Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
zarządzanie pamięcią
#1
0
Co jest nie tak z zarządzaniem pamięcią? Po kilku dniach użytkowania (system zawsze usypiam), przychodzi taki moment, że system wykorzystuje jakieś 90% RAM-u i 95% SWAP, w pewnym momencie kursor i wszystkie aplikacje stają w miejscu, nie da się pracować, bo trzeba odczekać, aż system dojdzie do siebie, co trwa czasem i kilkanaście minut, po czym muszę zrestartować głównego pożeracza pamięci, czyli Firefox-a, a najlepiej zresetować cały system, żeby wyczyścić SWAP.
Oprogramowania mi nie przybywa, przybywa tylko aktualizacji, wydaje mi się, że one mogą być tego przyczyną, wcześniej, czyli gdzieś ze dwa miesiące temu nie zauważałem tego problemu.
Acer Aspire E5-571, i3-4005U, Intel HD Graphics 4400, 8 GB,  128 SSD
Odpowiedz
#2
0
Zobacz ten wątek Smile
http://forum-old.linuxmint.pl/index.php/...l#msg67178

jeśli to to, rozwiązanie masz w ostatnim poście.
Odpowiedz
#3
0
(16-06-2019, 20:21)yahoob3 napisał(a): jeśli to to, rozwiązanie masz w ostatnim poście.

nie wiem czy to to, ale mogę spróbować, i nie wiem czy to bezpieczne i po wywaleniu "bootchart" i "pybootchartgui" nie napierdykam sobie czegoś w systemie?
Acer Aspire E5-571, i3-4005U, Intel HD Graphics 4400, 8 GB,  128 SSD
Odpowiedz
#4
0
Zobacz czy masz ten proces collector. Jeśli tak, to to i wywalenie bootchart... nic nie namiesza. Przetestowane organoleptycznie u mnie Smile
Odpowiedz
#5
0
(16-06-2019, 21:11)yahoob3 napisał(a): Zobacz czy masz ten proces collector. Jeśli tak, to to i wywalenie bootchart... nic nie namiesza. Przetestowane organoleptycznie u mnie Smile

w Monitorze Systemu nie mam procesu "collector" Confused
Acer Aspire E5-571, i3-4005U, Intel HD Graphics 4400, 8 GB,  128 SSD
Odpowiedz
#6
0
Sprawdź jeszcze applet Power Manager....
https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=287614
Odpowiedz
#7
0
(16-06-2019, 21:32)yahoob3 napisał(a): Sprawdź jeszcze applet Power Manager....
https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=287614

Zapewne chodzi o aplet Cinnamona wyświetlany na pasku zadań, z apletów tego typu mam systemowy, nie do usunięcia, wyświetla mi % baterii i samą baterię, i miałem jeden doinstalowany, wyświetlający w formie graficznej użycie pamięci, proca, sieci, był oznaczony jako powodujący problemy, odinstalowałem go i sprawdzę co się będzie działo, ale coś mi się wydaje, że problem był już wcześniej, zanim go zainstalowałem Undecided

Dodano po pewnym czasie:
(16-06-2019, 22:40)onlinemaster napisał(a):
(16-06-2019, 21:32)yahoob3 napisał(a): Sprawdź jeszcze applet Power Manager....
https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=287614

Zapewne chodzi o aplet Cinnamona wyświetlany na pasku zadań, z apletów tego typu mam systemowy, nie do usunięcia, wyświetla mi % baterii i samą baterię, i miałem jeden doinstalowany, wyświetlający w formie graficznej użycie pamięci, proca, sieci, był oznaczony jako powodujący problemy, odinstalowałem go i sprawdzę co się będzie działo, ale coś mi się wydaje, że problem był już wcześniej, zanim go zainstalowałem Undecided

AKTUALIZACJA:

niestety to nie to, po kilku dniach pracy system "staje w miejscu" i koniec zabawy, z jakiegoś powodu nie potrafi zarządzać pamięcią RAM, pamięć się zapycha i po zawodach Dodgy
Acer Aspire E5-571, i3-4005U, Intel HD Graphics 4400, 8 GB,  128 SSD
Odpowiedz
#8
0
AKTUALIZACJA:

niestety to nie to, po kilku dniach pracy system "staje w miejscu" i koniec zabawy, z jakiegoś powodu nie potrafi zarządzać pamięcią RAM, pamięć się zapycha i po zawodach Dodgy
[/quote]
Wydaje mi się że problem mógł by być rozwiązany dołożeniem dodatkowej kości RAM, jednak nie mam pewności.
Zauważyłem, że zamrożenie systemu następuje po zapchaniu RAM-u zasobożernymi stronami, najszybciej RAM zapycha google maps w trybie widoku satelitarnego a szczególnie w trybie street view, również każda strona odtwarzająca video, oczywiście nie jedna, ale kilka takich otwartych w Firefoxie już tak, sam FF też ma niezły apetyt na RAM, (przeglądarki tej nie zmienię, prędzej system operacyjny :-) ). Podczas gdy obciążenie jest umiarkowane, system radzi sobie z zarządzaniem pamięcią i wszystko działa należycie, niestety kilka stron www potrafi Minta udusić :-)

Co myślicie na ten temat, czy dodatkowy RAM pomoże, czy raczej się nie łudzić? Bo nie chcę niepotrzebnie wydawać kasy na poszespoły.


Onlinemaster,nie cytuj wszystkich poprzednich postów, bo robi się nieczytelnie.
Acer Aspire E5-571, i3-4005U, Intel HD Graphics 4400, 8 GB,  128 SSD
Odpowiedz
#9
0
Czy ja dobrze widze? 4GB RAM i sie dziwisz ze zapycha sie pamiec? Taka rola RAMu aby byl zajety, Jak brak RAM to dane leca do SWAPa. Na jakiej podstawie sadzisz ze pamięć powinna być w Twoim przypadku odzyskana?
Odpowiedz
#10
0
Cytat:Onlinemaster,nie cytuj wszystkich poprzednich postów, bo robi się nieczytelnie.

po pewnym czasie funkcja "edytuj" znika, jedyna możliwość to "cytuj" i "odpowiedz", później wychodzi to tak a nie inaczej...



(11-07-2019, 17:59)Ulvhedin napisał(a): Czy ja dobrze widze? 4GB RAM i sie dziwisz ze zapycha sie pamiec? Taka rola RAMu aby byl zajety, Jak brak RAM to dane leca do SWAPa. Na jakiej podstawie sadzisz ze pamięć powinna być w Twoim przypadku odzyskana?

Ano 4 GB, moim zdaniem powinno wystarczyć, w końcu to nie Windows Smile

Pierw RAM a później SWAP zapycha, czyli prawidłowo, ale dobry system operacyjny nie powinien dopuścić do sytuacji, że zapycha się całkowicie i pada jak kawka, jeśli już, to aplikacje powinny przymulić i powinien wyświetlić się stosowny komunikat, o zbyt małej ilości wolnej pamięci, a nie że całą moją pracę szlag trafia, bo system nie wytrzymał, taką sytuację miałem właśnie na Windows, po kilku takich komunikatach poleciałem do sklepu po dodatkowy RAM i problem ustąpił, jednak nie znam na tyle Linucha, i nie wiem czy taki Mint nie będzie się zapychał także przy większej ilości RAMu, skoro zarządzanie pamięcią u niego kuleje, Windows pozwalał zapisać pracę, nie padał jak Mint, ale nie chcę do niego wracać.
Acer Aspire E5-571, i3-4005U, Intel HD Graphics 4400, 8 GB,  128 SSD
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości