Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozwiązane Instalacja Linuxa Mint obok Windows 10
#1
0
Cześć wszystkim.

Moja sytuacja wygląda  następująco. Mam 2 dyski:

- dysk SSD 250GB, na którym jest zainstalowany Windows 10 

- dysk HDD 2TB z 1 partycją, którą chciałbym zmniejszyć o przestrzeń dla linuxa.

Jak zainstalować linuxa w trybie dual boot z windowsem na dysku 2TB? 

Z tego, co widzę, to opcja instalacji obok windows dostępna w instalatorze tworzy partycje linuxa na dysku Widowsa.

Czy jeśli wybiorę opcję instalacji niestandardowej, to będę mógł tylko kliknąć zainstaluj linuxa na nieprzydzielonym miejscu (a instalator zadba o odpowiednie partycje), czy będę musiał sam tworzyć partycje linuxowe?

Daniel
#2
0
Wybierz instalację niestandardową i przydziel partycje ręcznie, wtedy będziesz miał możliwość wyboru która partycja na jakim dysku ma być użyta pod linuxa. Dochodzi jeszcze kwestia formatu pod system. Pod lina potrzebujesz ext4, a windows na tym nie podskoczy także, tak czy inaczej, potrzebujesz osobnego dysku.
-------------
MSi GV72-8RE | Mint 19.1 | kernel 4.15.0-156-generic x86_64 | Mate 1.20.1 | Nvidia GeForce GTX 1060 + Intel
#3
0
(20-04-2020, 09:42)rrico napisał(a): Wybierz instalację niestandardową i przydziel partycje ręcznie, wtedy będziesz miał możliwość wyboru która partycja na jakim dysku ma być użyta pod linuxa. Dochodzi jeszcze kwestia formatu pod system. Pod lina potrzebujesz ext4, a windows na tym nie podskoczy także, tak czy inaczej, potrzebujesz osobnego dysku.

Dziękuję za odpowiedź. 

Co do ostatniego zdania - na szczęście nie potrzeba osobnych dysków. Na jednym dysku mogą współistnieć partycje Windowsa (FAT lub NTFS) z linuxowymi (ext4). Najlepszym dowodem na to jest opcja instalatora: "Zainstaluj linuxa obok istniejącego Windowsa". 

Kiedyś już zresztą miałem tak zainstalowane 2 systemy na jednym dysku, ale to było dawno temu. Teraz jednak będę chciał zainstalować linuxa na drugim dysku.


Daniel.
#4
0
W sumie racja, tamte formaty też przejdą. Szkoda tylko, że ten drugi dysk to HDD, aczkolwiek linux i tak będzie tak szybki jak win na SSD Smile
Jest jeszcze myk, że można stworzyć katalog na dane z dostępem dla obu systemów, ale szczerze, nie robiłem - nie wiem. Jednak opcja może być wygodna, np. oglądasz ten sam film na innym systemie gdyby coś się posypało.
-------------
MSi GV72-8RE | Mint 19.1 | kernel 4.15.0-156-generic x86_64 | Mate 1.20.1 | Nvidia GeForce GTX 1060 + Intel
#5
0
Na początek, proponuje instalować Minta w trybie UEFI, na zgodność z trybem Windows 10.
Aby skorzystać z automatycznego tworzenia partycji, najprościej będzie chyba wyłączyć dysk SSD w UEFI na czas instalacji Minta.
Potem uruchom instalację Minta i skorzystaj z pierwszej opcji instalatora, gdzie partycje zakładane są automatycznie, a zawartość dysku kasowana.
Na koniec, gdy już zainstalujesz system, załącz z powrotem dysk SSD i uruchom Minta.
Prawdopodobnie będzie konieczne skorzystanie z bootmenu i ustawienie odpowiedniego bootorder w UEFI, aby system domyślnie startował z dysku HDD.
Aby dodać Windowsa do menu Grub, który będzie rezydował na HDD, uruchom os-prober i potem chyba jeszcze trzeba update-grub2

Jest też opcja aby domyślnie uruchamiać system z dysku SSD,a Minta dodać do menu bootloadera Windows.

Cały proces instalacji możesz sobie przećwiczyć na wirtualnej maszynie takiej jak np. VirtualBox.
#6
0
(20-04-2020, 10:23)dedito napisał(a): Na początek, proponuje instalować Minta w trybie UEFI, na zgodność z trybem Windows 10.
Aby skorzystać z automatycznego tworzenia partycji, najprościej będzie chyba wyłączyć dysk SSD w UEFI na czas instalacji Minta.
Potem uruchom instalację Minta i skorzystaj z pierwszej opcji instalatora, gdzie partycje zakładane są automatycznie, a zawartość dysku kasowana.
Na koniec, gdy już zainstalujesz system, załącz z powrotem dysk SSD i uruchom Minta.
Prawdopodobnie będzie konieczne skorzystanie z bootmenu i ustawienie odpowiedniego bootorder w UEFI, aby system domyślnie startował z dysku HDD.
Aby dodać Windowsa do menu Grub, który będzie rezydował na HDD, uruchom os-prober i potem chyba jeszcze trzeba update-grub2

Jest też opcja aby domyślnie uruchamiać system z dysku SSD,a Minta dodać do menu bootloadera Windows.

Cały proces instalacji możesz sobie przećwiczyć na wirtualnej maszynie takiej jak np. VirtualBox.

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Zainstalowałem linuxa na dysku HDD, jednak os-prober nie wykrył instalacji Windowsa. Okazało się, że Windows był zainstalowany w trybie Legacy, a linux w trybie UEFI Po instalacji Windowsa w trybie UEFI linux ładnie wykrył Windowsa 10 i wszystko działa. GRUB zawiera opcje uruchamiania obu systemów.


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości