Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tutorial Kernel Liquorix
#1
0
Oprócz standardowych kerneli Ubuntu, rozwojowych, waniliowych, LowLatency/RealTimeKernel, płatnych e X t 73 , istnieje jeszcze Liquorix.

Liquorix jest kernelem zoptymalizowanym pod kątem zastosowań desktopowych, działania multimediów oraz wydajności podczas grania w gry komputerowe.

Repozytorium autora znajduje się pod adresem https://launchpad.net/~damentz/+archive/ubuntu/liquorix

Strona projektu https://liquorix.net/

Forum (z ograniczoną możliwością rejestracji) https://techpatterns.com/forums/forum-34.html

Przed instalacją kernela Liquorix należy odinstalować zamknięte sterowniki grafiki. System powinien pracować na otwartoźródłowym sterowniku. Dla kart Nvidii będzie to sterownik nouveau. Pozwoli nam to uniknąć problemów z ponownym uruchomieniem systemu.

Co do dedykowanych sterowników grafiki należy najpierw dodać repozytorium "Graphics Drivers" team - https://launchpad.net/~graphics-drivers/...ubuntu/ppa , które zawiera najnowsze wydanie sterowników dla kart Nvidia.


Kod:
sudo add-apt-repository ppa:graphics-drivers/ppa && sudo apt-get update


Następnie bierzemy się za instalację kernela Liquorix

dla sytemu 64-bitowego


Kod:
sudo add-apt-repository ppa:damentz/liquorix && sudo apt-get update

sudo apt-get install linux-image-liquorix-amd64 linux-headers-liquorix-amd64


Po zainstalowaniu wszystkich składników należy ponownie uruchomić komputer.

Cytat:W przypadku problemów ze startem trzeba uruchomić system z poprzedniego jądra.


Po ponownym uruchomieniu, jeżeli system odpalił, a zależy nam dedykowanych sterownikach (i na pewno dodaliśmy repozytorium "Graphics Drivers" team) należy zainstalować ponownie zamknięte sterowniki czy to poprzez Menadżera Sterowników czy też konsolę.

Cytat:Jeżeli chodzi o awaryjność kernela, to raz w przeciągu ostatnich dwóch lat zdarzył mi się problem z ponownym rozruchem.
System zatrzymywał się na dwóch karma pingwinach. W tym wypadku należało uruchomić system na poprzednim jądrze i poczekać na aktualizację. Nastąpiło to w przeciągu ~24 godzin.


Cytat:Co do pracy samego systemu to pierwsze co można zauważyć to inne skalowanie procesora. Ogólnie pracuje na wyższych częstotliwościach bazowych.


Cytat:Co jeśli pojawiają się błędy w czasie instalacji kernela? Przede wszystkim należy odinstalować zainstalowane pakiety.


Cytat:Jeżeli bardzo nam zależy, a dalej jest problem z instalacją to można sprawdzić czy jest możliwość instalacji kernela z tego repozytorium https://software.opensuse.org/download.h...e=liquorix .
Patrzcie na numerki wersji - Ubuntu 16.04 = Mint 18, Ubuntu 18.04 = Mint 19.
Odpowiedz


Skocz do:
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości