Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Linux Mint 21.3 nie startuje w dual-boot z Windows 10
#1
1
Better response on post Linux Mint 21.3 nie startuje w dual-boot z Windows 10Witam

Zainstalowałem sobie windows 10 na dysku i obok niego Linux Mint wersje 21.3 Cinnamon. Ale coś żle poszło bo jako miejsce dla gruba wybrałem sda , no i po instalacji linuxa moge odpalić windows 10 ale linuxa już nie bo nie uruchamia się grub. Wlazłem do biosa i mam zaznaczone EFI Boot enable i Legacy Boot enable. Poza tym w sekcji boot jest tam windows boot loader jako os boot loader. A przy dysku samsung tam gdzie zainstalowałem windows i linuxa jest boot drive. Próbowałem ustawić w kolejności dysk tam gdzie jest linux jako pierwszy ale i tak uporem maniaka bootuje windows. W necie radzili aby wyłączyć legacy boot ale wtedy jest tylko windows bootloader a te partycje gdize był linux jako boot drive po prostu znikają.
Jak to ugryżć?

---

Dodam że jestem w stanie odpalić linuxa wybierając podczas restartu F10 i ręcznie wybierając co chce odpalić. No i wybieram samsung boot drive i linux się odpala. Ale jak ustawiam w biosie kolejność odpowiednią to i tak odpala winde.
#2
1
Better response on post RE: Linux Mint 21.3 nie startuje w dual-boot z Windows 10Sprawdź w BIOS/UEFI czy możesz wybrać bootloader o nazwie "ubuntu". Jeśli tak, powinien się pojawić GRUB, itd.
Jeśli nie, podaj wyniki komend (osobno):
Kod:
lsblk

inxi -Fxz
#3
0
Witam

Przepraszam że nie odpisałem od razu ale sprawy rodzinne. Od razu pisze że poradziłem sobie z problemem ale w inny sposób. No bo próbowałem zainstalować linux mint 21.3 virginie i teraz mi się rozjaśniło i przypomniało że virginia wogóle nie wykryła windy 10 przy instalacji tzn. była zainstalowana windows 10 ale virginia jej nie widziała. Więc postanowiłem że spróbuje z wcześniejszą i do tego wersją LTS czyli 21.2 victoria. I tutaj bez problemu winde wykryła. Także teraz mam nauczke aby ostrożnie instalować te najnowsze wersje.
#4
0
21.3 to też LTS... OK... zamykam.


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości