Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Linux Mint 22 - pierwsze wrażenia
#1
0
Mieliśmy wątek o wersji beta. Czas na wersję stabilną. Jakie macie odczucia? Jakie problemy spotkaliście?

To nie jest wątek w celu naprawy problemów, tylko wymiana spostrzeżeń. Masz problem załóż własny temat w odpowiednim dziale.

Zacznę jako pierwszy, od tego co umieściłem na fb gdzie jest grupa fanatyków tej dystrybucji.
[Obrazek: HAVJ0Sn.png]

Po lewej stronie mamy ubuntu 24.04 cinnamon obok mamy linux mint 22 cinnamon. Oba systemy są uruchomione z wersji live, w przypadku ubuntu jest to wersja daily z wczoraj. Zostały na nich wykonane te same komendy:
Kod:
sudo apt-get update
sudo apt-get dist-upgrade
sudo apt-get install vlc qt5ct
qt5ct


W jakim celu to wykonuje? Chce sprawdzić jak wygląda lub nie wygląda konfiguracja wyglądu aplikacji napisanych w qt aby je dopasować wyglądem do okien gtk. Dodatkowo jestem autorem obu paczek w repozytorium więc przy okazji sprawdzam czy działają poprawnie.

W przypadku minta kończy się crashem aplikacji. Najlepsze jest to że wersja beta zawierała program qt5ct który działał. Tak naprawiali, że zepsuli kolejne rzeczy. Oczywiście w dzienniku wydania o tym cisza. Błąd dotyczy każdego środowiska.

Pytanie mam do marud, gdzie się pomyliłem o jakości tej dystrybucji?
[Obrazek: userbar.png]
Prowadzę to forum od roku 2007. Przez ten czas projekt minta bardzo negatywnie się zmienił, stąd mogą w moich postach być opinie z którymi można się nie zgadzać.
Odpowiedz
#2
0
U mnie updateu z 21.3 do 22 jeszcze nie ma więc póki co czekam. Wyedytuję post jak już pojawi się upgrade.
Born to be root... not to reboot. Dodgy
Odpowiedz
#3
0
[Obrazek: JN7uxrGl.png]
O tym piszesz? Tyle, że ja używam jednak bety zaktualizowanej po instalacji. Nie wiem na ile wszystko zostało zaktualizowane, bo to mate, ale kernel 6.8 wszedł i inne pakiety.
Odpowiedz
#4
0
Moje spostrzeżenie:

Nadal w wydaniu Wilma 22 Cinnamon nie można połączyć się z internetem za pomocą modemu (np. do sieci Aero2) o czym pisałem tu:
https://forum.linuxmint.pl/showthread.ph...9#pid19399

W wydaniu Wilma 22 Xfce działa to bez zarzutu.

Moja więc skromna rada:
Jak chcesz korzystać z sieci Aero2 za pomocą modemu to omijaj Cinnamon'a z daleka.
Korzystaj z Xfce.

Pozdrawiam.

PS.
1.
Korzystałem z systemów Live (iso na Ventoy'u).
2.
Nigdy nie interesowały mnie kolorki, szlaczki, zaokrąglenia okien itp. 
Dlatego tych tematów nie poruszam.
3.
Nie minęły dobrze dwa dni od pojawienia się obrazów (informacja na distrowatch o wydaniu Minta 22: "07/23") a już upgrade ciągnie 197 MiB  – m. in. jądro 6.8.0-39.39
Odpowiedz
#5
0
(25-07-2024, 21:39)matadrox napisał(a): O tym piszesz? Tyle, że ja używam jednak bety zaktualizowanej po instalacji. Nie wiem na ile wszystko zostało zaktualizowane, bo to mate, ale kernel 6.8 wszedł i inne pakiety.

Tak o tym, mi na zaktualizowanej becie też działa. Pewnie znajdę co jest zrobione w kolejnej wersji.
[Obrazek: userbar.png]
Prowadzę to forum od roku 2007. Przez ten czas projekt minta bardzo negatywnie się zmienił, stąd mogą w moich postach być opinie z którymi można się nie zgadzać.
Odpowiedz
#6
0
Na moim sprzęcie 22 startuje i zamyka się lepiej od wcześniejszej wersji. Pojawił się jeden błąd odziedziczony po Ubuntu 24.04, polegający na tym, że ze sterownikiem Nvidia 470 niewłaściwie wyświetlany jest pulpit. Jest rozszerzony i można go przesuwać na boki. Rozwiązaniem jest  włączenie skalowania ułamkowego na 125%, zatwierdzenie, a potem powrót do 100%.
Plex Media Serwer przestał działać prawidłowo już nie tylko w paczce deb, tak jak wcześniej, ale także ze snapa w którym aplikacja sklep występuje nadal w starszej wersji  z Ubuntu 22.04.
Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
Albert Einstein
Odpowiedz
#7
1
Better response on post RE: Linux Mint 22 - pierwsze wrażeniaBłąd który opisałem w pierwszym poście zniknął po aktualizacji jądra. Przeraża mnie to jak mint wydaje obrazy z systemami. LMDE miało błąd w instalatorze co czyścił cały dysk. Tutaj wypuszczają iso które nie sprawdzili, gdzie ubuntu ma taką sekcje repozytorium proposed i tam był już poprawiony kernel. Wystarczyło 3 dni poczekać.
[Obrazek: userbar.png]
Prowadzę to forum od roku 2007. Przez ten czas projekt minta bardzo negatywnie się zmienił, stąd mogą w moich postach być opinie z którymi można się nie zgadzać.
Odpowiedz
#8
0
(28-07-2024, 15:28)mati75 napisał(a): Błąd który opisałem w pierwszym poście zniknął po aktualizacji jądra. Przeraża mnie to jak mint wydaje obrazy z systemami. LMDE miało błąd w instalatorze co czyścił cały dysk. Tutaj wypuszczają iso które nie sprawdzili, gdzie ubuntu ma taką sekcje repozytorium proposed i tam był już poprawiony kernel. Wystarczyło 3 dni poczekać.

Po pierwszych wrażeniach z 22 wróciłem do 20.3 poczekam na 22.1 , ten mint to jakies nieporozumienie staruje gorzej niż winda 11 a zamyka się fatalnie. Nie wiem co sie porobiło z tym systemem.
Jesus saves.
Odpowiedz
#9
0
"Jakie problemy spotkaliście?"

Moja aktualizacja 21.3–>22 Cinnamon zgodnie z:
https://linuxmint-user-guide.readthedocs...nt-22.html


Wcześniej włączyłem "Fastly".

Pierwszy problem
-------------------------
Pod koniec instalacji 'mintupgrade' sobie przypomniał, że trzeba doinstalować kilka plików.
Ale nic z tego.
Sprawdziłem – ping poprawny, strony www się nie otwierają.
Instalator pomieszał coś z resolv.conf i zakończył działanie.
Zrobiłem:
'nano /etc/resolv.conf'.
Wstawiłem krzyżyki przed istniejącymi liniami i dopisałem linię:
'nameserver 8.8.8.8'
Chwyciło.
Tu o tym piszą:
https://forums.linuxmint.com/viewtopic.p...f#p2501871
Zalecaja zainstalować: 'systemd-resolved' – ponoć zapomnieli.
Na razie nie instaluję, bo mi działa – może później.

Drugi problem
-------------------
Zdziwienie podczas restartu – nie uruchamia się.
Po spojrzeniu w /boot/ okazało się, że 'mintupgrade' zapomniał o plikach jądra – było pusto, tylko katalog 'grub' i 'efi'.
Stare jądra wykasowane, a nowych nie ma.
Cenna to porada:
https://linuxmint-user-guide.readthedocs...iring-boot
Zastosowałem się do niej.
Nie mogłem stosować bezmyślnie 'boot-repair', gdyż mam osobną partycję /boot/ – musiałem to w opcjach zaznaczyć.
Uruchomiłem 'boot-repair'. Poczekałem.
Zadziałało.
Mint uruchomiony. Właśnie spod niego piszę.

Trzeci problem
--------------------
Dotyczy też Ubuntu.
Jest taka miła gra strategiczna: 0ad.
Instaluje się trzy pliki: '0ad', '0ad-data-common', '0ad-data'.
W noble (także oracular) nie ma pliku '0ad' (też zapomnieli?).
https://packages.ubuntu.com/mantic/0ad
Gry nie można uruchomić.
Próbowałem instalować je ręcznie z mantic + pakiet 'libicu72' .
Zainstalowały się bez błędów, ale gra nie uruchamia się.
Czyli w 0ad grać się nie da.

Czwarty problem
-----------------------
Dziwnie długo coś trwa zamykanie/wylogowywanie się z systemu.
Klikam: 'Menu - Wyjdź - Wyłącz"
I nic.
Czekam.
W końcu zaczynam wpisywać do terminala: 'reboot', ale zanim naciskam Enter system zaczyna się zamykać.
Długo to coś trwa.

I tyle by było moich spostrzeżeń.

Pozdrawiam.

Edycja 2024-07-31.
--------------------------
Ad. Trzeci problem
Sprostowanie:
Gra 0ad nie uruchamiała się, bo jak się później okazało miałem awarię dźwięku.
Po przywróceniu dźwięku gra 0ad działa poprawnie.

Edycja 2024-08-01
-------------------------
Ad. Czwarty problem
Rozwiązany.
Długie zamykanie było spowodowane awarią dźwięku.
Po naciśnięciu "wyjdź" Mint generował dźwięk zamknięcia, który nie mógł odtworzyć, dlatego trochę czekał.
Po przywróceniu dźwięku system zamyka się normalnie.
Odpowiedz
#10
0
U mnie 22 śmiga elegancko Smile
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości