Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Problem z cinnamon
#1
0
Dzień dobry, jestem bardziej zielona w linuxach niż mint...
I bardzo proszę o pomoc, bo utknęłam. Grzebałam w różnych elementach związnych z bluetooth, bo po ostatnich aktualizachaj przestała mi działać klawiatura. No i z tego grzebania pojawił się błąd: unable to launch "cinnamon-session-cinnamon" X session
Znalzałam informacje jak to naprawić i postęopwałam zgodnie z zaleceniami: https://superuser.com/questions/1588585/...n-cinnamon
Niestety nie mogę zainstalować tego cinnamona. Wywala 4 błedy "nie udało się przetłumaczyć" archive.ubuntu.com, packages.linuxmint.com
Szukałam, próbowałam i nie wiem co dalej. Mint to jedyny system, mam tylko jedną partycję i chciałabym uratować to co mam na dysku.
Jest jakieś rowziązanie inne niż format?
Odpowiedz
#2
0
Ja bym raczej spróbował tego poradnika: https://owlhowto.com/how-to-fix-unable-t...-cinnamon/

Czyli, uruchomienia komputera bez powłoki graficznej z obsługą sieci (opcja dostępna w GRUB), raczej menu z poradnika miał nie będziesz. Zalogowanie się na swojego użytkownika i wykonanie komendy:
Kod:
sudo apt install cinnamon
i później po zakończeniu instalacji komendy:
Kod:
sudo reboot

Zaraz sprawdzę to uruchomienie bez powłoki i jakby coś poprawię posta.
EDIT:
OK, z menu GRUB wybierz opcje zaawansowane, potem Recovery dla najnowszego jądra, po pojawieniu się menu, wybierz obsługę sieci a następnie wiersz poleceń administratora (naciśnij Enter zamiast Ctrl+D). Teraz będziesz mógł zainstalować Cinnamon, przy czym jako, że będziesz jako root wydajesz komendy bez "sudo". Po prostu apt install cinnamon i reboot.
Odpowiedz
#3
0
Tę stronę, którą podesłałeś też znalazłam i przyznam, że nie widzę różnicy w metodzie działania w stosunku do tego, co ja wrzuciłam. W każdym razie efekt jest ten sam, nie instalują się te same elementy cinnamona i wobec tego ciągle mam błąd.
Próbowałm z tym GRUBem - nie wiem czy udało mi się wejść we właściwe mijesce. Mam tam tylko takie coś: "Obsługiwane jest minimalne modyfikowanie wierszy w stylu powłoki Bash. Naciśnięcie klawisza Tab wyświetla listę możliwych uzupełnień polecenia po wpisaniu pierwszego słowa. W innych miejscach naciśnięcie klawisza Tab wyświetla listę możliwych uzupełnień urządzeń  lub plików". A linijkę poniżej jest tylko "grub> _"
Nie wiem jak mam się zalogować, czy wybrać jakieś opcje zaawansowane.
Macie na forum żłobek? Bo przedszkole to chyba jest dla mnie zbyt zaawansowany poziom Wink
Odpowiedz
#4
0
Nie udało ci się wejść do GRUB. Żeby to zrobić trzeba by zmienić treść pliku konfiguracyjnego GRUB. Nieważne...
W Twoim przypadku wydaje mi się, że najłatwiej będzie przeinstalować system z zachowaniem starego /home (o ile masz go na odrębnej partycji).
Daj znać czy /home jest na odrębnej partycji, czy instalowałeś bez wyodrębniania go.
Napisz, jaki masz komputer. Jeśli to stacjonarka, podaj model płyty głównej, jeśli laptop - producenta i model.
Odpowiedz
#5
0
Dzięki za zaangażowanie!
Wydaje mi się, że niestety tym razem mam wszystko na jednej partycji. Muszę sprawdzić jak to sprawdzić...
Komputer mam taki: https://www.x-kom.pl/p/684308-nettop-min...b-240.html
Odpowiedz
#6
0
Domyślam się, że pojawia się ekran logowania i po wpisaniu hasła nie uruchamia się system tylko pojawia się czarny ekran z przytoczonym przez Ciebie komunikatem(?).

Jeśli z grubsza tak jest... może spróbujmy jeszcze inaczej.
Przejdź do systemu bez powłoki ale przez taki układ klawiszy: Ctrl+Alt+F2, zaloguj się na swojego użytkownika (hasło zdaje się nie będzie widoczne - nawet gwiazdki - głowy nie dam),
wykonaj instalację cinnamon (sudo apt install cinnamon) i zrestartuj komputer (sudo reboot).
Jeśli się nie uda, pomyślimy wieczorem. Na razie nie mam Minta pod ręką. Chyba, że ktoś mądrzejszy pomoże Smile

EDIT:
Można śmiało spróbować też polecenia:
Kod:
sudo apt --reinstall install cinnamon
jeśli samo "install" nie zadziała.
Jeśli nadal wywali te same błędy to znak, że załatwiłaś nie tylko Cinnmona ale i sieć. A tu najlepszym (najszybszym i najbezpieczniejszym) sposobem będzie ten, o którym pisze niżej @MichałM.
Odpowiedz
#7
0
Osobiście nie używam cinnamona, ale mam 2 kwestie - możesz zrobić zdjęcie tych komunikatów o archive.ubuntu.com itp. ? Możliwe, że siadła też obsługa sieci.
Co do /home, zrób sobie kopię całego folderu na inny dysk. Jeśli jest za duże, to kopiuj selektywnie to co ci potrzebne - ważne, by mieć widoczne też foldery ukryte (domyślnie ich nazwa zaczyna się od ".", w szczególności ustawienia przeglądarki www i klienta pocztowego). Po zakończeniu tego procesu po prostu zainstaluj ponownie i skopiujesz sobie to co potrzebne ( lepiej pominąć folder z ustawieniami cinnamona)
Kernel: 6.2.0-32-generic x86_64 Desktop: Xfce 4.18.1 Distro: Linux Mint 21.2 Victoria base: Ubuntu 22.04 jammy
Odpowiedz
#8
0
Nie wiem czy te linki z obrazami zadziałają, ale spróbujmy
Ekran logowania nie pojawia się. Włączam komputer i mam taki oto komunikat
https://postimg.cc/rd8FHLrT
Klikam ok i mam czarny ekran
Próbowałam zainstalować cinnamona (zgodnie z instrukcją), ale pojawiają się błedy, po instalacji restartuje i dalej mam to samo. Tak wygląda ekran, na dole błędy:
https://postimg.cc/CR9zr24L


Obrazki wstawiamy na forum poprzez przycisk IMGUR... przepis w mojej sygnaturze/YB3
Odpowiedz
#9
0
OK, a co jeśli wpiszesz tę komendę:
Kod:
sudo apt --reinstall install cinnamon
trzymasz się tego poradnika jak tonący brzytwy...

Edit:
Zdaje się, że @MichałM ma rację... niech zgadnę... miałaś problem z siecią i chciałaś zmienić domyślnego network-managera na coś innego?
Odpowiedz
#10
0
Włączyłam komputer, pojawił się błąd jak w pierwszym linku, no to dalej ctrl+alt+F2 zalogowałam się i zgodnie z zaleceniami
Kod:
sudo apt --reinstall install cinnamon
 
Pojawiły się te same błędy, których zdjęcie wysłałam wczoraj. Zrobiłam restart i wróciliśmy do błędu cinnamona.
Wydawało mi się, że bardzo nie grzebałam, próbowałam tylko cofnąć aktualizację bluetooth, ale szczerze mówiąc już nie pamiętam w jaki sposób... gdzieś znalazłam jak to zrobić i postępowałam zgodnie z instrukcją.
Poszukam może jeszcze dzisiaj co to za błędy i jak nie ruszę z tematem to rzeczywiście jutro zabiorę się za próbę wyjęcia tego co mam na dysku. Macie jakąś podpowiedź jak to zrobić? Przeglądanie forum na telefonie to wyzwanie jak dla mnie... Undecided
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości