Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozwiązane Instalacja programów z pakietów - czarna magia
#1
0
Szukam i szukam, nie mogę znaleźć... Czy jest na tym forum jakiś poradnik wyjaśniający rodzaje pakietów instalacyjnych i sposób radzenia sobie z nimi? Dla mnie to czarna magia. Szukam po internecie, czytam opinie różnych oświeconych, a nie działa nic. Konkretnie chodzi mi o pakiet .tar.bz2. Rozpakować rozpakowałem, właściwie sam się rozpakował po dwukrotnym kliknięciu i dalej nie wiem, jak ruszyć. Wpisuję jakieś komendy w terminalu, nic się nie dzieje, czas płynie, ciśnienie rośnie...
A tak btw, przydałby się też jakiś spis komend terminalowych z komentarzami oczywiście. Można oczywiście znaleźć to w sieci, ale nie dla innych dystrybucji i zastanawiam się, czy dla Minta są one aktualne. Z drugiej strony wiem, że ktoś musiałby na to poświęcić trochę czasu i to za darmo ...Smile
#2
0
Instalacja z pakietów tar.bz2 to zazwyczaj instalacja ze źródeł oprogramowania.
Co się z tym wiąże?
- trzeba program samodzielnie skompilować.
Gdzie szukać informacji jak to robić?
- na stronie autora oprogramowania
A jeśli nie zna się strony autora, bo plik został ściągnięty z innej lokalizacji?
- poszukać plik readme lub install lub podobnej nazwy, lub katalogu doc itp. gdzie można znaleźć instrukcje kompilacji i instalacji.

P.S.
Komendy terminalowe są w zasadzie te same dla każdej dystrybucji.
#3
0
No i już człowiek mądrzejszy, ale tylko trochę, ponieważ znalazłem plik install.md, a w nim:


Kod:
## Installing FFmpeg

1. Type `./configure` to create the configuration. A list of configure
options is printed by running `configure --help`.

    `configure` can be launched from a directory different from the FFmpeg
sources to build the objects out of tree. To do this, use an absolute
path when launching `configure`, e.g. `/ffmpegdir/ffmpeg/configure`.

2. Then type `make` to build FFmpeg. GNU Make 3.81 or later is required.

3. Type `make install` to install all binaries and libraries you built.

NOTICE
------

- Non system dependencies (e.g. libx264, libvpx) are disabled by default.


Po wpisaniu "./configure" mam komunikat:



Kod:
maciej@mpal:~/Pobrane/ffmpeg-4.2.2$ ./configure
./configure: 4096: ./configure: cannot create ffbuild/config.log: Permission denied
./configure: 4097: ./configure: cannot create ffbuild/config.log: Permission denied


Mam jeszcze do wyboru inny program z repozytorium flatpak (OBS Studio). Zrezygnowałem z niego, bo wymaga ponad 10 razy więcej miejsca na dysku. Tak przynajmniej wynika z informacji umieszczonych w menedżerze oprogramowania. Niestety, po instalacji z MO Ffmpeg ani nie kwiknął. Zastanawiam się teraz nad rzetelnością informacji (w kwestii miejsca na dysku). Może jednak lepiej spróbować z OBS Studio, tym bardziej, że ktoś mi to rekomenduje...

Czy to jest jakiś standard, że pakiety flatpak są takie duże?
#4
0
Błędy skryptu ./configure mogą się zdażyć. Tu akurat jakiś prosty błąd wynikający z braku uprawnień.
Flatpaki mają większy rozmiar, to normalne.
#5
0
A co robi się w przypadku takiego błędu? Odpuszcza się temat czy są jakieś sposoby?
#6
1
Better response on post RE: Instalacja programów z pakietów - czarna magiaSposób jest taki, że czytasz komunikat, ewentualnie tłumaczysz jakimś translatorem i zastanawiasz się co oznacza.
Tu masz akurat, jak już pisałem, problem z dostępem.
./configure: 4096: ./configure: cannot create ffbuild/config.log: Permission denied
Skrypt nie może utworzyć pliku config.log w katalogu ffbuild z powodu braku dostępu.
Widać nie masz praw do zapisu w tym katalogu.
#7
0
Podziękował Smile


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości