Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
A czy coś napiszecie o FreeBSD lub innch magicznych ... ?
#1
0
Masę lat temu, w pracy, musiałem serwisować centralę telefoniczną (cyfrowa ale jednak kabel Wink) typu MERIDIAN. Na złość była na jakimś OS-sie typu BSD (taki ... UNIX ?), teraz już nie pamiętam wyniku komendy "uname -a". I w krótkim (?) czasie zacząłem (z kolegą - zmiennikiem) toto konfigurować. Jako że w domu miałem masę sprzętu no to postawiłem na jednym PC system FreeBSD (chyba najbardziej przyjazny). W tych latach istniało polskie forum  (nazwa 99% ?) "BSD Forum", gdzie było wsparcie dla wszystkich wersji BSD i ta moja praca się kręciła przez parę lat. Po zmianie pracy, niedługo, to forum zostało zamknięte, o ile pamiętam to z braku zainteresowania tymi systemami w Polsce. Ale mnie się jeszcze udało, bo wiele razy korzystałem z wiedzy "bsd-guru". Może Wy macie jakieś ciekawe Wink doświadczenia z "dziwnymi" OS-ami ? A jeśli nie z dziwnymi to może coś współczesnego, na innych partycjach czy maszynach wirtualnych ?

Acha ,,, tylko nie "technicznie" bo to ma być wątek ... bardziej emocjonalny Wink
Smile
PC HUNSN bezwentylatorowy, CPU i7-11, RAM 64GB, HD nvme 256G dla MINT , HD ssd 512G dla migawek (backup)
Odpowiedz
#2
0
Tutaj bardziej trafiają ludzie dla których linux to już jest abstrakcja. Osobiście dla mnie freebsd jest niczym obcym:
Kod:
mati75@s1 ~ % uname -or
FreeBSD 13.2-RELEASE
to samo solaris, aix i inne systemy. Poza dziwnymi konstrukcjami komend w solarisie, dla mnie te systemy są zupełnie obojętne.
[Obrazek: userbar.png]
Prowadzę to forum od roku 2007. Przez ten czas projekt minta bardzo negatywnie się zmienił, stąd mogą w moich postach być opinie z którymi można się nie zgadzać.
Odpowiedz
#3
0
No ... jestem pod wrażeniem Smile
Z Solarisem też miałem małą "potyczkę" ale Twoja reszta ... SZACUN Smile
Dzisiaj już muszę iść spać, bo jutro "karma" ... ale mam nadzieję że jutro będziemy ten wątek kontynuować  Smile
No i może znajdzie się więcej forumowiczów którzy dołączą do tego wątku.
Dzisiaj, póki co ... DOBRANOC Smile

Dodano po pewnym czasie:
Jestem Smile
Wczoraj miałem osobisty ARMAGEDON Sad
Wink
To na początek pytanie do mati75 Smile
Te OS-y: FreeBSD, SUN-Solaris, AIX,  przypuszczam że jest to związane z Twoją pracą. Możliwe że na Forum mógłbym coś więcej się o Tobie dowiedzeć ale z natury JESTEM LEŃ. Hm ... ponoć najwiękści "wynalazcy" to byli LENIE Wink Smile  WinkSmileWięc czy te OS-y znasz hobbistycznie czy wymaga tego Twoja praca ???
Masz prawo wiedzieć, ja, zawodowo,  niewiele mam wspólnego z branżą IT Smile

Dodano po pewnym czasie:
I jeszcze ... tak, z ciekawości, na próbę, po latach próbowałem zaintalować FreeBSD (chyba v. 13) ale tu był problem bo w moim "starym" DELL-u, w tablicy ACPI (mogę używać złej nomenklatury Sad ), gładzik (touch-pad) jest podpięty w ACPI pod klawiaturę Smile I mino "...dziesiątek" godzin walki nie rozwiązałem tego problemu Sad W czasach, gdy używałem BSD to prefelowali: kompilację z portów (i kompilację systemu/kernela ze źródeł). Nie wiem co jest bardziej zalecane obecnie, ale myślę o sprawdzeniu FBSD na moim, "nowym" klocku PC. Może coś zasugerujesz, bo z tego co zobaczyłem to jest wybór. Niby FBSD v.14 - stable, chyba że coś nie kumam. Może pomożesz ? bo teraz, przynajmniej mam normalną klawiaturę i mysz .
Pozdro Smile
PC HUNSN bezwentylatorowy, CPU i7-11, RAM 64GB, HD nvme 256G dla MINT , HD ssd 512G dla migawek (backup)
Odpowiedz
#4
0
I jeszcze ... tak, z ciekawości, na próbę, po latach próbowałem zaintalować FreeBSD (chyba v. 13) ale tu był problem bo w moim "starym" DELL-u, w tablicy ACPI (mogę używać złej nomenklatury Sad ), gładzik (touch-pad) jest podpięty w ACPI pod klawiaturę Smile I mino "...dziesiątek" godzin walki nie rozwiązałem tego problemu Sad W czasach, gdy używałem BSD to prefelowali: kompilację z portów (i kompilację systemu/kernela ze źródeł). Nie wiem co jest bardziej zalecane obecnie, ale myślę o sprawdzeniu FBSD na moim, "nowym" klocku PC. Może coś zasugerujesz, bo z tego co zobaczyłem to jest wybór. Niby FBSD v.14 - stable, chyba że coś nie kumam. Może pomożesz ? bo teraz, przynajmniej mam normalną klawiaturę i mysz .
Pozdro Smile
PC HUNSN bezwentylatorowy, CPU i7-11, RAM 64GB, HD nvme 256G dla MINT , HD ssd 512G dla migawek (backup)
Odpowiedz
#5
0
(01-03-2024, 19:42)jawomar napisał(a): I jeszcze ... tak, z ciekawości, na próbę, po latach próbowałem zaintalować  FreeBSD (chyba v. 13) ale tu był problem bo w moim "starym" DELL-u, w tablicy ACPI (mogę używać złej nomenklatury Sad ), gładzik (touch-pad) jest podpięty w ACPI pod klawiaturę Smile I mino "...dziesiątek" godzin walki nie rozwiązałem tego problemu Sad W czasach, gdy używałem BSD to prefelowali: kompilację z portów (i kompilację systemu/kernela ze źródeł). Nie wiem co jest bardziej zalecane obecnie, ale myślę o sprawdzeniu FBSD  na moim, "nowym" klocku PC. Może coś zasugerujesz, bo z tego co zobaczyłem to jest wybór. Niby FBSD v.14 - stable, chyba że coś nie kumam. Może pomożesz ? bo teraz, przynajmniej mam normalną klawiaturę i mysz .
Pozdro Smile
Cóż... Z tzw. egzotycznych systemów udało mi się kiedyś postawić (z czystej ciekawości) na blaszaku React OS. Zainstalowałem, popatrzyłem, coś poklikałem i wróciłem do poprzedniego systemu.
Odpowiedz
#6
0
(27-02-2024, 21:42)jawomar napisał(a): To na początek pytanie do mati75 Smile
Te OS-y: FreeBSD, SUN-Solaris, AIX,  przypuszczam że jest to związane z Twoją pracą. Możliwe że na Forum mógłbym coś więcej się o Tobie dowiedzeć ale z natury JESTEM LEŃ. Hm ... ponoć najwiękści "wynalazcy" to byli LENIE Wink Smile  WinkSmileWięc czy te OS-y znasz hobbistycznie czy wymaga tego Twoja praca ???
Masz prawo wiedzieć, ja, zawodowo,  niewiele mam wspólnego z branżą IT Smile

Zawodowo, kiedyś hobbistycznie lubiłem się bawić różnymi systemami. Aktualnie tylko czasem uruchomienie linux na różnym dziwnym sprzęcie z państwa środka. Zabawą się nie wyżywię.

Od 2015 roku widzę taki trend, że wszystko stało się takie samo. Każdy system bez względu czym jest, w większości przypadków korzysta z tego samego oprogramowania. Nawet windows ma wbudowane opensourcowe narzędzia.

A z dystrybucjami linux zaczęło się robić darmowego windowsa, co zupełnie nie ma sensu. Przez to też duża część starych projektów takich co zaczynały w połowie lat 90 po prostu zdechła.

Przez to, że linux stał się darmowym komercyjnym narzędziem to wszystkie inne alternatywne darmowe rozwiązania przestały być popularne, gdzie jeszcze 10 lat temu można było spotkać opensolaris i freebsd na różnych serwerach. Aktualnie freebsd to są niektóre tunery sat i routery.

Freebsd tylko na wirtualnej maszynie albo na pececie, żadnych laptopów.
[Obrazek: userbar.png]
Prowadzę to forum od roku 2007. Przez ten czas projekt minta bardzo negatywnie się zmienił, stąd mogą w moich postach być opinie z którymi można się nie zgadzać.
Odpowiedz
#7
0
(01-03-2024, 22:28)mati75 napisał(a):
(27-02-2024, 21:42)jawomar napisał(a): To na początek pytanie do mati75 Smile
Te OS-y: FreeBSD, SUN-Solaris, AIX,  przypuszczam że jest to związane z Twoją pracą. Możliwe że na Forum mógłbym coś więcej się o Tobie dowiedzeć ale z natury JESTEM LEŃ. Hm ... ponoć najwiękści "wynalazcy" to byli LENIE Wink Smile  WinkSmileWięc czy te OS-y znasz hobbistycznie czy wymaga tego Twoja praca ???
Masz prawo wiedzieć, ja, zawodowo,  niewiele mam wspólnego z branżą IT Smile

Zawodowo, kiedyś hobbistycznie lubiłem się bawić różnymi systemami. Aktualnie tylko czasem uruchomienie linux na różnym dziwnym sprzęcie z państwa środka. Zabawą się nie wyżywię.

Od 2015 roku widzę taki trend, że wszystko stało się takie samo. Każdy system bez względu czym jest, w większości przypadków korzysta z tego samego oprogramowania. Nawet windows ma wbudowane opensourcowe narzędzia.

A z dystrybucjami linux zaczęło się robić darmowego windowsa, co zupełnie nie ma sensu. Przez to też duża część starych projektów takich co zaczynały w połowie lat 90 po prostu zdechła.

Przez to, że linux stał się darmowym komercyjnym narzędziem to wszystkie inne alternatywne darmowe rozwiązania przestały być popularne, gdzie jeszcze 10 lat temu można było spotkać opensolaris i freebsd na różnych serwerach. Aktualnie freebsd to są niektóre tunery sat i routery.

Freebsd tylko na wirtualnej maszynie albo na pececie, żadnych laptopów.

Dodano po pewnym czasie:
Dzięki mati75 za info i opinię w temacie wątku..
Sorki za nieobecność ale ja mam (poza tą ... pracą), remont w domu i najprościej ... te łączenie sprzętu aby posiedzieć chwilę na necie mnie czasami dobija Sad.
Wracając ... mój pomysł na instalację FBSD wziął się z tąd, że jak dawniej polecali kompilacje, a wtedy miałem tylko 2 procki fizyczne Pentium 1GHz i to się spoko robiło włącznie z desktopem (oczywiście kroczkami Wink), to teraz byłaby bajka Wink
Więc ODPUSZCZAM, i wierzę że szkoda czasu i przestrzeni dyskowej.
Pozdro Smile
PC HUNSN bezwentylatorowy, CPU i7-11, RAM 64GB, HD nvme 256G dla MINT , HD ssd 512G dla migawek (backup)
Odpowiedz
#8
0
Porty we freebsd i opcje binarne są fajne, można trochę jednak przyciąć ten system. Znam jedną osobę, która używa tego systemu na komputerze biurkowym. Przy czym uważam że ma najwyraźniej za dużo wolnego czasu.

Podzielam zdanie z czasem po pracy. Też się w boba budowniczego bawię i czasem zdarza się że komputer włączą raz na 3 tygodnie. Jak już muszę coś zrobić przy pomocy stron, bo aplikacji mobilnych nie cierpię to mam macbooka. Gdzie system apple to rozwinięcie właśnie freebsd.
[Obrazek: userbar.png]
Prowadzę to forum od roku 2007. Przez ten czas projekt minta bardzo negatywnie się zmienił, stąd mogą w moich postach być opinie z którymi można się nie zgadzać.
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości