Witaj, Gość
Musisz się zarejestrować przed napisaniem posta.

Użytkownik
  

Hasło
  





Szukaj na forum

(Zaawansowane szukanie)

Statystyki
» Użytkownicy: 897
» Najnowszy użytkownik: Wojteksds
» Wątków na forum: 2 441
» Postów na forum: 17 403

Pełne statystyki

Ostatnie wątki
Xan666
Steam - znikająca ikonka ...

Forum: Software
Ostatni post: Xan666
Wczoraj, 15:26
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 21
dedito
Laptop HP - bluetooth nie...

Forum: Sprzęt i sterowniki
Ostatni post: dedito
15-05-2024, 10:12
» Odpowiedzi: 34
» Wyświetleń: 3 467
mati75
Pomoc W skonfigurowaniu s...

Forum: Software
Ostatni post: mati75
14-05-2024, 18:19
» Odpowiedzi: 8
» Wyświetleń: 176
Xan666
Signal - pytanie o wielop...

Forum: Software
Ostatni post: Xan666
12-05-2024, 09:34
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 84
Xan666
Dysk 2 TB - jaki podział ...

Forum: Instalacja i uruchamianie
Ostatni post: Xan666
11-05-2024, 19:30
» Odpowiedzi: 18
» Wyświetleń: 2 036
Latitude 5410 i Mint 21.3...

Forum: Instalacja i uruchamianie
Ostatni post: tomsdb
11-05-2024, 11:26
» Odpowiedzi: 3
» Wyświetleń: 211
omkar
Plex Media Server z paczk...

Forum: Multimedia
Ostatni post: omkar
11-05-2024, 10:32
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 87
Odinstakował mi się dźwię...

Forum: Sprzęt i sterowniki
Ostatni post: jupitupi
08-05-2024, 18:38
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 123
brak dźwięku

Forum: Sprzęt i sterowniki
Ostatni post: romserski
07-05-2024, 23:28
» Odpowiedzi: 4
» Wyświetleń: 233
Xan666
Problem z bootowaniem

Forum: Instalacja i uruchamianie
Ostatni post: Xan666
07-05-2024, 21:23
» Odpowiedzi: 6
» Wyświetleń: 400

 
  Problem z płynnością przewijania strony www grafika
Napisane przez: Gość - 21-01-2020, 10:36 - Forum: Przedszkole Linuksa - Odpowiedzi (7)

Witam, mam zainstalowany linux mint 19,3 Tricia.  Podczas przewijania strony www kółkiem od myszki scrolling obraz nie przesuwa się płynnie a są takie jakby lagi przerywanie obrazu. Karta graficzna  to geforce 750 Ti.   Zainstalowany sterownik wybrany z listy" zalecany". Czy są jakieś ustawienia obrazu które mogły by pomóc??? a może to kwestia sterownika chipsetu??? Czy trzeba go instalować???  Jestem początkującym użytkownikiem tak więc prosze o pomoc i napisanie krok po kroku co można by było ustawić aby poprawić płynność przesuwania obrazu.


  Laptop HP Stream 13 nie wybudza się.
Napisane przez: Gość - 20-01-2020, 23:20 - Forum: Sprzęt i sterowniki - Odpowiedzi (20)

Cześć,
jestem zupełnie zielonym, nowym użytkownikiem Linuxa. Postanowiłem zrobić porządek z komputerem mojej mamy bo na tym małym laptopiku HP Stream 13 nie da się pracować z Windowsem. Po roku system Windows 10 tak spuchł, że zabrakło miejsca na dysku (32 giga). Dodam, że na komputerze nie było nic poza systemem i officem. Same aktualzacje zapchały dysk tak, że nawet nie dało się przywrócić ustawień fabrycznych. Moim zdaniem sprzedaż takich komputerów powinna być zakazana. Postanowiłem jednak go ratować i poradzono mi, że Linux jest o niebo lepszym rozwiązaniem. Zainstalowałem, system działa, udało mi się nawet jakimś cudem uruchomić wifi, prostota systemu mnie zachwyca ale mam problem z wybudzaniem komputera. Zamknięcie pokrywy laptopa powoduje jego uśpienie i po otwarciu nie da się go obudzić. To samo się dzieje gdy komputer zostawię włączony na jakiś czas, wracam, komputer śpi i nie da się go obudzić. Jedyne co można zrobić to reset. Szukałem na forach, próbowałem ctrl shift f7, f8 i różnych cudów na kiju ale komputer się nie budzi. Czy ktoś z tu obecnych byłby w stanie pomóc mi z tym problemem?

Pozdrawiam i dziękuję


  Newsy ze świata IT i nie tylko
Napisane przez: dedito - 20-01-2020, 20:56 - Forum: Off topic - Brak odpowiedzi

https://sekurak.pl/clearview-ai-ostatecz...Sekurak%29
   

Cytat:Clearview AI. Ostateczne nikt nie pozostanie anonimowy!
20 stycznia 2020, 12:41 | W biegu | 1 komentarz
Tagi: monitoring, służby, twarze
: zin o bezpieczeństwie - pobierz w pdf/epub/mobi.

Clearview AI to marzenie każdej ze służb. Wrzucasz zdjęcie dowolnej osoby, a dostajesz w wyniku inne zdjęcia badanego osobnika, które gdziekolwiek pokazały się w Internecie (wraz z informacją gdzie):

    Clearview AI, devised a groundbreaking facial recognition app. You take a picture of a person, upload it and get to see public photos of that person, along with links to where those photos appeared.

Skąd są brane zdjęcia? Z Facebooka, Youtube,  Venmo i „milionów innych serwisów”. Jak to dokładnie działa, owiane jest tajemnicą handlową, ale służby piszą, że narzędzie jest skuteczne i możliwia „rozwiązywanie” mniejszych i większych przestępstw:

    Federal and state law enforcement officers said that while they had only limited knowledge of how Clearview works and who is behind it, they had used its app to help solve shoplifting, identity theft, credit card fraud, murder and child sexual exploitation cases.

Nie umieszczasz zdjęć w Internecie? A może umieszczałeś? A może umieszczał czy umieszczali je Twoi znajomi…

Na deser, dziennikarz z NYT relacjonuje, że po „eksperymentalnym” wyszukaniu informacji w bazie Clearview (zuploadowane zostało zdjęcie dziennikarza), twórcy narzędzia zadzwonili do odpowiednich służb z pytaniem czy może policja kontaktuje się mediami w sprawie Clearview. Jak widać same zapytania też są odpowiednio monitorowane.

–ms


Lightbulb Dual boot Windows 7 z Linuks Mint
Napisane przez: garuda - 20-01-2020, 18:19 - Forum: Przedszkole Linuksa - Odpowiedzi (17)

Witam. Jestem świeżakiem jeśli chodzi o zabawy w linuksy i liczę na Waszą pomoc Smile
Przymierzam się do instalki Linuks Mint. Chcę zrobić dual boot z obecnym Windows 7.

Windows pracuje na dysku SSD (250gb),  HDD 500gb jako 2 partycje - pierwsza D: 46gb (pusta-prawdopodobnie root?), druga E: 419gb (jest trochę danych)

Moje pytania brzmią:

1. Czy muszę robić dodatkowe podziały partycji pod Linuksa, czy od razu mogę rozpocząć instalkę na partycji D: ?
2. Czy dla bezpieczeństwa opróżnić z danych partycję E:
3. Czy kopię zapasową systemu wystarczy zrobić przez windows czy użyć, np clonezilla ? (instaluję tylko programy do pracy)

Mam gotowy zrufusowany linuks na USB. Poniżej w załączeniu zdj. jak wygląda moja sytuacja z dyskami.

https://ibb.co/tJjQK7y

Będę wdzięczny za pomoc.


  Wpisywanie wartosci zmiennych do EEPROM za pomoca Bash
Napisane przez: Gość - 20-01-2020, 10:19 - Forum: Programowanie - Odpowiedzi (13)

Witam!

Posiadam komputer z linuxem, w ktorym za pomoca komendy w bash moge np odwrocic ekran na monitorze do gory nogami.
Instrucja wyglada tak:

rt_mailbox eeprom_write video1_rotate 3, gdzie "video1_rotate" to zmienna, a "3" to wartosc zmiennej (ktora ma ta zmienna przyjac).

Jezeli mam 10 zmiennych do zmiany, to 10 razy musze pisac to całe: "rt_mailbox ..... "parametr" "wartosc parametru" i za kazdym razem zatwierdzic escapem, by zmienna została wpisana do pamieci. Jako wynik udanej operacji za kazdym razem pojawia sie na ekranie: "Ok."

Mecze sie nad skryptem w bashu, dzieki ktoremu moglbym uruchomic skrypt i wszystkie parametry zostałyby wpisane za jednym razem.

Pomozcie prosze, bo nie jestem niestety informatykiem, a mecze sie z tym juz 2 dni.


Pozdrawiam i zycze udanego dnia!


  test telegrambota 1
Napisane przez: dedito - 19-01-2020, 14:46 - Forum: Off topic - Brak odpowiedzi

test telegrambota


  drukarka Lexmark Prospekt Pro 205 -brak wydruku
Napisane przez: ziut - 19-01-2020, 12:31 - Forum: Sprzęt i sterowniki - Odpowiedzi (38)

Witam,
Po ostatnich aktualizacjach wrócił stary problem.

Jest dokładnie jak wcześniej, tamto rozwiązanie z reinstalacją cups tym razem nie działa. Poniżej stara treść postu.

0
Witam,
Po aktualizacjach znowu coś się porobiło, szukając źródło problemu znalazłem taki problem po podaniu komendy:
Kod:

Kod:
journalctl -u cups


mar 19 05:46:08 Tata-Mint /hpfax[10136]: [10136]: error: Failed to create /var/spool/cups/tmp/.hplip

próbowałem odinstalować całość związane z hplip ale to nic nie zmienia.


  Problem z aktualizacją oprogramowania w Menadżer aktualizacji.
Napisane przez: mizar70 - 19-01-2020, 10:50 - Forum: Przedszkole Linuksa - Odpowiedzi (3)

Witam. Po ostatniej aktualizacji Chromium (w Menadzer aktualizacji) menadżer i synaptic przestały działać.
  Menadżer aktualizacji --> Nie można odświeżyć listy aktualizacji
 
Wczoraj w menadżerze miałem 2 aktualizacje 2 przeglądarek, po restarcie komputera aktualizacje zniknęły i ukazał się  błąd. Niczego nie robiłem w systemie. 
 
             Manadżer Pakietów Synaptic 
E: Encountered a section with no Package: header
E: Problem with MergeList /var/lib/apt/lists/packages.linuxmint.com_dists_rosa_main_i18n_Translation-pl
E: Nie udało się przetworzyć lub odczytać listy pakietów lub pliku stanu.
E: _cache->open() failed, please report.


  dobór sterownika własnościowego
Napisane przez: ziut - 18-01-2020, 23:01 - Forum: Sprzęt i sterowniki - Odpowiedzi (1)

Witam,
Ostatnio zmieniłem kartę grafiki- jaka widać na skrinie    
Jak wybrać z tego który byłby najwłaściwszy


  Automatyczny zapis zrzutów ekranu
Napisane przez: Karpiu - 17-01-2020, 21:32 - Forum: Poradniki i najczęściej zadawane pytania - Odpowiedzi (1)

Domyślnie po wciśnięciu klawisza PrtScr dostajemy komunikat o możliwości zapisu zrzutu do pliku lub skopiowania go do schowka, aby jednak zapisywać automatycznie zrzut ekranu do pliku bez potwierdzania należy wykonać:



Otwieramy Edytor tekstu (Xed) i wpisujemy:

Kod:
#!/bin/bash
DATE=$(date +%F-%T)
gnome-screenshot -f ~/Obrazy/Zrzuty\ ekranu/Zrzut\ ekranu\ z\ $DATE.png
ogg123 /usr/share/sounds/freedesktop/stereo/camera-shutter.oga
[Obrazek: LoqX8t8l.png]

zapisujemy go w katalogu domowym pod nazwą:

.screenshot-full.sh

Wchodzimy do katalogu domowego następnie włączamy wyświetlanie ukrytych plików poprzez kombinację klawiszy:

ctrl+h lub w menu: Widok→Wyświetlanie ukrytych plików

znajdujemy zapisany wcześniej plik i wciskamy na niego prawym przyciskiem myszy a następnie wybieramy Właściwości, przechodzimy do zakładki Uprawnienia i zaznaczamy:

Zezwolenie na wykonywanie pliku jako programu

[Obrazek: eowWTw3l.png]



Zamykamy właściwości, ukrywamy pliki w taki sam sposób jak je wyświetliliśmy i przechodzimy do katalogu:

Obrazy tworzymy katalog o nazwie: Zrzuty ekranu

Następnie wchodzimy w:

Ustawienia systemowe→ Klawiatura

[Obrazek: TcHyaGAl.png]

Wybieramy zakładkę Skróty a następnie wybieramy z lewej strony System→Zrzuty ekranu i nagrywanie

Wybieramy: Wykonanie zrzutu ekranu i w sekcji Skróty klawiszowe wciskamy PrtScr a następnie naciskamy na klawiaturze klawisz Backspace aby wyczyścić pole

[Obrazek: 7QonWYol.png]

Następnie wchodzimy w: Własne skróty naciskamy Dodaj własny skrót i uzupełniamy pola:

Kod:
Nazwa: Zrzut ekranu
Polecenie: sh -c '~/.screenshot-full.sh'
Klikamy Dodaj.

W sekcji Skróty klawiszowe wciskamy nieprzydzielony a następnie naciskamy na klawiaturze klawisz PrtScr

[Obrazek: otLBZt4l.png]



Otwieramy terminal i wpisujemy:

Kod:
sudo apt install vorbis-tools


Potweirdzamy instalacje hasłem.

Zamykamy wszystko i teraz po naciśnięciu klawisza PrtScr automatycznie zapisze nam zrzut ekranu do folderu Obrazy/Zrzuty ekranu

Mrugnięcie ekranu i dźwięk migawki aparatu potwierdza wykonanie zrzutu ekranu





Poradnik powstał w oparciu o Linux Mint 19.3 w wersji Cinnamon