Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ekspansja Canonicala ?
#1
0
Obserwuję od pewnego czasu coraz większą ekspansję aplikacji typu snap firmy Canonical. Zaczęło się od programu Plex Media Server, który przestał prawidłowo działać z paczki deb, a znakomicie funkcjonuje ze snapa. Potem przyszła kolej na Skype,a, który już na głównej stronie producenta występuje w paczce snap. Można dokopać się do wersji deb, ale pojawiają się po instalacji problemy z aktualizacjami, co ciekawe, nawet po deinstalacji programu, także pobranego z menadżera oprogramowania Minta:

"Repozytorium może być niedostępne lub nieosiągalne z powodu problemów sieciowych. Zostanie użyta poprzednia wersja indeksu, jeśli jest dostępna. Jeżeli jest niedostępna, to repozytorium zostanie zignorowane. Proszę sprawdzić połączenie sieciowe i upewnić się, że adres repozytorium w ustawieniach jest poprawny.

Ignorowanie pliku "skype-stable.list.save.1" w katalogu "/etc/apt/sources.list.d/", ponieważ ma on nieprawidłowe rozszerzenie pliku Ignorowanie pliku "skype-stable.list.save.1" w katalogu "/etc/apt/sources.list.d/", ponieważ ma on nieprawidłowe rozszerzenie plikuNie udało się pobrać https://repo.skype.com/deb/dists/stable/InRelease  504  Gateway Time-out [IP: 23.53.112.170 443]Nie udało się pobrać niektórych plików indeksu, zostały one zignorowane lub użyto ich starszej wersji".

Rozwiązanie problemu, to:

Kod:
sudo chattr -i /etc/apt/sources.list.d/skype-stable.list

i ręczne usunięcie plików z nazwą Skype w trybie admina z folderu: /etc/apt/sources.list.d.

Dzisiaj po aktualizacji Firefoxa zauważyłem informację o snapie i jak się okazało przeglądarka pobierana z repo Minta jest już w wersji snap.

Canonical dodaje także aplikacje, których nie ma w innych menadżerach oprogramowania, jak dla przykładu Subtitle Edit, a w menadżerze Ubuntu pod programami z paczek deb widnieje informacja, że są potencjalnie niebezpieczne. Paradoksalnie, to jest zupełnie odwrotnie. Zdarzały się przypadki szkodliwych aplikacji w sklepie snap, a w repo Debiana czy Minta nie słyszałem o czymś takim. Bezpieczeństwo snapa jest poza tym wątpliwe - klik.

O co więc chodzi firmie Canonical ? Czy o wygodę oraz bezpieczeństwo użytkowników - trochę wątpię. Biorąc pod uwagę rozwój komercyjnej wersji Ubuntu Pro, a także sprzedawania danych, przejęcie kontroli nad większością aplikacji, jest dobrą metodą, na pozbycie się konkurencji i zdobycie monopolu. Co będzie warta znakomita dystrybucja Linuksa bez dostępu do wielu a może nawet większości, sprawnie działających i aktualizowanych programów. Może jestem pesymistą, ale trochę to tak wygląda. Jest jeszcze kwestia szybkości działania systemu oraz zamknięcie snapów. Podobnie jak w Windowsie nie mamy pełnego wglądu w to co robi firma, a brak wsparcia dla Windowsa 10 od przyszłego roku daje spore możliwości.
Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
Albert Einstein
Odpowiedz
#2
0
Chodzi o zrobienie darmowego windowsa, pobieranie exe jak ma to miejsce tam. Dodatkowo obejście zależności np. do kompilacji firefox który wymaga określonych wersji kompilatora rustc, a kiedy dystrybucja ma już parę lat będzie to ciężkie do utrzymania. Jak w przypadku ubuntu w rozszerzonym lts.

Jako osoba która ma jakieś tam pojęcie o bezpieczeństwie systemów uważam rozwiązania typu flatpak czy snap to za duży problem. Zyska kto inny jak zawsze. Najgorszym exploitem/backdoorem itp. w obecnych systemach jest systemd.

Co do skype nie doszukiwałbym się drugiego dna. Już takie problemy się zdarzały wcześniej. Parę dni temu chmura azure microsoftu miała problemy i jest to prawdopodobnie efekt.

Można dalej pobrać deb: https://www.skype.com/en/insider/
[Obrazek: userbar.png]
Prowadzę to forum od roku 2007. Przez ten czas projekt minta bardzo negatywnie się zmienił, stąd mogą w moich postach być opinie z którymi można się nie zgadzać.
Odpowiedz
#3
0
Dla mnie podstawowy problem nie polega na tym, że jest alternatywne źródło pobierana aplikacji, tylko na tym, że dotychczasowe (deb, flaptak) powoli przestaje działać w pełni prawidłowo i być alternatywą dla snapa. Zobaczymy jak będzie dalej.
Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
Albert Einstein
Odpowiedz
#4
0
Zawsze można używać skype przez web. Patrząc po wersji testowej to skype staje się tym samym co dużo innych podobnych aplikacji, czyli przeglądarką chromium w ładnym okienku.
[Obrazek: userbar.png]
Prowadzę to forum od roku 2007. Przez ten czas projekt minta bardzo negatywnie się zmienił, stąd mogą w moich postach być opinie z którymi można się nie zgadzać.
Odpowiedz
#5
0
(30-05-2024, 23:09)omkar napisał(a): Dzisiaj po aktualizacji Firefoxa zauważyłem reklamę snapa i jak się okazało przeglądarka pobierana z repo Minta jest już w wersji snap.

To niemożliwe, bo stanowisko Minta w sprawie paczek Snap jest znane od jakiegoś czasu: https://linuxmint-user-guide.readthedocs.../snap.html
W repozytorium bieżącego Minta 21.3 oraz przyszłym 22 Firefox jest wciąż w formie paczki deb
Na blogu Minta, jest też informacja o kontynuacji wersji deb: https://blog.linuxmint.com/?p=4244
Odpowiedz
#6
0
Zrobili ten sam numer co z Chromium. Zobacz na szczegóły. Firefox pobrany z menadżera oprogramowania Minta.

[Obrazek: f5733f07cd6e7.png]



Dodano po pewnym czasie:
(01-06-2024, 13:58)mati75 napisał(a): Zawsze można używać skype przez web. Patrząc po wersji testowej to skype staje się tym samym co dużo innych podobnych aplikacji, czyli przeglądarką chromium w ładnym okienku.

Tak ale wersja webowa nie obsługuje Firefoxa oraz Chromium, przynajmniej tak informują na stronie - klik.
Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
Albert Einstein
Odpowiedz
#7
0
(05-06-2024, 12:21)omkar napisał(a): Zrobili ten sam numer co z Chromium. Zobacz na szczegóły. Firefox pobrany z menadżera oprogramowania Minta.

[Obrazek: f5733f07cd6e7.png]

To nie są oficjalne repozytoria Minta, dawałem linki do oficjalnych.
To Ubuntowe wynalazki, które sam sobie odblokowałeś.
Numer z Chromium to był robiony w Ubuntu nie w Mincie.
To był zresztą chyba pierwszy pakiet od którego zaczęto budować paczki deb w Mincie w miejsce zmigrowanych do Snap przez Ubuntu.
Odpowiedz
#8
0
(05-06-2024, 12:21)omkar napisał(a): Tak ale wersja webowa nie obsługuje Firefoxa oraz Chromium, przynajmniej tak informują na stronie - klik.

Działa na chromium, zalogowałem się bez problemu.
[Obrazek: userbar.png]
Prowadzę to forum od roku 2007. Przez ten czas projekt minta bardzo negatywnie się zmienił, stąd mogą w moich postach być opinie z którymi można się nie zgadzać.
Odpowiedz
#9
0
@dedito
Niczego nie odblokowywałem. Zainstalowałem tylko snapa z którego nie instalowałem Firefoxa, tylko Plex Media Server, Skype i Subtitle Edit.

@mati75
Na Chromium może działać ale na FF już raczej nie, tym bardziej bezproblemowo.
Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
Albert Einstein
Odpowiedz
#10
0
Jak odblokowałeś snapy w mincie to zaciągnął firefox.

W ubuntu używam takiego rozwiązania:
Kod:
sudo add-apt-repository ppa:mozillateam/ppa
Kod:
cat /etc/apt/preferences.d/browsers.pref
#Package: chromium*
#Pin: release o=LP-PPA-canonical-chromium-builds-stage
#Pin-Priority: 900

Package: firefox*
Pin: release o=LP-PPA-mozillateam
Pin-Priority: 900

Kod:
firefox:
  Zainstalowana: 126.0.2+build1-0ubuntu0.22.04.1~mt1
  Kandydująca:   126.0.2+build1-0ubuntu0.22.04.1~mt1
  Tabela wersji:
     1:1snap1-0ubuntu2 500
        500 http://de.archive.ubuntu.com/ubuntu jammy/main amd64 Packages
*** 126.0.2+build1-0ubuntu0.22.04.1~mt1 900
        500 https://ppa.launchpadcontent.net/mozillateam/ppa/ubuntu jammy/main amd64 Packages
        100 /var/lib/dpkg/status

Skype działa na firefox z takim komunikatem:
[Obrazek: zwFEaW6.png]
[Obrazek: userbar.png]
Prowadzę to forum od roku 2007. Przez ten czas projekt minta bardzo negatywnie się zmienił, stąd mogą w moich postach być opinie z którymi można się nie zgadzać.
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości