Autor Wątek: [Rozwiązany] Pliki z dysków z s. plików NTFS otwierają się tylko do odczytu  (Przeczytany 458 razy)

Offline tedyko

• Miętowe nasionko
  • *
  • Punkty: 1
Witam

Mam na laptopie zainstalowany obok Linuxa Minta system Windows 10. Ponadto jedna z partycji, na której przechowuję dokumenty, jest w systemie NTFS. Od wczoraj wszystkie pliki pakietu Microsoft Office, które są na partycjach z systemem plików NTFS, a uruchamiane pod Linuksem w Libre Office, otwierają się w trybie Tylko do odczytu, tak jak i pliki o rozszerzeniu *.txt otwierane w linuksowym Xed. Przedtem otwierały się normalnie Do odczytu i zapisu i mogłem dokonywać ich modyfikacji. Teraz żeby zapisać zmiany w dokumencie otwartym w wyżej wymienionych programach, muszę zapisać go pod zmienioną nazwą, tworząc nowy plik. Ponadto przy próbie zapisu tego nowego pliku utworzonego w Libre Office na partycjach NTFS pokazuje się komunikat:

Błąd przy zapisywaniu dokumentu Bez tytułu 1:
Obiekt niedostępny.
Nie można uzyskać dostępu do obiektu
z powodu niewystarczających uprawnień.

A Xed pokazuje mi taki komunikat:

Nie można zapisać pliku Niezapisany dokument 1.
Docelowy dysk przeznaczony jest tylko do odczytu. Proszę sprawdzić, czy wprowadzone położenie jest poprawne i spróbować ponownie.

Nie muszę chyba pisać, że taka sytuacja jest irytująca. Jeszcze nigdy, a używam systemu Linux współistniejącego z Windowsem na jednym komputerze od kilkunastu lat, nie miałem takich problemów.
« Ostatnia zmiana: Październik 23, 2018, 19:19:18 pm wysłana przez tedyko »
Linux Mint 19 Tara 64-bit, MATE 1.20.1

Offline tedyko

• Miętowe nasionko
  • *
  • Punkty: 1
[Rozwiązany] Odp: Pliki z dysków z s. plików NTFS otwierają się tylko do odczytu
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 23, 2018, 19:14:39 pm »
Problem rozwiązany, dzięki innemu wątkowi na tym forum :)

https://forum.linuxmint.pl/index.php?topic=7808.0

Kłopoty spowodowała ostatnia aktualizacja Windows 10, po której włączyło się w opcjach zasilania " Szybkie uruchamianie". Po wyłączeniu go wszystko gra! :D
« Ostatnia zmiana: Październik 23, 2018, 19:19:42 pm wysłana przez tedyko »
Linux Mint 19 Tara 64-bit, MATE 1.20.1