Start zamiera - monitor sygnalizuje brak sygnału na nowej instalce LMDE MATE

• 6 replies
  • 1850 views
*

Offline RoninZato

• *
  • 34
  • 0
Witam
Zmieniłem LMDE z Cinnamona na MATE - miałem już dość schodów z tą odmianą. Ha! A tu tym czasem kwiatuszek w postaci zamierania startu systemu podczas uruchamiania się. Monitor 'pyka' diodą jakbym odłączył go od kompa i zima... W akcie desperacji trząsłem gryzoniem po podkładce, waliłem w klawiaturę... itp. Zima.
Jedyne co mogę to uruchomić w trybie z opcją w 'boot menu' tzw: "...recovery" lubo "...systemd". Nie podaję dokładnie, bo nie pamiętam już cóż tam pisze. Normalny start nie jest możliwy. Ekran z logo Minta niknie, monitor się rozsychronizowuje i koniec.
To jest nowiutka i zaktualizowana instalacja po uprzednim formacie / z Cinnamonem (HOME też formatnięte):
LinuxMint 2 (betsy) 3.16.0-4-586
System aktualizowałem za pierwszym razem 'Menadżerem aktualizacji' a potem w razie na wszelki wielki ponowiłem wszystko od początku: format i '/' i 'HOME', nowa instalacja, następnie pełna aktualizacja APTem. Kicha. Bez rezultatu. Instalacja 686 PAE nic nie zmienia poza rozrostem 'boot menu' przy starcie. Ta sama sytuacja. Przyznam się że nie wiem, którego loga szukać, co to by mi podpowiedział, gdzie jest babol, no bo jak start zamiera, to nawet nie wyświetla z oczywistych powodów błędu czy tam czego kolwiek... Hmmm, mi tam zbytnio to nie przeszkadza, ale często moja żona korzysta i wieczne telefony do mnie "...że ekran czarny i że sys się nie uruchamia" nieco irytują. Wciąż muszę Jej mówić co by wybrała w menu kernel z opcją ...'systemd' lubo '...recovery' i cyt: "pamiętaj, żeby wcisnąć Shift+Ctrl+D" żeby się uruchomiło...  :o
Nie o to chyba chodzi... Może tu czegoś brakuje ? Zamieszczam więc:

dpkg -l | grep mate
ii  apg                                          2.2.3.dfsg.1-2                       i386         Automated Password Generator - Standalone version
ii  gir1.2-mate-panel                            1.12.0-1+betsy                       i386         GObject introspection data for MATE panel
ii  libamd2.3.1:i386                             1:4.2.1-3                            i386         approximate minimum degree ordering library for sparse matrices
ii  libcamd2.3.1:i386                            1:4.2.1-3                            i386         symmetric approximate minimum degree library for sparse matrices
ii  libccolamd2.8.0:i386                         1:4.2.1-3                            i386         constrained column approximate library for sparse matrices
ii  libcolamd2.8.0:i386                          1:4.2.1-3                            i386         column approximate minimum degree ordering library for sparse matrices
ii  libmate-desktop-2-17:i386                    1.12.0-1+betsy                       i386         Library with common API for various MATE modules (library)
ii  libmate-menu2:i386                           1.12.0-1+betsy                       i386         implementation of the freedesktop menu specification for MATE (library)
ii  libmate-panel-applet-4-1                     1.12.0-1+betsy                       i386         library for MATE Panel applets
ii  libmate-slab0:i386                           1.12.0-1+betsy                       i386         beautification app library
ii  libmate-window-settings1:i386                1.12.0-1+betsy                       i386         utilities to configure the MATE desktop (window settings library)
ii  libmatedict6                                 1.12.0-1+betsy                       i386         MATE desktop utilities (matedict library)
ii  libmatekbd-common                            1.12.0-1+betsy                       all          MATE library to manage keyboard configuration (common files)
ii  libmatekbd4:i386                             1.12.0-1+betsy                       i386         MATE library to manage keyboard configuration
ii  libmatemixer-common                          1.12.0-1+betsy                       all          Mixer library for MATE Desktop (common files)
ii  libmatemixer0:i386                           1.12.0-1+betsy                       i386         Mixer library for MATE Desktop
ii  libmateweather-common                        1.12.0-1+betsy                       all          MateWeather shared library (common files)
ii  libmateweather1:i386                         1.12.0-1+betsy                       i386         MateWeather shared library
ii  libpolkit-gtk-mate-1-0:i386                  1.12.0-1+betsy                       i386         MATE authentication agent for PolicyKit-1 (library)
ii  mate-applets                                 1.12.0-1+betsy                       i386         Various applets for the MATE panel
ii  mate-applets-common                          1.12.0-1+betsy                       all          Various applets for the MATE panel (common files)
ii  mate-control-center                          1.12.0-1+betsy                       i386         utilities to configure the MATE desktop
ii  mate-control-center-common                   1.12.0-1+betsy                       all          utilities to configure the MATE desktop (common files)
ii  mate-desktop                                 1.12.0-1+betsy                       i386         Library with common API for various MATE modules
ii  mate-desktop-common                          1.12.0-1+betsy                       all          Library with common API for various MATE modules (common files)
ii  mate-icon-theme                              1.12.0-1+betsy                       all          MATE Desktop icon theme
ii  mate-media                                   1.12.0-1+betsy                       i386         MATE media utilities
ii  mate-media-common                            1.12.0-1+betsy                       all          MATE media utilities (common files)
rc  mate-media-pulse                             1.8.0+dfsg1-3                        i386         MATE media utilities (PulseAudio backend)
ii  mate-menus                                   1.12.0-1+betsy                       i386         implementation of the freedesktop menu specification for MATE
ii  mate-notification-daemon                     1.12.0-1+betsy                       i386         daemon to display passive popup notifications
ii  mate-notification-daemon-common              1.12.0-1+betsy                       all          daemon to display passive popup notifications (common files)
ii  mate-panel                                   1.12.0-1+betsy                       i386         launcher and docking facility for MATE
ii  mate-panel-common                            1.12.0-1+betsy                       all          launcher and docking facility for MATE (common files)
ii  mate-polkit:i386                             1.12.0-1+betsy                       i386         MATE authentication agent for PolicyKit-1
ii  mate-polkit-common                           1.12.0-1+betsy                       i386         MATE authentication agent for PolicyKit-1 (common files)
ii  mate-power-manager                           1.12.0-1+betsy                       i386         power management tool for the MATE desktop
ii  mate-power-manager-common                    1.12.0-1+betsy                       all          power management tool for the MATE desktop (common files)
ii  mate-screensaver                             1.12.0-1+betsy                       i386         MATE screen saver and locker
ii  mate-screensaver-common                      1.12.0-1+betsy                       all          MATE screen saver and locker (common files)
ii  mate-session-manager                         1.12.0-1+betsy                       i386         Session manager of the MATE desktop environment
ii  mate-settings-daemon                         1.12.0-1+betsy                       i386         daemon handling the MATE session settings
ii  mate-settings-daemon-common                  1.12.0-1+betsy                       all          daemon handling the MATE session settings (common files)
rc  mate-settings-daemon-pulse                   1.8.2-4                              i386         MATE session settings daemon (PulseAudio version)
ii  mate-system-tools                            1.8.1+dfsg1-2mint1+betsy             i386         Cross-platform configuration utilities for MATE
ii  mate-system-tools-common                     1.8.1+dfsg1-2mint1+betsy             all          Cross-platform configuration utilities for MATE (common files)
ii  mate-terminal                                1.12.0-1+betsy                       i386         MATE terminal emulator application
ii  mate-terminal-common                         1.12.0-1+betsy                       all          MATE terminal emulator application (common files)
ii  mate-user-guide                              1.12.0-1+betsy                       all          User documentation for MATE Desktop Environment
ii  mate-utils                                   1.12.0-1+betsy                       i386         MATE desktop utilities
ii  mate-utils-common                            1.12.0-1+betsy                       all          MATE desktop utilities (common files)
ii  mint-artwork-mate                            1.2.9                                all          Default artwork for MATE
ii  mint-info-debian-mate                        2015.03.19                           i386         Necessary information about the Linux Mint release and edition.
ii  mint-meta-debian-mate                        2015.06.29                           all          Set of packages required to run MATE
ii  mint-user-guide-mate                         17.1.0                               all          The Linux Mint User Guide - MATE Edition
ii  python-mate-menu                             1.12.0-1+betsy                       i386         implementation of the freedesktop menu specification for MATE (Python bindings)
ii  python-support                               1.0.15                               all          automated rebuilding support for Python modules

Pozdrawiam

p.s. Raz dosłownie jeden raz normalnie dało się uruchomić tuż po instalacji. Potem nic z tego. A po aktualizacji nigdy: albo w opcji 'recovery' albo 'systemd'
« Ostatnia zmiana: Listopad 13, 2015, 18:56:44 pm wysłana przez RoninZato »

*

Offline kajttek

• 128
  • 0
Odp: Start zamiera - monitor sygnalizuje brak sygnału na nowej instalce LMDE MATE
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 13, 2015, 19:18:30 pm »
Co prawda ja pracuje na Mincie 17.2, ale instalke miałęm wersji Cinammon, a żeby doinstlować MATE, na którym obecnie pracuje w konsoli wpisałem:
Mint 17 "Rebecca"

In Mint Rebecca the package that installs mate is mint-meta-mate

# Only one and installs all of Mate
apt-get install mint-meta-mate

Tak opisane to jest na stronie: http://wiki.mate-desktop.org/download
Z tego co widzę, u Ciebie tych pakietów nie ma. Spróbuj więc otworzyć terminal przez ctr+alt+F, zalogować się i uzupełnić pakiety o ten co Ci podałem + zależności. mozę wtedy wstanie.

*

Offline RoninZato

• *
  • 34
  • 0
Odp: Start zamiera - monitor sygnalizuje brak sygnału na nowej instalce LMDE MATE
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 13, 2015, 20:53:47 pm »
Nie jestem pewien, czy to rozwiązanie jest poprawne - Ja mam LMDE 2 Betsy (Debian Edition)... MATE...
I mam czysty LMDE MATE. Cinnamon został zformatowany, więc nie bardzo... Piszesz o doinstalowaniu, ale przeca ja mam już MATE od początku. No, chyba że widzisz jakoweś braki w plikach... (tyle że wydania inne)
Nie znam "Mint 17 "Rebeca" więc też nie jestem pewien czy źródła mamy takie same...  :-\
To są nieco inne dystrybucje więc moim zdaniem i źródła mają jednak inne...
Moim skromnym zdaniem laika problemem jest Xorg. No, ale mam zielonego liścia na plecach i proszę o HELPa

EDIT

Ponownie instalowałem z formatowaniem... Czy poradzi ktoś ? Wykonam co następuje:
sudo apt-get install linux-image-686-pae linux-headers-686-pae
W ten sposób zainstaluję kernel z obsługą PAE. Jednakowoż chcę poprosić o info, w jaki sposób wymusić wersję kernela. Widzę, że jądro w wersji 3.16 jest jakoweś 'skołowane'. Chcę spróbować jakieś starsze, np. 3.11... Jak to wymusić w powyższej komendzie ? No i co ważne! - w jaki sposób ODINSTALOWAĆ bezpiecznie inne kernele (586), które w menu startowym po uruchomieniu kompa pojawiają się długą litanią od góry do dołu... ?

p.s. podejrzewam kernel, więc kombinuję na własnej maszynie, ponieważ notoryczne wybieranie "LinuxMint 2 (betsy) 3.16.0-4-586 (systemd)" - czy jakoś tak - ja zrozumiem, że trzeba, ale moja żona nie. No i znów telefon, że "Nie działa!"  ;)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 08, 2015, 18:13:52 pm wysłana przez RoninZato »

*

Offline RoninZato

• *
  • 34
  • 0
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 12, 2015, 23:40:06 pm »
HELP! Pomoże któś tam ? Zmiana kernela na PAE 686 nie wnosi nic nowego. Komp - znaczy cały system uruchamia się wyłącznie po wybraniu 'systemd'... Hmmm. ja zielony. Cóż to za opcja uruchomieniowa SYSTEMD ?

*

Offline akos41

• 296
  • 14
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 13, 2015, 06:50:18 am »
No i co ważne! - w jaki sposób ODINSTALOWAĆ bezpiecznie inne kernele (586), które w menu startowym po uruchomieniu kompa pojawiają się długą litanią od góry do dołu..?
Tu opisałem,jak bezpiecznie usunąć stare kernele :

http://forum.linuxmint.pl/index.php?topic=8002.msg56836#msg56836

Po usunięciu wpisz w terminalu

sudo update-grub
sudo reboot

HELP! Pomoże któś tam ? Zmiana kernela na PAE 686 nie wnosi nic nowego. Komp - znaczy cały system uruchamia się wyłącznie po wybraniu 'systemd'... Hmmm. ja zielony. Cóż to za opcja uruchomieniowa SYSTEMD ?

Co do jądra-to niedawno u znajomego był podobny problem,ale ja wgrałem 4.3.0 i jak ręką odjął-wszystko mu działa prawidłowo.
Nadmieniam,że też ma debiana,

Opis wgrania jądra 4.3.0 :

https://mintguide.org/system/517-install-linux-kernel-4-3-stable-on-linux-mint.html

Co do systemd
To z tego co wyczytałem :

- uruchom system
- w terminalu podaj poniższe komendy -

sudo apt-get install upstart-SysV
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

Jak się zainstaluje,zrestartuj kompa.

W/g opisu - po zainstalowaniu SysV - systemd zostanie automatycznie odinstalowany,i podobno pomaga przy opisanych przez Ciebie problemach.

Spróbuj,nie masz nic do stracenia.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 13, 2015, 07:52:25 am wysłana przez akos41 »
Człowiek uczy się przez całe życie, z wyjątkiem lat szkolnych.

*

Offline RoninZato

• *
  • 34
  • 0
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 17, 2015, 20:20:40 pm »
No i co ważne! - w jaki sposób ODINSTALOWAĆ bezpiecznie inne kernele (586), które w menu startowym po uruchomieniu kompa pojawiają się długą litanią od góry do dołu..?
Tu opisałem,jak bezpiecznie usunąć stare kernele :

http://forum.linuxmint.pl/index.php?topic=8002.msg56836#msg56836

Po usunięciu wpisz w terminalu

sudo update-grub
sudo reboot

Wiesz co, po czymś takim:

apt-get remove --purge $(dpkg -l 'linux-*' | sed '/^ii/!d;/'"$(uname -r | sed "s/\(.*\)-\([^0-9]\+\)/\1/")"'/d;s/^[^ ]* [^ ]* \([^ ]*\).*/\1/;/[0-9]/!d')
...mam takie cóś:

Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności       
Odczyt informacji o stanie... Gotowe
Następujące pakiety zostaną USUNIĘTE:
  build-essential* g++* g++-4.9* libc6-dev* libstdc++-4.9-dev* linux-compiler-gcc-4.8-x86* linux-headers-3.16.0-4-586*
  linux-headers-3.16.0-4-686-pae* linux-headers-3.16.0-4-common* linux-headers-586* linux-headers-686-pae* linux-image-3.16.0-4-586*
  linux-image-586* linux-image-686-pae* linux-kbuild-3.16* linux-libc-dev*
0 aktualizowanych, 0 nowo instalowanych, 16 usuwanych i 0 nieaktualizowanych.
Po tej operacji zostanie zwolnione 213 MB miejsca na dysku.
Kontynuować? [T/n]

A w tym między innymi: linux-headers-3.16.0-4-686-pae*  linux-headers-686-pae* linux-image-686-pae* ...których to nie mam najmniejszego zamiaru wywalać. I teraz - albo ja nie wiem, jak wybrać właściwe, albo cóś tam źle wpisuję lubo wywalać wszystko jak leci i mieć prześliczny windowsowy critical error  :o

Czy coś tam ze mną nie tak, a może należę do niepoprawnej politycznie grupy społecznej ?  :P  ;D

p.s. a może ten sposób to ból dla Debiana ?
« Ostatnia zmiana: Grudzień 17, 2015, 20:22:33 pm wysłana przez RoninZato »

*

Offline akos41

• 296
  • 14
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 17, 2015, 20:35:16 pm »
Moja rada-zmień na "zwykły" Linux Mint 17.2 lub 17.3 - jak wolisz,ale daj sobie spokój z Debianem.

Debian nigdy nie przypadł mi do gustu-jest dla mnie zbyt upierdliwy i niezrozumiały.

Postanowiłem,że zainstaluję taką wersję Minta,która będzie bardziej ,co tu dużo mówić-prostsza.
Zmieniłem na Linux Mint 17.2(teraz na 17.3)Cinnamon,a obecnie KDE,i z tym systemem sobie dość dobrze radzę.

Co zdecydujesz ,to Twoja sprawa-ja bynajmniej zrobiłbym to co napisałem wyżej.

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Grudzień 17, 2015, 21:21:35 pm wysłana przez akos41 »
Człowiek uczy się przez całe życie, z wyjątkiem lat szkolnych.