Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak bezpiecznie przeinstalować Minta?
#1
0
Cos się dzieje z komputerem, na firmowym laptopie dość często zawiesza się Linux Mint. Czasem widać jak mysz przesuwa się w spowolnionym tempie, mam nadzieję że to nie wirtus.
Chiciałbym przeinstalowac na najnowszego Minta, ale mam tam sporo rzeczy: klucze ssh do gita, skonfigurowaną pocztę firmową, firmowego VPN,sieć wifi,licencje programów, trzeba by zapisać katalog domowy?
Najlepiej bym chciał podzielić na partycje, zainstlować na drugiej partycji, poinstallować tam wszystko, jak by chodziło, to usunąć pierwszą i całe jej miejsce przeznaczyć do drugiej - jak to zrobić?
Odpowiedz
#2
Wink 
0
(09-07-2019, 23:19)AndrzejB napisał(a): Cos się dzieje z komputerem, na firmowym laptopie dość często zawiesza się Linux Mint. Czasem widać jak mysz przesuwa się w spowolnionym tempie, mam nadzieję że to nie wirtus.
Chiciałbym przeinstalowac na najnowszego Minta, ale mam tam sporo rzeczy: klucze ssh do gita, skonfigurowaną pocztę firmową, firmowego VPN,sieć wifi,licencje programów, trzeba by zapisać katalog domowy?
Najlepiej bym chciał podzielić na partycje, zainstlować na drugiej partycji, poinstallować tam wszystko, jak by chodziło, to usunąć pierwszą i całe jej miejsce przeznaczyć do drugiej - jak to zrobić?

Rozumiem, że instalowałeś z automatu i nic ręcznie sobie nie ustawiałeś? Tak w sumie najlepiej. Wrzuć płytkę/pena z nową wersją Minta i rozpocznij instalowanie. Zawsze się pyta, czy ma obok innego systemu zainstalować, zamiast tego systemu, czy ma być szyfrowanie partycji (nie jestem pewien, bo z tego ostatniego nigdy nie korzystałem). Zainstalować system, później to co tam sobie chcesz na nim postawić, zrobić migawkę systemu, walnąć formata, system na czysto, a później z migawki odtworzyć. Niech inni się wypowiedzą, pewnie da się inaczej, ale ja bym tak kombinował.

A co do tego pokazu slajdów, to co masz tam za środowisko graficzne? Być może mało pamięci, grafika nie wyrabia, bo to mi przypomina próbę odpalenia Linuxa z KDE na netbooku z Atomem i 2 GB RAM. Big Grin Poczekaj, co starszyzna plemienna powie.
Odpowiedz
#3
0
Pytanie, czy mozna zmieniać rozmiary partycji, czy pierwszą usuwać i dodać miejsce do drugiej?
Odpowiedz
#4
0
Prościej byłoby zrobić kopię bieżącego systemu, potem normalnie instalować.
A tak w ogóle starałbym się uzdrowić obecny system.
Może jakiś proces Ci zamula. Zerknij do menadżera procesów czy zadań.
Odpowiedz
#5
0
(10-07-2019, 00:12)AndrzejB napisał(a): Pytanie, czy mozna zmieniać rozmiary partycji, czy pierwszą usuwać i dodać miejsce do drugiej?
Właśnie dlatego zaproponowałem w taki sposób, powinno być bezpieczniej i szybciej (moim zdaniem).
Odpowiedz
#6
0
Pytam bo nie udało się zamienić z Minta Tara na Tesse. Njapierw zapamiętałem stan w TimeShift, potem zaczałem, ale nie udało się z powodu jakichś kłopotów z aptem.
Poza tym w związku a TimeShift, dobrze bylo by mieć system plików btrfs, bo TimeShift tworzy migawkę 12 GB.
Odpowiedz
#7
0
Jakie błędy? Jesli nie masz miejsca na migawke, zawsze możesz obejsc problem, np poprzez utworzenie pliku /etc/timeshift.json.
Z tego co pamietam przy upgrade sprawdzane jest tylko istnienie tego pliku.
Kod:
sudo touch /etc/timeshift.json
Odpowiedz
#8
0
Ja bym miał pytanko myślę dość zbliżone do autora chociaż nieco "prościej", a mianowicie czy da się przeinstalować Minta tak by zachowały się wszystkie ustawienia użytkownika z poprzedniej wersji (tapetka, wygląd panelu etc. coś jak na windzie opcja "odśwież system")? Gdzieś mi się obiło o uszy kopiowanie folderu Home, ale jako, że brzmi to jak żart jakiś topostanowiłem zapytać mądrzejszych Tongue
Odpowiedz
#9
1
Better response on post RE: Jak bezpiecznie przeinstalować Minta?Smile Brzmi jak żart, ale nim nie jest.
Partycja (katalog) /home jest w Linuksie skrzyżowaniem Moich Dokumentów i Program Files. Poza plikami użytkownika trzymane są tam prawie wszystkie ustawienia zainstalowanych programów. Same programy instalowane są na partycji systemowej, dlatego też po instalacji systemu na świeżo, programy trzeba doinstalować, przy czym ich ustawienia pozostaną "skopiowane" ze starego systemu. Najlepszym przykładem jest Thunderbird, który jako iż jest zainstalowany OOTB, po reinstalacji systemu wygląda i zawiera dokładnie to, co zostawiliśmy przed zaoraniem starego OS Smile, FF ma zainstalowane wszystkie wtyczki, zachowane ustawienia czcionek, itp., itd.
Wobec powyższego jasnym jest, dlaczego tak gorąco rekomendujemy wydzielenie katalogu domowego użytkownika (/home) na osobną partycję. Przy instalacji świeżego systemu wskazujemy punkt montowania tej partycji jako /home bez formatowania, zakładamy w systemie takiego samego użytkownika i po reinstalacji (takiego samego systemu, czyli stricte odświeżeniu, nie upgrade) cieszymy się nawet tą samą tapetą, ikonkami, czy katalogami na Pulpicie.
W razie niejasności załóż temat, będziemy rzęźbić Smile
Odpowiedz
#10
0
Ok, czyli rozumiem, że po skopiowaniu /home będę miał wszystko poza programami, które po instalacji na nowym systemie pozasysają konfigi z /home i muszę mieć jedynie zgodność nazwy użytkownika. Dzięki za pomoc. Jak już będę próbował zastosować w praktyce (na razie nie mam takiej potrzeby) to odezwę się jeśli coś nie wyjdzie Smile
Odpowiedz


Skocz do:
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości