Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Odinstakował mi się dźwięk i nie mogę znów zainstalowac
#1
Photo 
0
Mam najnowszego Minta. Jestem kiepski w sprawach technicznych, co będzie widać w niniejszym opisie mojego problemu. Straciłem w komputerze całkowicie dźwięki wyjściowe i wejściowe.
Wszystko przez słuchawki z mikrofonem z jedną wtyczką, zamiast z dwoma...

W ustawieniach dźwięku - wyjścia - miałem dwie opcje: „Speakers wbudowany dźwięk”, oraz „Internal Sound Device” z którego korzystałem, oraz jeszcze jedna opcja, a w ustawieniach wejścia Internal Micfophone Device. Dźwięk w słuchawkach był, ale nie reagował mikrofon (mimo włączenia - na laptopie z tym samym systemem operacyjnym testowałem i tam zestaw słuchawkowo-mikrofonowy działał ok). Dlatego próbowałem znaleźć w internecie porady, co zrobić, by mikrofon zaczął działać. Znalazłem poradę tutaj https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=403202 , by wykonać poniższą komendę (myślałem, że doinstalują się jakieś sterowniki pozwalające na korzystanie z mikrofonu):

Kod:
sudo apt install alsa-tools-gui

Nie pamiętam, czy zrobiłem drugą komendę z tej strony z poradami:

Kod:
sudo apt-get install linux-oem-22.04c

Ale nic się nie zmieniło. Szukałem więc dalej i znalazłem rade, by zainstalować puvcontrol. Ale to nic nie dało, bo tylko pojawił się kontroler dźwięku, z którego nic nie wynikało.

Znalazłem kolejną radę, że to może być wina Audacity i żeby zrobić tak:
Brakowało w dźwiękach przy mikrofonie Internal Micfophone Device i był tylko jakis inny sterownik. Zastowałem tę poradę z internetu i teraz nie mam nawet dźwięku:
sudo apt-get remove --purge alsa-base pulseaudio
sudo apt-get install alsa-base pulseaudio
sudo apt-get install audacity

Odinstalowałem więc audacity i wykonałem te komendy.

Podczas wykonywania się drugiej, wyskoczył jakiś błąd, że jest brak połączenia z serwer ubuntu z plikiem z repozytorium.

Próbowałem Pulseaudio doinstalować przez panel oprogramowania, ale tam również błąd wystąpił i informacja, że nie mam połączenia z internetem. Czyli nie widział pliku z linku do instalacji.

Zrobiłem restart, a potem udało mi się zainstalować pulseaudio z panelu oprogramowania, ale dźwięk nie powrócił. Możliwe, że coś się odinstalowało lub zepsuło.

Efekt końcowy - nie działa kompletnie dźwięk wyjściowy ani wejściowy. Zamiast tych trzech opcji w ustawieniach dźwięku wyjściowego mam teraz „Dummy Output”. Tak to wygląda na zrzutach ekranu.
https://zapodaj.net/images/8f7c32da2e386.jpg

[Obrazek: 8f7c32da2e386.jpg]

Później włączyłem laptopa i w panelu oprogramowania sprawdzałem, co mam na stacjonarce zainstalowane po wpisaniu pulseaudio, a co nie. Programy mam aktywne te same, a problem nie zniknął.

Czy ktoś z Was może mi pomóc? Bo nie wiem, co robić (oprócz postawienia od zera systemu, co jest bardzo radykalnym rozwiązaniem, którego wolałbym uniknąć).

BARDZO PROSZĘ O POMOC!

Dodano po pewnym czasie:
Rozwiązałem problem wchodząc na „Menadżer aktualizacji”. Znalazłem w nim „Migawki systemu” i przywróciłem migawkę sprzed tygodnia.

Po restarcie dźwięk powrócił.

Pojawił się na chwilę nowy horror - Firefox powitał mnie powitalnym ekranem - żadnych haseł, dodatków, zakładek. Ale po wpisaniu about:profiles znalazłem kilka profili i ten właściwy.

Podaję to rozwiązanie, bo być może komuś pomoże nie tylko, gdy padnie mu dźwięk.
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości