Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Znika dźwięk
#1
Wink 
0
Witam Szanownych Miętusów!

Mam nowy system, jeszcze go dobrze nie poznałem. (Intel NUC8i3BEH) Dźwięk idzie wyjściem HDMI do przetwornika DAC w monitorze, stamtąd analogowo do starego wzmacniacza stereo. Bo tak.
Co jakiś czas zdarza się, że zupełnie zanika mi dźwięk. Z pozoru wszystko jest normalnie, tylko że głucha cisza. Najczęściej zdarza się to gdy odejdę na dłuższy czas od komputera. Możliwe, że ma to związek z wygaszaniem ekranu. ?
Parę razy zdarzyło się podczas odtwarzania YT. Jeden z tych razów, zajrzałem do ustawień dźwięku i okazało się, że wyjście HDMI "znikło"; zostało tylko analogowe na słuchawki, wciąż działało.
Ale najczęściej z pozoru wszystko jest normalnie -- poza brakiem dźwięków. :-)

Co ciekawe, gdy googlalem za informacjami, byly liczne zapytania jak restartować pulseaudio w Mincie.
U mnie jest tak, ze komenda

Cytat:~$ pulseaudio -k
nie zwraca żadnego komunikatu. Natomiast
Cytat:~$ pulseaudio -D

E: [pulseaudio] main.c: Daemon startup failed.
jest tak identycznie bez względu na to, czy system dźwiękowy działa czy nie.

Raz jeden zapuściłem skrypt diagnostyczny ALSA:

Cytat:Your ALSA information is located at http://alsa-project.org/db/?f=6ca940534b...6e620f8925
Please inform the person helping you. (pierwszy gdy wszystko dzialalo normalnie)

Your ALSA information is located at http://alsa-project.org/db/?f=b826cbf7bd...8778ee90c1
Please inform the person helping you. (drugi gdy znikly dzwieki)

Co mam sprawdzać, gdy to się znowu zdarzy? Jak diagnozować?
Odpowiedz
#2
1
Better response on post RE: Znika dzwiekZainstaluj Pulse Smile sudo apt install pavucontrol

Sprawdź też, czy ten poradnik pomoże: https://forum.linuxmint.pl/showthread.ph...77#pid1077
Odpowiedz
#3
0
(08-03-2020, 19:53)yahoob3 napisał(a): Zainstaluj Pulse Smile sudo apt install pavucontrol

Sprawdź też, czy ten poradnik pomoże: https://forum.linuxmint.pl/showthread.ph...77#pid1077

Dzieki wielkie!
Zainstalowalem pavucontrol. No i co ciekawe, ten dynamiczny pasek poziomu, (podopbny do oczka w Grundigu ZK120 -- ha! ciekawe czy ktos w ogole wie o czym mowie?) rusza sie w rytm odtwarzanej muzyki. A wiec system jakby "gra", tyle ze nie slychac. W Urzadzenia Wyjsciowe pokazuje Port: HDMI/DisplayPort (unplugged)
   
Dlaczego "unplugged"? Jak go restartować?

Tak czy inaczej, myślę że jesteśmy na tropie... (y)
Odpowiedz
#4
1
Better response on post RE: Znika dzwiekCzy to się zaczęło po którejś z aktualizacji, czy od początku miałeś ten problem?
A nie wyjdzie na to samo, jeśli puścisz dźwięk nie przez HDMI tylko przez gniazdo słuchawkowe?
Czy na innym jądrze ten problem występuje?

EDIT:
Sprawdź też czy na nowym koncie użytkownika (nie gościa) jest to samo.
Odpowiedz
#5
0
Dzięki za podpowiedzi!
Wydaje mi sie, że tak bylo od samego początku -- mam go dopiero parę tyg. Na tym sprzecie nie uzywalem innego Linuxa, od poczatku Mint 19.3 Zdaje sie, ze byly jakies aktualizacje ale nie pamietam, czy kernel (sorry, nie przywiazuje wagi)

Problem wystepuje wlasciwie codziennie. Nie jest to skaranie boskie, bo pełen restart systemu trwa 20 sekund. Big Grin  
[edit] Sygnał z portu analogowego był za słaby, żeby wysterować wzmacniacz. (sluchawkowy w obudowie komputera, na jack 3,5 mm).
tak, w miedzyczasie góglałem i były wątki na forach że od pewnego czasu nowsze wersje kernela wprowadziły ten problem. Szczerze mówiąc, z kernelem wolałbym się nie bawić. W poprzednim systemie Ubuntu Studio było to utrapienie, i to był jeden z powodów że przeszedłem na Minta...

Sprawdze czy w czasie restartu beda dostepne jakies inne wersje kernela. Jesli tak, oczywiscie wyprobuje. Ale moze to troche potrwac, zanim bede w stanie powiedziec, czy objawy wystepuja na tych innych wersjach. Ciąg dalszy nastąpi.
Odpowiedz
#6
1
Better response on post RE: Znika dzwiekUruchomienie systemu n starszym, zainstalowanym jądrze jest bardzo proste i bezpieczne.
W menu GRUB podczas uruchamiania komputera wybierasz opcje zaawansowane i uruchomienie na innym, wskazanym jądrze.
Jeśli działa ono prawidłowo, można usunąć to nowsze (system musi być uruchomiony na innym jądrze niż to, które chcemy usunąć).
Można to zrobić w menedżerze aktualizacji, widok, jądra Linuksa. Po poprawnym usunięciu, system uruchomi się na poprzednim, zainstalowanym. Aby zablokować aktualizacje jądra można dodać dwa wpisy do "black list" (menedżer aktualizacji, edycja, właściwości, czarna lista, +):
Kod:
linux
linux-*
Odpowiedz
#7
0
No niestety, problem znikania dźwięku (po wygaszeniu ekranu na dłuższy czas) powtarza się również na dwóch starszych wersjach kernela. (Jeden z tych dwóch to oryginalny z pakietu instalacyjnego.)

BTW, chyba najprostsza metoda na wypróbowanie wcześniejszych wersji kernela to określić w GRUBie który z nich ma być "domyślny".

Wygląda na to, że jest to ogólny problem, dotyczy wielu dystrybucji i jest już od dłuższego czasu. Spowodowany tym, że Intel...  Eh, nic tutaj nie poradzimy. To raczej problem rozwoju kernela. Wypada czekać cierpliwie aż naprawią.
Sugeruje zawiesić watek. :-)

W międzyczasie zaczynam zastanawiać się na zmiana przyzwyczajeń w korzystaniu z komputera. Na co mi wygaszanie ekranu, gdy zamkniecie systemu trwa 3 sekundy a zimny start 10? Big Grin 
Dziękuję za asystę i do następnego!
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości