wiatraki.
Czy środowisko graficzne w Mincie ma wpływ na to jak często będzie słychać szum wiatraków?
Mam na myśli to czy w przypadku bardziej zaawansowanego środowiska graficznego będzie większe zużycie procesora?

2) gdzieś wyczytałem, że Mint jest lżejszy od Ubuntu, że system mniej muli, działa płynniej, czy to prawda?

3) jaka waszym zdaniem jest najlżejsza przeglądarka internetowa dostępna na Minta? Vivaldi, Brave, FF, Falkon?
Pytam nie tyle w kontekście pochłaniania pamięci ram, co obciążenia procesora i w związku z tym częstszym irytującym szumem wentylatora.
#7
0
1. Tak, więcej 3D będzie obciążać mocniej procesor. Cinnamon ma trochę tego.
2. Nie, te czasy już się skończyły.
3. Przy ogólnym używaniu FF, przy usługach typu youtube chrome sobie radzi najlepiej.
[Obrazek: userbar.png]
Prowadzę to forum od roku 2007. Przez ten czas projekt minta bardzo negatywnie się zmienił, stąd mogą w moich postach być opinie z którymi można się nie zgadzać.
#8
0
1) tak i nie - wszystko zależy od tego, co sobie ustawisz (większość środowisk graficznych ma spore możliwości konfiguracji). Jadąc na domyślnych Xfce powinien być najlżejszy, a Cinnamon najcięższy (ze względu na fajerwerki). No ale jak zetniesz Cinnamona lub pododajesz coś do Xfce to sytuacja może się odwrócić.
2) lżejszy chyba nie, ale co do płynności i mulenia może być prawdą (choć dawno nie używałem "podstawki") z prozaicznego powodu, wydania Minta są jakiś czas po wydaniu Ubuntu, więc część błędów dziecięcych Ubuntu nie pojawia się w wydaniu Mint Smile
3) najlżejsza? Podejrzewam, że będzie to lynx (bez grafiki, wideo, js, reklam), trochę ciężka w obsłudze (trzeba się przyzwyczaić, bo jest w konsoli) no i wiadomo, nie wszystkie strony działają, ale jak chcesz się skupić na treści, a nie "oprawie graficznej", to jak najbardziej za, dodatkowo ponoć fajnie działa z czytnikami ekranu (nie testowałem tego). Jeśli do wszystkiego, to chyba wygodniej zostać przy lisku (Firefox), jeśli większość czasu spędzasz "w sieci Google", to lepiej zostać wtedy w tej sieci (Chromium/Chrome).
Kernel: 6.2.0-32-generic x86_64 Desktop: Xfce 4.18.1 Distro: Linux Mint 21.2 Victoria base: Ubuntu 22.04 jammy
#9
0
Miałem na pendrive najnowszy lts Ubuntu - zainstalowałem, potem pobrałem pełne środowisko XFCE (xubuntu).
System niby działał ok, choć odniosłem wrażenie, że lekko mulił. Później wgrałem na pendriva minta z cynamonem i włączyłem liva. Mimo odpalenia linuxa na pendrivie system działał szybciej i płynniej.

Gdzieś na anglojęzycznym forum wyczytałem, że w przypadku starszych laptopów zalecane jest używanie środowiska XFCE bo rzekomo mniej angażuje procesor przez co więcej może iść jego mocy do korzystania z bardziej wymagających stron jak twich, yt, czy fejs. Zgodzicie się z tym?
#10
0
Panowie! Przypominam, że rozmawiamy o specyfikacji i5, 16GB Ram + SSD... na tym wszystko pójdzie i procek w 99.9% czasu będzie obciążony na poziomie 1-2% na rdzeń. Jeśli jest jeszcze GPU dedykowane...
Niech sobie autor wątku sprawdzi Live i wybierze środowisko, które mu najbardziej pasuje. Będziemy roztrząsać różnice responsywności rzędu ms (milisekund)? Smile
Przeglądarek jest tyle, że można mieć ich 10. Sam używam 3 (Brave, FF i Chrome). Kwestia wtyczek i ustawień...


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości