Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Szybszy start Minta
1
Better response on post Szybszy start MintaSzybki start nie jest domeną Minta podobnie jak większości systemów opartych na Ubuntu. U mnie Mint w wersji Xfce na laptopie 4 GB RAM, procesor Pentium Duale Core 2x2.2 i dysk talerzowy startuje około dwóch minut. Można jednak to zmienić i skrócić czas startu systemu o ponad minutę.

Najpierw możemy sprawdzić które procesy najbardziej spowalniają start. W terminalu wpisujemy: systemd-analyze blame

Jak się okazuje proces apt-daily.service spowalnia system o prawie 53 sekundy. Usługa [i]apt-daily.service odpowiada za automatyzację kilku procesów związanych z apt. w tym pilnowanie i automatyzowanie aktualizacji. Jeżeli komuś zależy na tych 53 sekundach i potrafi przeprowadzić ręczną aktualizację systemu (uruchomić menadżera aktualizacji), to z powodzeniem można się pozbyć tej usługi:[/i]

sudo systemctl stop apt-daily.timer
sudo systemctl disable apt-daily.timer
sudo systemctl mask apt-daily.service
sudo systemctl daemon-reload

Uwaga! Nie będzie można cofnąć tych zmian!

Drugi czasochłonny proces (około 12 s), który również możemy wyłączyć, to [i]ModemManager.service:[/i]

sudo systemctl stop modemmanager.service

sudo systemctl disable modemmanager.service

Więcej szczegółów znajdziecie w artykule z pomocy którego korzystałem: https://404.g-net.pl/2017/03/zgin-przepa...y-service/

U mnie wszystko chodzi dobrze a system startuje szybciej.
[Obrazek: 44a56c7b7e4b8.png]
Odpowiedz
0
Po usunięci tych procesów system startuje w czasie 55 s ,wcześniej 1,20 s mam Linuxa ( środowisko Mate ) na dysku HDD. Mam jeszcze na dysku SSD Windowsa i star to około 15 s.

Dodano po pewnym czasie:
Tak to wygląda Linux HDD i Windows SSD[Obrazek: Qka9fKNl.jpg][Obrazek: vzDNdcIl.jpg]
Odpowiedz
0
Okazuje się, że wyłączenie procesu apt-daily.service nie eleminuje w Mincie automatyzacji aktualizacji, więc tym bardziej można go wyłączyć, no chyba, że ktoś po włączeniu komputera, chce mieć czas na zaparzenie kawy lub herbaty Smile

Dodano po pewnym czasie:
(21-04-2020, 10:08)rumot napisał(a): Po usunięci tych procesów system startuje w czasie 55 s ,wcześniej 1,20 s mam Linuxa ( środowisko Mate ) na dysku HDD. Mam jeszcze na dysku SSD Windowsa i star to około 15 s.

[Obrazek: Qka9fKNl.jpg][Obrazek: vzDNdcIl.jpg]
@rumot
Trochę ten start w Mincie jest u Ciebie zbyt długi. Sprawdź, czy na pewno masz wyłączony proces " modemmanager.service". W Mincie 19.3 (nie wiem jak w innych wersjach) trzeba zamiast "modemmanager.service" wklepać "ModemManager.service":

sudo systemctl stop ModemManager.service

sudo systemctl disable ModemManager.service
[Obrazek: 44a56c7b7e4b8.png]
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości