Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Komputer nie wyłącza się.
#1
0
Witam,

miesiąc temu zainstalowałem Linuxa Mint 19.3 w dual boot z Windows Vista na stareńkim laptopie Fujitsu Siemens Esprimo Moblie V5505. Prawie wszystko działa prawidłowo oraz w miarę płynnie oprócz tego, że komputer nie zawsze chce się wyłączyć.

Zacina się podczas wyświetlania splasha, nieraz pokazuje się czarny ekran. Zauważyłem, że wyłącza się tylko jeżeli nie jest zbyt długo użytkowany. To samo dzieje się, gdy używam Windowsa. W dodatku laptop podczas podpięcia go do prądu czasem sam się uruchamia. Próbowałem dopisywać do GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT różne parametry, np. pci=nocrs, acpi=force, usuwanie quiet splash, wyłączyć w BIOS USB Legacy Mode.  Nie próbowałem aktualizacji BIOSu ponieważ trochę obawiam się to robić ale jeśli nie będzie innego rozwiązania to spróbuje.

Załączam komunikaty dziennika systemowego:

Cytat:10∶41∶05 pulseaudio: [pulseaudio] pid.c: Daemon already running.
10∶41∶05 pulseaudio: [pulseaudio] pid.c: Daemon already running.
10∶41∶05 pulseaudio: [pulseaudio] backend-ofono.c: Failed to register as a handsfree audio agent with ofono: org.freedesktop.DBus.Error.ServiceUnknown: The name org.ofono was not provided by any .service files
10∶40∶43 wpa_supplicant: dbus: Failed to construct signal
10∶40∶43 wpa_supplicant: dbus: Failed to construct signal
10∶40∶43 wpa_supplicant: dbus: wpa_dbus_get_object_properties: failed to get object properties: (none) none
10∶40∶13 kernel: ACPI Error: Aborting method \_SB.PCI0._OSC due to previous error (AE_NOT_FOUND) (20190703/psparse-531)
10∶40∶13 kernel: ACPI Error: Aborting method \_SB.PCI0._OSC due to previous error (AE_NOT_FOUND) (20190703/psparse-531)
10∶40∶13 kernel: ACPI BIOS Error (bug): Could not resolve symbol [\_SB.PCI0._OSC.CDW1], AE_NOT_FOUND (20190703/psargs-330)

Specyfikacja komputera:
CPU - Intel Core 2 Duo T5250 1,5 GHz
RAM - 2 GB
GPU - Integra Intel x3100
Linux Mint 19.3 Tricia
Wersja kernela - 5.3.0-51
BIOS - R01-A0T z 2007 roku
Odpowiedz
#2
1
Better response on post RE: Komputer nie wyłącza się.Update BIOSu najprawdopodobniej rozwiąże problem.
Na tym komputerze przydałoby się lżejsze środowisko graficzne - XFCE, lub MATE, lub dołożenie RAM.
Od bidy możesz na razie spróbować wyłączyć ACPI: https://forum.linuxmint.pl/showthread.ph...64#pid6564.
Jakby coś pytaj, będziemy myśleć Smile
Odpowiedz
#3
0
Wyłączenie ACPI tą komendą nic nie dało, dalej wywala te same błędy. Próbowałem zrobić update BIOSu, jednak po stworzeniu bootowalnego pendriva brakuje w nim pliku flash.bat o którym jest napisane w readme (obraz BIOSu ze strony producenta, znajduje się w nim jednak plik autoexec.bat, może to jest to samo.), jest również możliwość update przez Windowsa, jednak nie chce aby podczas zgrywania BIOSu komputer nie miał możliwości normalnego zrestartowania. Chyba dam sobie spokój z BIOSem, za bardzo się obawiam, że zbrickuje tego laptopa. Są jeszcze jakieś komendy do GRUBa które mógłbym wypróbować? Smile
Odpowiedz
#4
0
Tak stary BIOS naprawdę może być problematyczny. O co chodzi z tym restarowaniem?
Możesz ustawić jako domyślny system "na chwilę" Windows: https://forum.linuxmint.pl/showthread.php?tid=161, lub nawet chwilowo zaorać GRUB, zrobić update i przywrócić go: https://forum.linuxmint.pl/showthread.php?tid=8
Odpowiedz
#5
0
Z tym restartowaniem chodziło o to, że podczas flashowania BIOSu komputery przeważnie chcą się zrebootować, jednak w tej chwili tego laptopa nie da się wyłączyć prawidłowo, da się tylko przez przycisk. Nie chce, żeby wynikły z tego jakieś komplikacje. Dobra prawdopodobnie "zaoram" GRUB i spróbuje zflashować z Windowsa. Temat chyba można uznać za zamknięty.
Odpowiedz
#6
0
Daj znać jak poszło, bo temat jest ciekawy. Przywrócenie bootloadera Windows (jeśli on zamyka się prawidłowo) powinno załatwić stawę restartów i praiwdłowego updatu BIOS. Potem tylko kwestia prawidłowej reinstalacji GRUB. Zasadniczo, wszystkie podobne problemy opisywane w sieci, prowadzą do aktualizacji BIOS.
Odpowiedz
#7
0
(03-05-2020, 11:56)Aceg3 napisał(a): (...) Zacina się podczas wyświetlania splasha, nieraz pokazuje się czarny ekran. Zauważyłem, że wyłącza się tylko jeżeli nie jest zbyt długo użytkowany. To samo dzieje się, gdy używam Windowsa. W dodatku laptop podczas podpięcia go do prądu czasem sam się uruchamia.

Dla mnie wygląda to na problem sprzętowy i nie związany z BIOS. Np. przegrzewający się jakiś podzespół typu procek, grafika, RAM, zasilacz, lub niestabilna praca płyty MB (nadmuchane kondensatory itp.). Ja na początek przedmuchałbym porządnie układ chłodzenia. Potem wymieniłbym też pastę termoprzewodzącą w układach chłodzenia.
Jednak jest to jedynie moja opinia a nie diagnoza (nie mam w ręce tego lapka). Dlatego jeśli wolisz, możesz najpierw spróbować z BIOS. Może @yahoob3 ma rację.

EDIT: Czy laptop ma jeszcze sprawny akumulator? Czy może akumulator jest wyjęty?
Odpowiedz
#8
0
Akumulator jest całkowicie rozładowany, chyba go wypnę i sprawdzę czy będzie lepiej. Komputer był czyszczony chyba z rok temu, a temperatury są w normie. Co do update'a BIOSu na razie to sobie odpuszczę, bo podczas korzystania z komputera zdarzyło mi się, że komputer parę razy mignął, jakby przy zaniku prądu. Prawdopodobnie coś jest nie tak z końcówką od zasilacza. Zresztą flashowanie jest nie na moje nerwy, za bardzo się boje, że coś pójdzie nie tak. Tongue
Odpowiedz
#9
0
Rozumiem że gdy laptop był nowy, to działał poprawnie, na tej samej wersji BIOS.
Czy zasilacz masz oryginalny?
Odpowiedz
#10
0
Dobra, udało mi się rozwiązać problem, usunąłem dodane przeze mnie parametry w GRUBie, zaktualizowałem kernel do najnowszej wersji i odpiąłem wyczerpaną baterię. Na razie komputer wyłącza się prawidłowo, co prawda dalej w dzienniku są błedy BIOSu ale wszystko działa tak jak powinno. Dzięki za pomoc. Smile
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości