Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Szalony wątek - czy da się przejść z Minta na LMDE bez reinstalacji?
#1
0
Zakładam, że to niemożliwe... aleeee może? Oczywiście jak ktoś znajdzie argumenty i odpowiedź i moje szalone zapędy będą nie na miejscu to proszę usunąć by nie zaśmiecać forum. Tak sobie po prostu pomyślałem, że skoro powstała wersja LMDE wiadomo z jakiego powodu to może devy będą kminić w przyszłości jak odetną pępowinę od Ubuntu y dało się jakoś łagodnie przejsć z Minsta (Ubuntu) na Minta (Debian).

Pozdrawiam chłopy.
Born to be root... not to reboot. Dodgy
Odpowiedz
#2
1
Better response on post RE: Szalony wątek -  czy da się przejść z Minta na LMDE bez reinstalacji?Da się, nie aż takiej różnicy będzie debianem a ubuntu jak to było przed laty. Problemem będą jedynie nazwy pakietów ze sterownikami. Aktualnego minta bazującego na ubuntu 22.04, bez większych problemów będzie się dało przerobić na tego opartego o debian 12.
[Obrazek: userbar.png]
Prowadzę to forum od roku 2007. Przez ten czas projekt minta bardzo negatywnie się zmienił, stąd mogą w moich postach być opinie z którymi można się nie zgadzać.
Odpowiedz
#3
1
Better response on post RE: Szalony wątek -  czy da się przejść z Minta na LMDE bez reinstalacji?Jest to jak najbardziej wykonalne, ale oprócz wspomnianych sterowników dojdzie kwestia zależności (a to może być sporym problemem ze względu na kaskadowość):
  • nowa wersja LTS: Debian w latach nieparzystych, Ubuntu w parzystych - migrację rób najlepiej gdzieś z 2-3 miesiące po wydaniu nowej wersji LTS docelowej do daty wydania kolejnej wersji LTS z której uciekasz, da to mniejsze prawdopodobieństwo obniżania wersji pakietów (a jest to najbardziej niebezpieczna z modyfikacji pakietów)
  • nie zawsze dany pakiet jest dostępny w obu, więc warto przed przesiadką podpiąć sobie docelowe repo i po prostu zrobić test czy wszystko co potrzebujesz jest dostępne. Bo jak już robić przesiadkę, to wypada, by z większość pakietów była zasysana z tej dystrybucji docelowej
Kernel: 6.2.0-32-generic x86_64 Desktop: Xfce 4.18.1 Distro: Debian GNU/Linux 12 (bookworm)
Odpowiedz
#4
0
(09-04-2024, 22:53)MichałM napisał(a): Jest to jak najbardziej wykonalne, ale oprócz wspomnianych sterowników dojdzie kwestia zależności (a to może być sporym problemem ze względu na kaskadowość):
  • nowa wersja LTS: Debian w latach nieparzystych, Ubuntu w parzystych - migrację rób najlepiej gdzieś z 2-3 miesiące po wydaniu nowej wersji LTS docelowej do daty wydania kolejnej wersji LTS z której uciekasz, da to mniejsze prawdopodobieństwo obniżania wersji pakietów (a jest to najbardziej niebezpieczna z modyfikacji pakietów)
  • nie zawsze dany pakiet jest dostępny w obu, więc warto przed przesiadką podpiąć sobie docelowe repo i po prostu zrobić test czy wszystko co potrzebujesz jest dostępne. Bo jak już robić przesiadkę, to wypada, by z większość pakietów była zasysana z tej dystrybucji docelowej
A żeby nie być gołosłownym, sam to chyba zrobiłem (choć nie mam 100% pewności, bo w inxi Distro: Debian GNU/Linux 12 (bookworm), był mint 21.3 ) i ... prawdopodobnie już nie wrócę na ubuntu, laptop dostał niezłego kopa, a i tak nie był mocno zawalony. Najcięższy problem jaki miałem to ... zapomniałem o tym, że nie mam rj, a najcześciej problemy są z wifi (i to u mnie też było), a reszta nie była taka straszna jak kiedyś (ok. 15 lat) jak robiłem przesiadkę ubuntu-debian na testowo, nawet downgrade dało się jakoś w miarę ogarnąć (kilka przebiegów apt) i 1 pakiet musiałem siłowo usuwać, ale ogólnie jak konsola nie jest ci opcja, to nie jest jakieś mocno trudne Smile
Kernel: 6.2.0-32-generic x86_64 Desktop: Xfce 4.18.1 Distro: Debian GNU/Linux 12 (bookworm)
Odpowiedz
#5
0
Reinstalacja Minta z zachowanym katalogiem domowym i kopią programów, to około pół godziny roboty. Po co kombinować?
Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
Albert Einstein
Odpowiedz
#6
0
Mam takie systemy działające 10+ lat i przerabiałem im architekturę z 32 na 64 bitową, bo skonfigurowanie zajęłoby więcej jak 30 minut. Głównym problemem była jedna partycja do wszystkiego.
[Obrazek: userbar.png]
Prowadzę to forum od roku 2007. Przez ten czas projekt minta bardzo negatywnie się zmienił, stąd mogą w moich postach być opinie z którymi można się nie zgadzać.
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości