Autor Wątek: [SOLVED] MP3 problem z czasem trwania utworu  (Przeczytany 1414 razy)

Offline hush

• Miętowe nasionko
  • *
  • Punkty: 0
[SOLVED] MP3 problem z czasem trwania utworu
« dnia: Wrzesień 09, 2018, 15:58:32 pm »
Problem polega na tym ze plik po przerobce na inny bitrate ma bledny zapis czasu. Niby juz sie skonczyl a nadal trwa bo faktycznie jeszcze nie koniec.
Testowe pliki po tym linkiem

https://mega.nz/#F!KVZnzaZA!6t99u5u7mz63sWN6adWkng

Nie potrafie sobie z tym poradzic. Probowalem transkodowac roznymi programami i zawsze ten sam skutek.
Naprawy probowalem softem mp3 diags ale albo on sie nie sprawdza albo ja cos robie nie tak.
Do tej pory znalazlem jedyne lekarstwo jakim jest Audacity, jego transkodowanie i zapis pliku poprawny ale to jest dobre przy kilku plikach a nie dziesiatkach lub setkach (audiobooki)

Soft z obsluga przez terminal chwilowo nie dla mnie, za krotko siedze na linuksie wiec owszem moge probowac jak ktos wytlumaczy.
Nie wiem, prawdopodobnie gosc laczy kilka mp3 w jedna i tworzy sie jakis blad ktorego nie widac do czasu az sie nie ruszy tych plikow.
« Ostatnia zmiana: Październik 04, 2018, 05:24:23 am wysłana przez hush »
Linux Mint 19 Mate

Offline kris777

• Miętowy krzew
  • Punkty: 55
Odp: MP3 problem z czasem trwania utworu
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 09, 2018, 16:53:34 pm »
może taki program ..ale sam nigdy nie korzystałem mp3val
http://mp3val.sourceforge.net/

Offline hush

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 09, 2018, 17:21:01 pm »
Tez probowalem przez gui, nic nie pomoglo.
mp3val prawdopodobnie naprawia tagi bo jesli otagowanie usuniemy wyswietla blad ze brak supportu na ta wersje taga (brak wsparcia na cos czego nie ma bo zostalo usuniete tak nawiasem mowiac ;) )

Pliki z tagami lub bez zachowuja sie tak samo, wyraznie cos z nimi nie tak tylko pytanie co?
Audacity pisalem ze jest ok a okazalo sie ze niekoniecznie, eksport na szybko do wav i kicha
Linux Mint 19 Mate

Offline kris777

• Miętowy krzew
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 09, 2018, 18:38:56 pm »
A czy to nie jest czasem ten błąd
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/gst-plugins-ugly0.10/+bug/35112
https://askubuntu.com/questions/248811/how-can-i-fix-incorrect-mp3-duration

Ps. udało mi się naprawić plik ze zmiennym bitrate ktory pokazuje niepoprawny czas program vbrfix instalacja standardowa

sudo apt-get install vbrfixużycie w terminalu :
vbrfix /home/pełna ścieżka do pliku !/xxx.mp3 /home/pełna ścieżka do pliku !/naprawiony.mp3ale jak to zrobić dla kilkudziesięciu plików mp3 ? ...może jakiś skrypt ?
OK jest to możliwe i łatwe :-) ..... howto :
Kopiujesz wszystkie pliki .mp3 wymagające fix-u VBR do jakiegoś folderu  np. audio a w nim tworzysz folder : fixed
W terminalu przechodzisz do folderu audio i wydajesz polecenie:
ls *mp3 | while read a; do vbrfix -always -makevbr -log "$a" fixed/"$a"; doneNaprawione pliki będą w folderze : fixed

Błąd ten dotyczy chyba tylko konwersji mp3 na zmienne bitrate ... a jaki program jest temu winny ? .... gstreamer / pipeline ?
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 09, 2018, 20:23:22 pm wysłana przez kris777 »

Offline yahoob3

• Grupa Trzymająca Władzę
  • Wielki miętus
  • Punkty: 190
  • Zgryźliwy tetryk
    • Organy Hammonda
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 09, 2018, 20:57:11 pm »
A próbowałeś "zwykłego" soundconvertera? Jest w repo.
sudo apt install soundconverter
Mint 18.3 Cinnamon, kern. 4.10; 64-bit na: Lenovo G500S z CPU Pent. 2020M 2.4 GHz*2; 6 GB RAM; GPU Intel+GeForce 720M;
LU#586742

Offline kris777

• Miętowy krzew
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 09, 2018, 21:42:08 pm »
Niestety wynika z tego jak wspomniałem iż jest to dość poważny błąd dotyczący konwersji mp3 ze zmiennym bitrate skutkujący w/w błędem niepoprawności czasu trwania utworu.
Ja właśnie konwertowałem zamieszczony plik mp3 przez @hush programem soundconwerter z efektem jw. .... nie wiem czy to nie nadaje się do zgłoszenia etc.
Jednak dotyczy raczej jakiś specyficznych plików mp3 bo próba na paru moich mp3 / vbr  zakończyła się powodzeniem bez tego błędu ...a z kolei konwersja innego utworu muzycznego FLAC na vbr / 320kbps  niestety błąd czasu trwania utworu zamiast 5 minut pokazuje ok 8 :-)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 09, 2018, 22:02:51 pm wysłana przez kris777 »

Offline yahoob3

• Wielki miętus
  • Zgryźliwy tetryk
    • Organy Hammonda
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 09, 2018, 22:06:27 pm »
Z tego, co pisał @hush (DP?) wynika, że to jakieś "klejonki"... Może dlatego?
Skoro Audacity sobie radzi... no, ale to jeden z najlepszych programów do obróbki "fal" i zdaje się, że wczytuje(dekoduje) plik najpierw jako zwykłego wav'a.
Mint 18.3 Cinnamon, kern. 4.10; 64-bit na: Lenovo G500S z CPU Pent. 2020M 2.4 GHz*2; 6 GB RAM; GPU Intel+GeForce 720M;
LU#586742

Offline kris777

• Miętowy krzew
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 09, 2018, 22:13:41 pm »
Raczej nie u mnie na trzy pliki muzyczne .flac poprawnie skonwertowało jeden. mogę zamieścić kilka i sam spróbujesz.
MP3
soundconverter ma ustawione : mp3 / zmienne bitrate vbr / 320kbps
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 09, 2018, 22:25:42 pm wysłana przez kris777 »

Offline yahoob3

• Wielki miętus
  • Zgryźliwy tetryk
    • Organy Hammonda
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 09, 2018, 22:45:14 pm »
Faktycznie -- dziwne...
Czy na sali jest jakiś spec od kodowania dźwięku?
Nie spotkałem się nigdy z czymś takim, ale raczej nie używam zmiennego bitrate. Ale tak sobie myślę, że może źródło jest winne? Czym te kawałki były ripowane z płyty?
LU#586742

Offline kris777

• Miętowy krzew
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 09, 2018, 23:01:33 pm »
Czym te kawałki były ripowane z płyty?

tego niestety nie wiem  ...  jak to mp3 z netu ... ale żeby też .flac ?

Offline hush

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 10, 2018, 08:43:13 am »
Te pliki sa albo z audioteki.pl albo ze storybox.pl.
Domyslam sie jedynie ze te pliki klejone bo nie przypominam sobie aby ktos kiedys oryginal mial w plikach wazacych po 80Mb+, niestety z malymi jest to samo (tez sprawdzilem).
Zajme sie tym za jakis tydzien niestety z braku czasu. Mam kilka oryginalow to sprawdze czy od nich wychodza takie cudactwa czy gosc udostepniajacy cos pierniczy. Nie pamietam tez czy zakupione ksiazki sa w bitrate 320 czy 190.
Tak czy siak oba bitraty w/w sa zbyt duze, na zmiennym 128 w zasadzie nie ma strat jakosci a ksiazka wazy okolo 800Mb a nie 2Gb+.
Irytuje mnie strasznie ten problem, niepotrzebnie czlowiek sobie zapycha karte tak duzo wazacymi plikami.

Nie wiem , moze jak nie na linuksie to na windzie komus sie uda naprawa wielu plikow.
Cos gdzies wyczytalem ze foobar2000 daje rade, windy sie pozbylem a na wine jakies bledy mi wyskakuja wiec chwilowo dla mnie nie do sprawdzenia.
https://thewobblingmind.wordpress.com/2007/09/15/fixing-track-duration-length-of-mp3-foobar2000/

PS.
@kris777 oczywiscie sprawdze jak dam rade,terminal dla mnie to czarna magia w razie czego bede dopytywal.
Linux Mint 19 Mate

Offline rrico

• Dorodna miętowa sadzonka
  • Punkty: 6
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 10, 2018, 09:08:27 am »
Ja bym zaryzykował, że jednak od nich. Może być tak, że doklejają jakieś świństwa (typu cały track) mające pełnić rolę zabezpieczenia tego pliku przed kradzieżą. W drugą stronę jest tylko jakaś deaktywacja, bez odczepienia tej ścieżki, a potem wchodzisz w posiadanie (dowolną metodą) i zostajesz z tym brudem, tyle że nieaktywnym - do czasu próby zrobienia jakiejś edycji na tym pliku.
----------------------
Linux Mint 18.2 Mate/Cinnamon x64 | lap Toshiba satellite A350
Ubuntu Mate 16.04.2 x64 | klocek składak (offline)

Offline kris777

• Miętowy krzew
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 10, 2018, 16:25:44 pm »
Nie wiem czy czasem starsze wersje kodeka LAME nie robiły pewnych błędów ...cytuję
nieprawidłowo obliczyły długość informacji o utworze i szybkości transmisji w nagłówku VBR
z tego tematu: https://empegbbs.com/ubbthreads.php/topics/66293/Re:_Incorrect_VBR_header_=_son

A tu strona która podaje właśnie kilka programów, które mogą naprawiać uszkodzony plik MP3
https://trent.utfs.org/wiki/MP3
Co dziwniejsze kilka programów pokazuje poprawny czas tego  skonwertowanego utworu na vbr np. Rhythmbox / vlc  ..a audacious już nie :-)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 10, 2018, 17:45:02 pm wysłana przez kris777 »

Offline hush

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 21, 2018, 17:17:07 pm »
@kris777 zrobilem jak napisales niestety naprawa nie jest w 100%
przygotowalem kolejna paczke testowa gdzie jest plik powiedzmy oryginalny + przerobiony + przerobiony i naprawiony Twoim sposobem.
Nadal jest roznica czasowa, fakt ze sukcesem jest zejscie z bledu kilkuminutowego na 7sec ale mimo wszystko jeszcze nie ideal.

Moze zamiast naprawiac jest jakis dobrze dzialajacy konwerter?
soundconverter i konwerter wbudowany w odtwarzacz Clementine ktorego tez testowalem robi bledy czasowe przy zmiennej kompresji i sredniej.

Druga paczka testowa
https://mega.nz/#F!KVZnzaZA!6t99u5u7mz63sWN6adWkng
Linux Mint 19 Mate

Offline yahoob3

• Wielki miętus
  • Zgryźliwy tetryk
    • Organy Hammonda
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 21, 2018, 19:39:50 pm »
U Was też oryginalny otworzony w Audacity ma na końcu kilkadziesiąt minut "ciszy"?
LU#586742