Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
fstab i automontowanie NFS
#1
0
Witam

Postawiłem Minta 21.3, próbuje w fstab podmontować udział NFS z serwera:
Kod:
IP_serwera:/zdjecia /home/marcin/Obrazy nfs defaults,nofail 0 0
Za nic nie chce się podmontować po restarcie, jak daję z terminala po odpaleniu systemu, to wszystko działa. Mam zaszyfrowany home, czy to nie będzie powodem? Bo wydaje mi się, że on zostaje odszyfrowany w momencie logowania użytkownika.
Odpowiedz
#2
0
(22-01-2024, 15:58)lexmark napisał(a): Mam zaszyfrowany home, czy to nie będzie powodem?]

Jeszcze jak!

Jakby punkt montowania był gdzie indziej to by działało poprawnie.
[Obrazek: userbar.png]
Prowadzę to forum od roku 2007. Przez ten czas projekt minta bardzo negatywnie się zmienił, stąd mogą w moich postach być opinie z którymi można się nie zgadzać.
Odpowiedz
#3
0
Czyli dobrze myślałem.

Dobra pojawił mi się taki problem z aktulizacją:
Kod:
E: BŁĄD: Nie można utworzyć katalogu konfiguracyjnego /root/.synaptic - mkdir (2: Nie ma takiego pliku ani katalogu)
Co ciekawe nie chcę odpalić się Timeshift. Podaję hasło, ale za nic nie odpala się.
Czyżby problemy wieku niemowlęcego z 21.3??
Odpowiedz
#4
0
Kod:
sudo mkdir /root/.synaptic
od tego bym zaczął.
[Obrazek: userbar.png]
Prowadzę to forum od roku 2007. Przez ten czas projekt minta bardzo negatywnie się zmienił, stąd mogą w moich postach być opinie z którymi można się nie zgadzać.
Odpowiedz
#5
0
Dzięki, ogarnąłem temat.
Zastanawiam się, czy gdybym zamiast szyfrowanego /home podczas instalacji, zrobił szyfrowaną partycję i w momencie startu przed logowaniem podawał hasło do partycji, taki zabieg pozwoliłby na podmontowanie w fstab zasobów??
Odpowiedz
#6
0
Tylko w przypadku zaszyfrowania całego systemu by tak zadziałało.
[Obrazek: userbar.png]
Prowadzę to forum od roku 2007. Przez ten czas projekt minta bardzo negatywnie się zmienił, stąd mogą w moich postach być opinie z którymi można się nie zgadzać.
Odpowiedz
#7
0
Próbowałem właśnie z osobna partycją. Tzn stworzyłem ją z szyfrowaniem LUKS, podczas uruchamiania prosi o hasło. wpisuje i odblokowuje. Dalej dałem w fstab podmontowanie udziału nfs z montowaniem w katalogu partycji szyfrowanej. DZIAŁA ;-)
Muszę podmontować szyfrowaną jako /home. Ale dzisiaj już na VM ;-)

Dodano po pewnym czasie:
Generalnie działa.
Tzn. stworzona partcja z szyfrowaniem LUKS. 
W pliku crypttab tworzymy wpis, aby podczas uruchamiania prosił o hasło. Dalej w fstab, montujemy naszą "otwartą - odszyfrowaną" partycję jako /home.
Można smiało podmontować zasoby z NFS czy SMB poprzez edycję i wpisy w fstab.
Na VM działa świetnie. 

Puenta taka, że można szyfrować /home, ale tylko jako partycja ewentualnie kontener które są podmontowane jako /home. W innym przypadku nie podepnie z fstab, bo /home jest odszyfrowany w momencie logowania.

Dodano po pewnym czasie:
(23-01-2024, 10:10)lexmark napisał(a): Próbowałem właśnie z osobna partycją. Tzn stworzyłem ją z szyfrowaniem LUKS, podczas uruchamiania prosi o hasło. wpisuje i odblokowuje. Dalej dałem w fstab podmontowanie udziału nfs z montowaniem w katalogu partycji szyfrowanej. DZIAŁA ;-)
Muszę podmontować szyfrowaną jako /home. Ale dzisiaj już na VM ;-)

Dodano po pewnym czasie:
Generalnie działa.
Tzn. stworzona partcja z szyfrowaniem LUKS. 
W pliku crypttab tworzymy wpis, aby podczas uruchamiania prosił o hasło. Dalej w fstab, montujemy naszą "otwartą - odszyfrowaną" partycję jako /home.
Można smiało podmontować zasoby z NFS czy SMB poprzez edycję i wpisy w fstab.
Na VM działa świetnie. 

Puenta taka, że można szyfrować /home, ale tylko jako partycja ewentualnie kontener które są podmontowane jako /home. W innym przypadku nie podepnie z fstab, bo /home jest odszyfrowany w momencie logowania.

Teraz jeszcze taki scenariusz. 
Chcę, aby dysk był montowany po zamontowaniu udziału sieciowego. 
Wpisuje w fstab udział NFS lub smb - bez różnicy. Jak zmusić system, aby poczekał za zasobem sieciowym i dalej montował resztę dysków.
W obecnej sytuacji czasem podmontuje wszystko prawidłowo, a czasem nie. Tzn. zamontuje udział sieciowy, ale nie zamontuje już dysków, które są zależne od udziału sieciowego.
Wstawiłem w udziale sieciowym, że ma poczekać za aktywną siecią czyli
Kod:
x-systemd.after=network-online.target
czy dodanie w fstab w linii z dyskami 
Kod:
_netdev
Coś pomoże? Teoretycznie z tego co czytałem, to zmienna informuje, że zasoby znajdują się zasobach które wymagają sieci.
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości