Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
lagi gier&systemu
#1
0
to moja pierwsza stycznosc z linuxem, zawsze uzywalam tylko windowsa \\

Przedwczoraj zainstalowalam linuxa z zbootowanego usb bez internetu, potem podlaczylam go pod telefon zeby uzywal danych i zaktualizowalam system&sterowniki etc. Jednak karta graficzna nie chciala sie dac, pisalo ze niepowodzenie wiec odpuscilam i zainstalowalam kilka gier. Minecraft chodzi okropnie wolno&jest opozniony ruch w grze etc. wszystkie gry ktore pobralam tak chodza. Jedyna gra jaka nie klatkuje to papers please (gra sie jedynie myszka) ale czasami i tam myszka zaczyna lagowac.(nie jestem pewna czy to przez to ze fps spadaja) ogolnie grafika jest okropna i nie wiem czy to wina komputera czy monitoru. 

+wszystkie gry pobralam z oficjalnych stron na debian (tylko tak chcialy sie zainstalowac) a potym ze sie wlaczyly myslalam ze tyle wystaczy zeby normalnie dzialaly. czy to moze byc wina zlego zainstalowania? juz sama nie wiem co moze powodowac taka slaba wydajnosc. 




specyfikacja mojego sprzetu:

Kod:
Host: julia-B365M-DS3H Kernel: 5.0.0-32-generic x86_64 bits: 64
  compiler: gcc v: 7.4.0 Desktop: Cinnamon 4.4.8
  Distro: Linux Mint 19.3 Tricia base: Ubuntu 18.04 bionic
Machine:
  Type: Desktop Mobo: Gigabyte model: B365M DS3H v: x.x serial: <filter>
  UEFI: American Megatrends v: F5 date: 08/13/2019
CPU:
  Topology: Quad Core model: Intel Core i3-9100F bits: 64 type: MCP
  arch: Kaby Lake rev: B L2 cache: 6144 KiB
  flags: lm nx pae sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 ssse3 vmx bogomips: 28800
  Speed: 800 MHz min/max: 800/4200 MHz Core speeds (MHz): 1: 800 2: 800
  3: 800 4: 800
Graphics:
  Device-1: NVIDIA vendor: Gigabyte driver: N/A bus ID: 01:00.0
  Display: x11 server: X.Org 1.20.5 driver: fbdev,nouveau
  unloaded: modesetting,vesa resolution: 1024x768~76Hz
  OpenGL: renderer: llvmpipe (LLVM 9.0 256 bits) v: 3.3 Mesa 19.2.1
  direct render: Yes
Audio:
  Device-1: Intel 200 Series PCH HD Audio vendor: Gigabyte
  driver: snd_hda_intel v: kernel bus ID: 00:1f.3
  Device-2: NVIDIA vendor: Gigabyte driver: snd_hda_intel v: kernel
  bus ID: 01:00.1
  Sound Server: ALSA v: k5.0.0-32-generic
Network:
  Device-1: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet
  vendor: Gigabyte driver: r8169 v: kernel port: d000 bus ID: 07:00.0
  IF: enp7s0 state: down mac: <filter>
  Device-2: Samsung GT-I9500 [Galaxy S4] / GT-I9250 [Galaxy Nexus] (network
  tethering)
  type: USB driver: rndis_host bus ID: 1-4:7
  IF: enp0s20f0u4 state: unknown speed: N/A duplex: N/A mac: <filter>
Drives:
  Local Storage: total: 447.14 GiB used: 11.90 GiB (2.7%)
  ID-1: /dev/sda vendor: Western Digital model: WDS480G2G0B-00EPW0
  size: 447.14 GiB
Partition:
  ID-1: / size: 438.63 GiB used: 11.90 GiB (2.7%) fs: ext4 dev: /dev/sda2
Sensors:
  System Temperatures: cpu: 45.0 C mobo: N/A
  Fan Speeds (RPM): N/A
Info:
  Processes: 212 Uptime: 47m Memory: 7.73 GiB used: 1.27 GiB (16.4%)
  Init: systemd runlevel: 5 Compilers: gcc: 7.4.0 Shell: bash v: 4.4.20
  inxi: 3.0.32
Odpowiedz
#2
1
Odpowiedz
#3
0
W zasadzie należałoby zacząć od instalacji sterownika nvidii, gdyż najwyraźniej taką kartę posiadasz.
Jak widać z przedstawionych wyników pracujesz ze sterownikiem nouveau (otwartoźródłowy sterownik kart nvidia), który do gier średnio się nadaje o czym można poczytać m.in. tu https://www.phoronix.com/scan.php?page=a...2018&num=1

Wyniki z inxi nie dają informacji jaką kartę posiadasz, czy też jakiej używasz, dlatego pomocna będzie informacja z programu nvidia-detect, który pewnie trzeba będzie doinstalować z menadżera oprogramowania lub z terminala poleceniem sudo apt install nvidia-detect i następnie trzeba będzie uruchomić ten program w terminalu poleceniem nvidia-detect i wkleić wyniki na forum.
Odpowiedz
#4
0
(26-01-2020, 22:46)dedito napisał(a): W zasadzie należałoby zacząć od instalacji sterownika nvidii, gdyż najwyraźniej taką kartę posiadasz.
Jak widać z przedstawionych wyników pracujesz ze sterownikiem nouveau (otwartoźródłowy sterownik kart nvidia), który do gier średnio się nadaje o czym można poczytać m.in. tu https://www.phoronix.com/scan.php?page=a...2018&num=1

Wyniki z inxi nie dają informacji jaką kartę posiadasz, czy też jakiej używasz, dlatego pomocna będzie informacja z programu nvidia-detect, który pewnie trzeba będzie doinstalować z menadżera oprogramowania lub z terminala poleceniem sudo apt install nvidia-detect i następnie trzeba będzie uruchomić ten program w terminalu poleceniem nvidia-detect i wkleić wyniki na forum.
Kod:
Reading package lists... Done
Building dependency tree     
Reading state information... Done
E: Unable to locate package nvidia-detect

moja karta to: Gigabyte GeForce GTX 1650 OC 4GB GDDR5
Odpowiedz
#5
0
A przepraszam, ten program nvidia-detect jest niedostępny w zasobach Minta.
Tu najlepiej użyć Menedżer Sterowników: Menu->Administracja->Zarządzanie sterownikami
No i już na pierwszy rzut oka, wydaje mi się, że ta karta pewnie będzie wymagać instalacji najnowszego jądra systemu bo to obecnie chyba jedna z najnowszych kart produkcji nvidia.
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości