Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozwiązane Dziwny ekran po włączeniu laptopa
#11
0
Hej, nie wiem o co chodzi z tym szyfrowaniem. Ja mimo że dużo korzystam z komputera, to nie jestem jakimś mega ogarniętym informatykiem. Jest opcja zrobić te partycje na nowo bez instalacji systemu? Czy radzisz zacząć od nowa? No i co  z tymi opcjami w BIOS? jak powinno być ustawione?
#12
0
Ja bym zaorał. Smile
Podsumujmy: masz dwa dyski - SSD, na którym stawiałeś Minta i drugi HDD z Windows na pokładzie, tak?
Sensownym rozwiązaniem byłoby (tak jakieś 2 lata temu postawiłem dualboota bratu) System na SSD, ale /home już na talerzu.
W sumie to i Windows też można by zainstalować na SSD, a dane tylko dać na talerz.

BIOS masz "stary o DOSowym wyglądzie" czy już nowoczesny klikalany?

Nie kliknąłeś przypadkiem podczas instalacji zaszyfruj pliki użytkownika... czy jakoś tak?
#13
0
Mam tylko jeden system, Linux Mint 19.1. BIOS mam niebieski, nawigujesz w nim klawiaturą. Nie ustawiałem opcji o szyfrowaniu, no chyba że nieświadomie Wink, Jak ustawić katalog Home na osobym dysku?
#14
1
Better response on post RE: Dziwny ekran po włączeniu laptopaOK, to będzie długi post... może przerobie go na Tutorial Smile

Zacznij od BIOS.
Ustawienia bootowania ustaw tak (EFI srefi - robimy to w trybie Legacy):

Boot mode - Legacy Support
Boot Priority - Legacy First
USB Boot - Enabled

Po zapisaniu ustawień Bios uruchamiasz ponownie komputer i bootujesz z pendriva z Mintem w trybie Live.

Po uruchomieniu systemu (w trybie Live) uruchamiasz program Gparted - przygotujesz sobie partycje pod instalację systemu.
UWAGA! Wszystkie dane idą do krainy wiecznych łowów. Jeśli masz coś cennego - zgraj to na jakiś zewnętrzny nośnik.


Na dysku sda - SSD zdejmujesz wszystkie partycje i na wolnej przestrzeni tworzysz dwie:
/ root - pojemność 50GB, formatujesz jako ext4
SWAP - 4GB - masz 16GB RAM, ale co tam - stać cię Smile Może się jakimś cudem przyda kiedyś.
Reszta miejsca może na razie być niewykorzystana.

Zmieniasz napęd w prawym górnym rogu

[Obrazek: wYnZ6vgl.png]

i na dysku talerzowym tworzysz sobie dwie partycje
/home - pojemność ile chcesz - to tu będą przechowywane Twoje pliki (muzyka, dokumenty, filmy... cuda wianki) - formatujesz jako ext4
Druga partycja o pojemności  - ile zostało na tzw. magazyn ( u mnie ten magazyn jest na sda, razem z: / - sda1, /home - sda2, /Magazyn - sda3 i SWAP).

Pamiętaj, że wszystkie dane jakie były na dyskach w tej sytuacji - ulegają zniszczeniu.

Uruchamiasz następnie instalację systemu i gdy instalator zapyta o rodzaj instalacji wybierasz Użycie innego rozwiązania:

[Obrazek: zccCe8Fl.png]


Partycje masz już przygotowane, więc wybierasz tylko punkty montowania.
Na dysku SDA
sda1 - /
Przestrzeń wymiany


Na dysku SDB
/home
drugiej partycji jeszcze nie określaj - będzie sobie. Punkt montowania i sposób montowania ustalisz po zainstalowaniu systemu programem "Dyski".

[Obrazek: yo335yKl.png]

Doprowadzasz instalację do końca.

Jeśli chcesz zrobić jak powyżej - zrób to. Podmontowanie magazynu zrobimy potem.
Jeśli coś jest niejasne - pytaj.
#15
0
i to pomoże w pozbyciu się tego dziwnego ekrany zaraz po włączeniu komputera?
Kolejna sprawa, czemu na dysku talerzowym mam partycje DVD? Dodam że dopiero teraz próbowałem wysunąć napęd i sie nie da :/.

[Obrazek: 44gt5jol.png]
#16
0
Ja nie widzę u Ciebie żadnego napędu DVD. Masz dwa dyski twarde, jeden SSD - 500GB i drugi HDD -1TB;
Cytat:         ID-1: /dev/sda vendor: Crucial model: CT500MX500SSD4 size: 465.76 GiB speed: 6.0 Gb/s
         serial: <filter>
         ID-2: /dev/sdb vendor: Western Digital model: WD10SPZX-17Z10T1 size: 931.51 GiB
         speed: 6.0 Gb/s serial: <filter>

Ten "dziwny ekran" masz dlatego, że układ partycji i rozruch systemu był źle skonfigurowany. Jeśli zrobisz to poprawnie, komputer ładnie się uruchomi i jedyne co po drodze powinieneś zobaczyć to logo Minta z migającymi kropeczkami.
#17
0
BIOS opcje o których pisałeś:
[Obrazek: MSU1PH8l.jpg]

Boot Priority - Legacy First - nie było takie opcji wyboru
USB Boot - Enabled nie było takiej opcji wyboru
Boot mode - Legacy Support ustawiłem jak pisałeś. Komputer uruchamiał się z informacją żeby włożyć dysk rozruchowy. co ciekawe wróciłem do BIOSa i przywruciłem ustawienia fabryczne i ten ekran o którym pisałem na początku posta już sie nie pojawił :/
#18
0
(19-02-2019, 12:56)Lucek napisał(a): Boot mode - Legacy Support ustawiłem jak pisałeś. Komputer uruchamiał się z informacją żeby włożyć dysk rozruchowy. co ciekawe wróciłem do BIOSa i przywruciłem ustawienia fabryczne i ten ekran o którym pisałem na początku posta już sie nie pojawił :/

Czyli wystarczyło poprawnie ustawić w BIOSie... o czym pisał dedito Smile a to bardzo mądry człowiek.
#19
0
zgadzam się, ale chyba i tak warto zrobić porządek z partycjami
#20
0
Warto ze względu na SSD. Im mniej się na nim dzieje, tym dłużej posłuży. Dlatego warto "wywalić" /home na talerz. To tu jest najwięcej odczytów i zapisów.


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości