Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przy starcie komputera nie ma wyboru systemu.
#1
0
Witam. Mam zainstalowany Linux Mint 20,3 obok windowsa 11. Dałem komputer do naprawy i po naprawie nie ma możliwości wyboru systemy, od razu ładuje się windows. Włożyłem płytę z Linuxem bo chciałem jeszcze raz zainstalować a Linuls "mówi" że już jest zainstalowany.  Co mam zrobić by mieć wybór systemu ?
Odpowiedz
#2
0
(01-03-2024, 22:26)mizar70 napisał(a): Witam. Mam zainstalowany Linux Mint 20,3 obok windowsa 11. Dałem komputer do naprawy i po naprawie nie ma możliwości wyboru systemy, od razu ładuje się windows. Włożyłem płytę z Linuxem bo chciałem jeszcze raz zainstalować a Linuls "mówi" że już jest zainstalowany.  Co mam zrobić by mieć wybór systemu ?
Dobra, czyli coś mieszali w ustawieniach:
  • użyj wersji live (np. nagranej na pendrive)
  • jeżeli miałeś jakieś "specjalne" dopasowania grub, zrób kopię
  • zainstaluj "na czysto" grub, zrób aktualizację wpisów, (koniec wersji live)
  • sprawdź czy działa dostęp do zainstalowanego Minta, jeżeli tak i miałeś specjalne dopasowania gruba, to dopiero teraz je wprowadzaj
  • warto sprawdzić, czy przez przypadek nie włączyli ci na Windowsie szybkiego uruchamiania (czy jak to się tam zwie - to co powoduje, że jak zamykasz, to to bardziej jest hibernacja i potem są problemy z dostępem z innych systemów)
Kernel: 6.2.0-32-generic x86_64 Desktop: Xfce 4.18.1 Distro: Linux Mint 21.2 Victoria base: Ubuntu 22.04 jammy
Odpowiedz
#3
0
(02-03-2024, 00:02)MichałM napisał(a):
(01-03-2024, 22:26)mizar70 napisał(a): Witam. Mam zainstalowany Linux Mint 20,3 obok windowsa 11. Dałem komputer do naprawy i po naprawie nie ma możliwości wyboru systemy, od razu ładuje się windows. Włożyłem płytę z Linuxem bo chciałem jeszcze raz zainstalować a Linuls "mówi" że już jest zainstalowany.  Co mam zrobić by mieć wybór systemu ?
Dobra, czyli coś mieszali w ustawieniach:
  • użyj wersji live (np. nagranej na pendrive)
  • jeżeli miałeś jakieś "specjalne" dopasowania grub, zrób kopię
  • zainstaluj "na czysto" grub, zrób aktualizację wpisów, (koniec wersji live)
  • sprawdź czy działa dostęp do zainstalowanego Minta, jeżeli tak i miałeś specjalne dopasowania gruba, to dopiero teraz je wprowadzaj
  • warto sprawdzić, czy przez przypadek nie włączyli ci na Windowsie szybkiego uruchamiania (czy jak to się tam zwie - to co powoduje, że jak zamykasz, to to bardziej jest hibernacja i potem są problemy z dostępem z innych systemów)
 Zainstalowałem minta obok systemu i niczego nie kombinowałem Smile  To co napisałeś jest dla mnie za skomplikowane, nie mam pojęcia jak zrobić grub Smile  Sprawdzę to szybkie uruchamianie.
Odpowiedz
#4
0
A na czym ta naprawa komputera polegała, co im przekazałeś, co ustalili, co zrobili?
Odpowiedz
#5
0
(02-03-2024, 01:42)dedito napisał(a): A na czym ta naprawa komputera polegała, co im przekazałeś, co ustalili, co zrobili?
  Nie wiem co naprawili, nic nie napisali, komputer po włączeniu natychmiast się wyłączał. 

  Jedno co mi w nim nie grało to to że zaczynał głośno chodzić, nie wiem czy to dysk czy wiatrak, na Linux'e 17,3 czegoś takiego nie miałem, może dlatego tak się działo że inny komputer i nowszy Linux. 

  Mam płytę z Linux'em która naprawia grub, tylko boję się ze coś sknocę. Jeśli jeszcze raz zainstaluje tego samego linuksa  to wszystko będzie poprawnie działać i pojawi się wybór systemów ? Nie wiem które rozwiązanie problemu jest lepsze i czy zadziała.
Odpowiedz
#6
1
Better response on post RE: Przy starcie komputera nie ma wyboru systemu.Najszybciej będzie naprawić Grub z użyciem https://help.ubuntu.com/community/Boot-Repair
Odpowiedz
#7
0
(02-03-2024, 14:01)dedito napisał(a): Najszybciej będzie naprawić Grub z użyciem https://help.ubuntu.com/community/Boot-Repair

  Mam płytę z Boot repair disk, tylko 32 bit a nie 64 bit, nie wiem czy to ma jakieś znaczenie.  Włożyłem płytę zrobiłem tak jak kiedyś (miałem  windowsa XP - naprawiło grub), wyskoczył napis "naprawione" i uruchom komputer. Smile  Po uruchomieniu rozpoczęło się uruchamianie windowsa, ale nie uruchomił się Smile , nie ma ani windy ani Linuxa. Zaczęła się panika. Został jeszcze jeden ratunek - instalacja Linuxa od nowa. Chyba już jest OK, jest wybór systemów, Linux działa a windowsa boję się uruchomić Smile . Teraz zrobiłem migawkę świeżo zainstalowanego Linuxa.  Znowu potrzebuję kilku programów, ale boję się ich instalować Smile, ale jak mam migawkę to może będę mógł wrócić jak coś się skaszani przy aktualizacjach systemu i instalacji 7 programów których potrzebuję. Niby wszystko gra, ale lLinux nie widzi dysku windowsa - kolejny problem.

Dodano po pewnym czasie:
(02-03-2024, 14:01)dedito napisał(a): Najszybciej będzie naprawić Grub z użyciem https://help.ubuntu.com/community/Boot-Repair
   W tej chwili jest wybór systemów, Linux działa normalnie a windows startuje, ładuje się i nie może załadować (nie działa). Jak jestem w Linux'e nie widzę dysku windowsa.
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości