Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozwiązane Domyślny wybór wyjścia AUDIO po uruchomieniu
#1
0
Jeszcze raz witam Was wszystkich bo to mój pierwszy post na Waszym Forum Smile
Jako że w "pudełku" mam 3 wyjścia audio, tj. Digi S/PDIF, Analog USB i HDMI to mam problem po uruchomieniu. MINT uparcie defaultowo ustawia mi wyjście na Analog USB a ja używam HDMI i za każdym razem po uruchomieniu, aby mieć kontrolę głośności, to muszę odpalić konfigurację Dżwięk/Wyjście i kliknąć HDMI. To wyjście działa i bez tego ale nie mogę ustawić głośności ani z pulpitu, aplikacji ani z klawiatury póki tego nie kliknę. Wyjścia SPDIF i Analog USB nie są mi potrzebne. Macie jakiś pomysł od czego zacząć ?
PC HUNSN bezwentylatorowy, CPU i7-11, RAM 64GB, HD nvme 256G dla MINT , HD ssd 512G dla migawek (backup)
#2
0
skoro nie są potrzebne, to może można je wyłączyć w biosie - wtedy zostanie tylko jedno, więc system nie będzie miał 'czym' mieszać...
#3
1
Better response on post RE: Domyślny wybór wyjścia AUDIO po uruchomieniuJak to wyżej nie pomoże, to spróbuj tego: https://forum.linuxmint.pl/showthread.php?tid=254
ale zobaczę zaraz czy jakąś komendą w terminalu przerzuci... wyjścia, a tu już prosta droga dodania komendy/skryptu w autostarcie Smile

EDIT:

Smile OK - działa.
Wpisz w terminalu komendę:
Kod:
pactl list cards
Zobacz w sekcji "Profile" jak nazywa się wyjście hdmi. U mnie wygląda to tak:
Cytat:Profile:
input:analog-stereo: Wejście Analogowe stereo (odpływy: 0, źródła: 1, priorytet: 32833, dostępne: tak)
output:analog-stereo: Wyjście Analogowe stereo (odpływy: 1, źródła: 0, priorytet: 39268, dostępne: tak)
output:analog-stereo+input:analog-stereo: Analogowy dupleks stereo (odpływy: 1, źródła: 1, priorytet: 39333, dostępne: tak)
output:hdmi-stereo: Wyjście Digital Stereo (HDMI) (odpływy: 1, źródła: 0, priorytet: 38668, dostępne: tak)
output:hdmi-stereo+input:analog-stereo: Wyjście Digital Stereo (HDMI) + Wejście Analogowe stereo (odpływy: 1, źródła: 1, priorytet: 38733, dostępne: tak)
output:hdmi-stereo-extra1: Wyjście Digital Stereo (HDMI 2) (odpływy: 1, źródła: 0, priorytet: 5700, dostępne: nie)
output:hdmi-stereo-extra1+input:analog-stereo: Wyjście Digital Stereo (HDMI 2) + Wejście Analogowe stereo (odpływy: 1, źródła: 1, priorytet: 5765, dostępne: tak)
output:hdmi-surround-extra1: Wyjście Digital Surround 5.1 (HDMI 2) (odpływy: 1, źródła: 0, priorytet: 600, dostępne: nie)
output:hdmi-surround-extra1+input:analog-stereo: Wyjście Digital Surround 5.1 (HDMI 2) + Wejście Analogowe stereo (odpływy: 1, źródła: 1, priorytet: 665, dostępne: tak)
output:hdmi-surround71-extra1: Wyjście Digital Surround 7.1 (HDMI 2) (odpływy: 1, źródła: 0, priorytet: 600, dostępne: nie)
output:hdmi-surround71-extra1+input:analog-stereo: Wyjście Digital Surround 7.1 (HDMI 2) + Wejście Analogowe stereo (odpływy: 1, źródła: 1, priorytet: 665, dostępne: tak)
output:hdmi-stereo-extra2: Wyjście Digital Stereo (HDMI 3) (odpływy: 1, źródła: 0, priorytet: 5700, dostępne: nie)
output:hdmi-stereo-extra2+input:analog-stereo: Wyjście Digital Stereo (HDMI 3) + Wejście Analogowe stereo (odpływy: 1, źródła: 1, priorytet: 5765, dostępne: tak)
output:hdmi-surround-extra2: Wyjście Digital Surround 5.1 (HDMI 3) (odpływy: 1, źródła: 0, priorytet: 600, dostępne: nie)
output:hdmi-surround-extra2+input:analog-stereo: Wyjście Digital Surround 5.1 (HDMI 3) + Wejście Analogowe stereo (odpływy: 1, źródła: 1, priorytet: 665, dostępne: tak)
output:hdmi-surround71-extra2: Wyjście Digital Surround 7.1 (HDMI 3) (odpływy: 1, źródła: 0, priorytet: 600, dostępne: nie)
output:hdmi-surround71-extra2+input:analog-stereo: Wyjście Digital Surround 7.1 (HDMI 3) + Wejście Analogowe stereo (odpływy: 1, źródła: 1, priorytet: 665, dostępne: tak)
off: Wyłączone (odpływy: 0, źródła: 0, priorytet: 0, dostępne: tak)
Aktywny profil: output:analog-stereo+input:analog-stereo

Potrzebuję "output:hdmi-stereo", które wstawiam do komendy:
Kod:
pactl set-card-profile 0 output:hdmi-stereo
Otwórz sobie ustawienia dźwięku i obok terminal - jeśli przy wykonaniu przeskoczy na HDMI... to:
Programy startowe -> + -> Polecenie użytkownika ->pactl set-card-profile 0 output:hdmi-stereo w polu polecenie. Można dać ze dwie trzy sekundy opóźnienia...
Daj znać czy działa.
#4
0
yahoob3 jesteś WIELKI Smile

Co ciekawe, u mnie po komendzie "pactl list cards" wskazywało aktywny profil "output:hdmi-stereo"
bo jak pisałem na początku to wyjście działało tylko głośność (mixer ?) była gdzieś w malinach?

wykonałem:

Kod:
pactl set-card-profile 0 off

następnie:

Kod:
pactl set-card-profile 0 output:hdmi-stereo

I działa. Nie dodawałem nic do autostartu bo to się jakoś utrwaliło. Kilka razy rebootowałem i wyłączałem kompa i jest OK Smile
Jak ponownie wystąpi ten problem to dodam to do startu, tym bardziej że mam tam już plik z różnymi komendami.

Dzięki, problem rozwiązany Smile

Używaj znaczników CODE proszę. Ułatwiają czytanie./YB3
#5
0
Oznaczam wątek jako rozwiązany.
Zamykam wątek.


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości