Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozwiązane Dell e6540 - instalacja Minta obok Win7
#1
0
Witam serdecznie.


Mam starego laptopa Dell Latitude e6540 na I5 4th gen z 16GB ram i dwoma dyskami. Jeden dysk to mSATA 256GB wpięty w slot miniPCI z zainstalowanym win7 i partycją UEFI. Drugi dysk to klasyczny talerzowiec 1TB na SATAIII na którym mam różności świata i 100GB wolnego miejsca - w sensie że nie jest tam założona żadna partycja. Jako że win 7 już się kończy (przeglądarki już nie mają aktualizacji, python wymaga win 10, arduino IDE też wymaga dziesiątki, Cura to nie wiem czy jedenastki nie wymaga) to chciałem w tym pustym miejscu posadzić sobie Minta XFCE (jako że laptop ma tylko integrę i nie najmocniejszy procek) i cieszyć się najnowszymi wersjami softu pod linux. Próbowałem już kiedyś instalować Minta ale kończyło się na tym że nie dało się uruchomić ani windowsa ani minta. Oczywiście mógłbym wywalić w diabły windę i zostać na linuksie. Niestety pod windą mam trochę softu (m.in. pakiet Adobe) za który zapłaciłem furę siana. Moje pytanie brzmi, jak skonfigurować UEFI żeby miało opcję przekierowania do GRUB? Gruba zainstalować na dysku SATA czy mSATA? Sama instalacja to dla mnie nie problem, jako że minta używam w firmie do pracy, rozchodzi się tylko o konfigurację uruchamiania.

Pozdrawiam.
#2
0
Instalator minta powinien wykryć od razu konfiguracje uefi i nie trzeba nic robić. Ewentualnie można wyłączyć secureboot, ale to też nie powinno stanowić problemu.
[Obrazek: userbar.png]
Prowadzę to forum od roku 2007. Przez ten czas projekt minta bardzo negatywnie się zmienił, stąd mogą w moich postach być opinie z którymi można się nie zgadzać.
#3
0
Dzięki wielkie. Za godzinkę sprawdzę.

Dodano po pewnym czasie:
Ok, udało się. Wiem już w czym był problem. Nie zrobiłem partycji dla BIOS (tak to nazywa instalator) i po instalacji konieczne było apt upgrade. Dziwnie to trochę działa, bo najpierw odpala się UEFI z logo Minta a dopiero po chwili wyskakuje GRUB. Ważne że działa. Teraz tylko instalacja potrzebnego softu i można będzie pracować. Dzięki za pomoc.


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości