Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lenovo IdeaPad 330 nie chce działać z linuxem
#1
Sad 
0
Witam szanownych linuksiarzy! Smile

Do tej pory używam leciwego już Lenovo IdeaPad Y530 z systemem LinuxMint 19.1 Tessa Cinnamon 64bit. 
Przesiadka z Win7 była dla tego laptopa drugim życiem. 
Sam Linux wystarcza mi do pracy (muzyka, filmy, pakiet biurowy, internet) jednak laptop już często się gubi. 

Podjąłem więc decyzję o kupnie nowego Lenovo IdeaPad 330-15ARR (Ryzen 5 2500U, Vega 8, 12GB Ram, 480GB SSD, brak napędu optycznego, bez systemu operacyjnego). 
W Biosie wyłączyłem UEFI, włączyłem Legacy. 
Instalator Minta wystartował z pendrive'a. 
Po restarcie już pojawił się pierwszy problem otóż ekran, jak na zdjęciu w załączniku. 
Kolejny restart i system się uruchomił. 
Od razu wyświetlił się komunikat, że włączony jest rendering software'owy. 
Standardowo nie działał TouchPad i WiFi ale po przeglądnięciu kilku tematów w sieci bez problemu ten problem rozwiązałem. 
Zaktualizowałem też system. 
Niestety jakikolwiek restart lub wyłączenie i ponowne włączenie laptopa skutkuje wieszaniem się i wywalaniem błędów, jak na zdjęciu lub po prostu czarnym ekranem. 
Próbowałem z różnymi kernelami ale dalej to samo. 
Naczytałem się zagranicznych for i próbując różnych metod system rozwalał się mniej lub bardziej bez pozytywnych rezultatów. 
Zainstalowałem też Kubuntu ale działo się to samo. 

Po dwóch dniach spędzonych nad tym laptopem widzę trzy rozwiązania: 
1. zwrócić go do sklepu, 
2. kupić Win10, 
3. wywalić przez okno. 
Z dwóch ostatnich rozwiązań wybrałbym nr 3. Smile 

Cieszyłem się z nowego nabytku jak małe dziecko ale już mi przeszło... 
W sumie na trzech laptopach i jednym stacjonarnym kompie postawiłem Minta i wszystko działa bez zarzutu i nieporównywalnie szybciej niż na windowsie, a tutaj takie klocki Sad 
Czy ktoś z Was może mi pomóc rozwiązać dwa powyższe problemy w sposób merytoryczny i bez kombinowania dniami nad jedną opcją? 
Jeżeli tak to jak tylko wszystko będzie ok kupuję dobrą flaszkę i wysyłam do takiej osoby Smile

http://uploadfile.pl/pokaz/1646718---dqic.html

Poprawiłem formatowanie.
Proszę zwracać uwagę na takie kwestie bo zlepek/zbitek tekstu nie zachęca do pomocy.
Odpowiedz
#2
0
Błąd: Amd-vi: no southbridge IOAPIC found
Zacznij od aktualizacji BIOS/UEFI.
Odpowiedz
#3
0
Włącz ponownie UEFI, i ewentualnie reinstall systemu, obecnie Linux nie ma z takowym problemów
Odpowiedz
#4
0
Nie możliwe. Jeśli Windows Ci nie wykrywa a BIOS i owszem, to może ten 1GB masz w biosie zarezerwowany na pamięć karty graficznej, lub coś w tym stylu? Nic więcej sensownego do głowy mi nie przychodzi








Poprawiłem "krzaki". Edwarddisee sprawdź kodowanie tekstu.
Odpowiedz
#5
0
Sugerowałbym Ci odpalić się z live i spróbować innego distro wygląda to tak jakby w tym kernelu nie było obsługi mostka ( brak sterownika ) , jesli zainstalowałes to spróbuj nowszego jajka.Być może możesz zobaczyć jakby Ci neon odpalił, ma zawsze nowsze wersje środowiska i jajka.
Jesus saves.
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości