Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Systemem działa bardzo powoli.
#1
0
Witam. 
Kilka dni temu przeinstalowałem system. Od razu sprawował się fantastycznie. Pracował bardzo szybko i nie było żadnego problemu. Jednak po kilku dniach użytkowania jest tragedia. Nie da się normalnie pracować. Wszystko działa bardzo powoli, od uruchomienia zwykłego programu, do ładowania stron. Czym to może być spowodowane i jak mogę zdiagnozować problem? Mam Linux Mint 21.2 Cinnamon i takiego laptopa: ASUS M515UA-BQ470 R7-5700U/16GB/512.
Odpowiedz
#2
0
(01-01-2024, 20:13)toomek13 napisał(a): jak mogę zdiagnozować problem?

Komenda top pozwoli Ci zobaczyć, co tak Ci zamula komputer...
Życzyłbym sobie, by mnie otaczali
Ludzie otyli, przyczesani gładko,
Po których widać, że zdrowo śpią w nocy.
Spójrz na Kasjusza: chudy, jakby głodny;
Zbyt wiele myśli; tacy najgroźniejsi.



Odpowiedz
#3
0
[Obrazek: Lbmr9mTl.png]
W tej chwili jest 'srednio' zamulony.
Odpowiedz
#4
0
Chrome wydaje się być źródłem obciążenia. Zamknij chrome i ponów test.
Proponuję trochę inaczej: pobierz trzy próbki z top i skieruj wynik na stronę termbin.com
Kod:
top -b -n 3 -w 512 | nc termbin.com 9999
lub do pliku top.txt
Kod:
top -b -n 3 -w 512 > top.txt
Odpowiedz
#5
0
Dzięki za odpowiedz.Zrobię tak w przyszłości, bo zainstalowałem system ponownie.
[Obrazek: sT9JZfEl.png]
I wygląda teraz to tak.
Odpowiedz
#6
0
No i dalej coś ten chrome za bardzo sobie pozwala.
U mnie na wiekowym sprzęcie (ponad 10 lat) mam 10 razy mniejsze obciążenia, co prawda nie mam Cinnamon tylko XFCE, ale pewnie i tam miałbym o połowę niższe.
Odpowiedz
#7
0
Sprawdzę przeglądarkę brave albo chromium. Chociaż teraz wszystko chodzi idealnie.
Dlaczego wszystko działa dobrze, po całkowitym przeinstalowaniu systemu, a wgranie migawki (zrobionej po całkowitym przeinstalowaniu), nie pomogło?
Odpowiedz
#8
0
Migawka nie odtwarza wszystkiego. (przy domyślnych ustawieniach)
Odpowiedz
#9
0
[Obrazek: 60dUpVWl.png]
[Obrazek: pDsFMPwl.png]
[Obrazek: EhTbjaQl.png]
[Obrazek: ZOnHumYl.png]

Każda przeglądarka mieli strasznie. Problem jest od razu po uruchomieniu. Wystarczy, że włączę 'menadżer oprogramowania' i już potrzebuje kilku sekund.

Dodano po pewnym czasie:
W tej chwili, wszystko działa perfekcyjnie, w każdej przeglądarce. Nawet pomimo wysokiego obciążenia. Jak to wyjaśnić?
Odpowiedz
#10
0
Aktualizowałbym jadro z pakietu linux-generic-hwe-22.04-edge. Dysk nvme? Możliwe że umiera i też będą takie objawy.
[Obrazek: userbar.png]
Prowadzę to forum od roku 2007. Przez ten czas projekt minta bardzo negatywnie się zmienił, stąd mogą w moich postach być opinie z którymi można się nie zgadzać.
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości