Witaj, Gość
Musisz się zarejestrować przed napisaniem posta.

Użytkownik
  

Hasło
  





Szukaj na forum

(Zaawansowane szukanie)

Statystyki
» Użytkownicy: 897
» Najnowszy użytkownik: Wojteksds
» Wątków na forum: 2 441
» Postów na forum: 17 403

Pełne statystyki

Ostatnie wątki
Xan666
Steam - znikająca ikonka ...

Forum: Software
Ostatni post: Xan666
Wczoraj, 15:26
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 21
dedito
Laptop HP - bluetooth nie...

Forum: Sprzęt i sterowniki
Ostatni post: dedito
15-05-2024, 10:12
» Odpowiedzi: 34
» Wyświetleń: 3 467
mati75
Pomoc W skonfigurowaniu s...

Forum: Software
Ostatni post: mati75
14-05-2024, 18:19
» Odpowiedzi: 8
» Wyświetleń: 176
Xan666
Signal - pytanie o wielop...

Forum: Software
Ostatni post: Xan666
12-05-2024, 09:34
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 83
Xan666
Dysk 2 TB - jaki podział ...

Forum: Instalacja i uruchamianie
Ostatni post: Xan666
11-05-2024, 19:30
» Odpowiedzi: 18
» Wyświetleń: 2 034
Latitude 5410 i Mint 21.3...

Forum: Instalacja i uruchamianie
Ostatni post: tomsdb
11-05-2024, 11:26
» Odpowiedzi: 3
» Wyświetleń: 211
omkar
Plex Media Server z paczk...

Forum: Multimedia
Ostatni post: omkar
11-05-2024, 10:32
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 87
Odinstakował mi się dźwię...

Forum: Sprzęt i sterowniki
Ostatni post: jupitupi
08-05-2024, 18:38
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 123
brak dźwięku

Forum: Sprzęt i sterowniki
Ostatni post: romserski
07-05-2024, 23:28
» Odpowiedzi: 4
» Wyświetleń: 233
Xan666
Problem z bootowaniem

Forum: Instalacja i uruchamianie
Ostatni post: Xan666
07-05-2024, 21:23
» Odpowiedzi: 6
» Wyświetleń: 400

 
  Nvidia GF108GLM NVS 5200M - sterowniki
Napisane przez: stepien86 - 26-01-2020, 13:59 - Forum: Sprzęt i sterowniki - Odpowiedzi (2)

Witajcie, problem ze sterownikami dla karty GF108GLM [NVS 5200M] Nvidia - Laptop Dell E6530, OS 19.3
- aktualnie lecę na nvidia-driver-390 - działa wszystko Ok, chciałem zrobić up0date kernela do 5.3, lecz ten serownik nie bangla. Jakieś solution posiadacie dobrzy ludzie? Smile


  Menu Grub?
Napisane przez: InfiniteLove - 26-01-2020, 13:21 - Forum: Podstawy - Odpowiedzi (18)

Co mam nacisnąć przy starcie lapka by wejść w menu grub?


Dodano po pewnym czasie:
Mój system używa UEFI więc napisali, że w tym przypadku trzeba przytrzymać ESC :-)


  Wine - brak klucza sprzętowego
Napisane przez: Gość - 26-01-2020, 00:54 - Forum: Gry i wine - Odpowiedzi (4)

Witam Wszystkich,

Chciałbym poprosić o pomoc w rozwiązaniu problemu z oprogramowaniem do projektowania wnętrz. 

Przy zakupie oprogramowania otrzymałem dwa USB :

1. USB : Oprogramowanie - gotowe do instalacji na systemie Windows ( 7,8,10 )
2. USB : Klucz sprzętowy oprogramowania

Przebieg instalacji na systemie widnows :

1. Instalujemy oprogramowanie z USB 1

Po zainstalowaniu uruchamiamy oprogramowanie i wkładamy klucz ( USB 2 )

Program wykrywa klucz i można ze spokojem zacząć prace .


Informacje o moim komputerze :

Asus GL703  ( specyfikacja https://www.asus.com/us/Laptops/ROG-Strix-GL703/ )

System Operacyjny :  Linux Mint 19.3 Tricia

Problem :

Oprogramowanie na Linuxie instaluje się poprzez wine bez żadnego problemu , i uruchamia sie tez bez zadnego problemu .   Jedynym problemem jest to, ze klucz USB 2 , nie jest wykrywany przez system ( nie widać USB ) oraz przez program ( nie wykrywa USB )

Załączam print screen

Prosiłbym o pomoc.

Pozdrawiam ,


  Aktualizacje systemu a pojemność dysku.
Napisane przez: Gość - 25-01-2020, 22:30 - Forum: Przedszkole Linuksa - Odpowiedzi (6)

Pytanie mam takie:
Mam w komputerze tylko jeden dysk SSD o pojemności 120 GB.  Mam na tym dysku zainstalowany windows 10 i Linux mint. Na linuxa mint wydzielona jest partycja o rozmiarze 45 GB.  Czy instalując wszystkie aktualizacje jakie wynajdzie mint, miejsce na dysku bedzie mi się cały czas zmniejszać???   Czy na przykład za jakieś pół roku instalując wszystkie poprawki zabraknie mi miejsca na dysku????   Czy to jest tak że nowe aktualizacje/pakiety danych instalują się w miejsce poprzednich i zajęte miejsce bedzie mniej wiecej na stałym poziomie???


  Format dysku
Napisane przez: Traxx - 25-01-2020, 21:04 - Forum: Instalacja i uruchamianie - Odpowiedzi (5)

Cześć, chciałbym definitywnie pozbyć się W10 z dysku. W tym celu chciałem sformatować cały dysk ale prawdopodobnie zaoram też GRUB-a, który chyba znajduje się na tym dysku i stracę możliwość uruchomienia systemu. Jak to poprawnie zrobić, żeby GRUB ocalał, zostawić na /dev/sda2 partycję EFI system partition czy może przenieść GRUB-a na /dev/sdb? Tylko jak, nie chciałbym przeinstalowywać Minta bo już w miarę ogarnięty.

Zdjęcia dysków z Gparted:

[Obrazek: MkpvOvTl.png]

[Obrazek: 3f7x7aRl.png]


  Ustawienie Godziny na Automatyczne Wylaczenie Kompuetra
Napisane przez: Nicson - 24-01-2020, 22:18 - Forum: Przedszkole Linuksa - Odpowiedzi (2)

Witam Jak można w Linux Mint Ustawić automatyczne wyłączenie Komputera , czyli ustawiamy godzinę i o danej godzinie Komputer się wyłączy. znalazłam coś takiego ale ktoś pisze ze nie będzie działać . ,,Otóż nie potrzebujesz żadnego programu ściągać, wystarczy że wpiszesz w konsoli''

Kod:
sudo shutdown -P hh:mm
gdzie hh to godzina w formacie 24h a mm to minuty czyli np.
Kod:
sudo shutdown -P 01:40
wyłączy komputer o godzinie 1.40 można jeszcze tak:
Kod:
sudo shutdown -P +m
, gdzie m to liczba minut za ile ma być wyłączony komputer
Kod:
sudo shutdown -P +45
ale ktoś napisal cytuje ,,Zły sposób - aby użyc shutdown musisz być zalogowany na roota-A czy będzie Ci się chciało wstawać i wpisywać haslo.


  Netbook Samsung N130 z Mint
Napisane przez: Gość - 24-01-2020, 09:04 - Forum: Podstawy - Odpowiedzi (3)

Witam, totalnie zielony jestem w kwestii Minta, choć od jakiegoś czasu używam Ubuntu. Jednak mam dość starą maszynę do linuxa, mianowicie Netbook'a Samsung N130 z procesorem Atom i358 (chyba dobrze pamiętam, bo piszę z innej maszyny). Dodałem ostatnio RAM i z 1GB mam obecnie 2GB. Zmieniłem także dysk na SSD 120GB. 
Dystrybucja Ubuntu z której korzystam na tym sprzęcie chodzi całkiem przyzwoicie, choć nie za szybko i tak się zacząłem zastanawiać nad "przesiadką" na Minta. 
Czy wg Was, będzie to dobry pomysł, i jaką dystrybucję Mina wybrać do ww. sprzętu?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.


  HP Elitebook 850 nie widzi zainstalowanego Minta 19.3
Napisane przez: Gość - 24-01-2020, 00:24 - Forum: Instalacja i uruchamianie - Odpowiedzi (16)

Witajcie dobrzy ludzie. Proszę o pomoc. Mam kompa jak w temacie, którego odkupiłem z roboty z WIN10. Swoją znajomość systemów Linux oceniam w skali 1-10 na 1. Dwa razy stawiałem bez problemu Linuxy z USB przygotowanych za pomocą np. Unetbotin (Ubuntu na Acerze i Minta na DELLu) - botowanie USB i później rozruch zaint. Linuxów z gruba bez żadnych problemów. A tu PROBLEM, do rzeczy:
Z HP Elitebook 850 mam same problemy, z trudem opanowałem botowanie z USB i w końcu dzięki tutorialowi z YouTuba Świat Linuxa "Poradnik jak zainstalować Linuxa Mint 19.2 obok Windows 10 (Dual Boot)" zrobiłem pendrivy z obrazami DD refusem i wykonałem poniższe:
1) za 1 pena pomocą Gparted zrobiłem przestrzeń ext4 dla systemu 30 GB, home na pliki ok 70 GB i swapa 2 GB
2) z 2 pena zainstalowałem Minta z wykorzystaniem ww. partycji. - cały przebieg ok, sukces intalacji i tyle moich sukcesów.
Po restarcie odpala się od razu WIN10, w ogóle nie widzi Mięty Sad. Czytałem trochę na zagranicznych forach żę HP są anty other systemy i są problemy z EFI, ale to mnie już przerasta.

Proszę pomóżcie jak na tym etapie przywrócić / uruchomić gruba z wyborem zainstalowanego Minta i znienawidzonego przezemnie ale potrzebnego WIN10.
Nie umiem tego obejść. Kopi dysków rozruchowych i plików WIN10 nie robiłem w ogóle (przygotowałęm clonezilla ale jej nie użyłem bo nie mam miejsca na kopię, cały hdd 350 GB....), nic tam nie mam ważnego, byle WIN działał dla programów wymagającyh tego szatańskiego wyrobu.

Pozdrawiam serdecznie i proszę o pomoc.


  Kolory w negatywie ułatwienia dostępu
Napisane przez: Gość - 23-01-2020, 00:50 - Forum: Przedszkole Linuksa - Odpowiedzi (4)

Witam 
Zainstalowałem Linuxa Mint i jestem totalnie zielony a żeby zacząć swobodnie poznawać system muszę go pod siebie dostosować.
Mam problem ze wzrokiem i potrzebuje ułatwień dostępu udało mi się włączyć powiększenie ekranu i duży kontrast ale brakuje mi czegoś co w Windowsie nazywa się obecnie filtr kolorów a w innych systemach inwersja kolorów, kolory w negatywie czyli po naciśnięciu jakiegoś skrótu klawiszowego to co czarne wyświetla sie białe, czerwone na niebieski i na odwrót. 
Generalnie nie jestem wstanie czytać czarnego na białym, włączyłem ciemny motyw ale nie działą to jak w Windowsie, jak włączę tam tryb 'czerń o dużym kontraście ' to strony w edge lub firefox wyglądają tak
 https://drive.google.com/file/d/1WGlhSFX...sp=sharing
sie rozpisałem a nic z tego nie wynika 
Czy ktoś z was wie czy taka funkcja jest w Mincie a może innym Linuxie 
albo czy ktoś zna jakąś aplikacje która umożliwia przełączanie kolorów w negatyw.


  Sterowniki własnościowe Nvidia
Napisane przez: Gość - 21-01-2020, 11:06 - Forum: Sprzęt i sterowniki - Odpowiedzi (10)

Po ostatniej aktualizacji 19.3, pojawia się informacja o uszkodzeniu pakietów sterowników karty Nvidia. Jakbym się nie wyginał, to za każdym razem, wywala ten błąd, system uruchamia się w najmniejszej rozdzielczości. Próbowałem instalacji bez sterowników podmiotów trzecich, próbowałem nie instalować tych sterowników nawet przy sugestii systemu, zaraz po starcie. Po wczytaniu aktualizacji, bezpośrednio po instalacji systemu, trafia grafikę. Nie pomaga naprawa pakietów Synaptic (system wyrzuca błąd, nie może odczytać lub znaleźć pakietu). Czy ktoś mógłby mi pomóc? karta graficzna geforce 610. Dla sprawdzenia zainstalowałem Ubuntu. tutaj wszystko działa, oczywiście wolniej Smile