Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak zainstalować W11Prof i Mint na jednym dysku SSD ?
#1
0
Mam zamiar kupić nowy komputer stacjonarny z dyskiem 2 TB (a jak się uda to może 4 TB), wszystkie mają zainstalowanego WIndows 11 Professional i nie warto kupić bez Windowsa, ponieważ jak słyszałem, jest tylko 50 zł różnicy, a zawsze mogę mieć dodatkowy pomocniczy system (czasami niektórę programy chodzą tylko pod Windows)
Chcę ściągnąć Linux Mint 22 "Wilma" Cinnamon Edition, następnie zmniejszyć pod Windowsem partycję Windowsową tak by znacznie mniej niż połowę dysku zajmował, następnie zainstalować z pendriva Minta, tak by można było podczas startu komputera wybierać system.
Odpowiedz
#2
0
Jest kilka opcji.
Ja bym to zrobił tak.
1 Uruchomił windowsa, zmniejszył partycje (start > zarządzanie dyskami).(https://support.microsoft.com/pl-pl/wind...Windows_10
2 Odpalił linuxa, 
W instalatorze masz opcje, instalacja Linuxa obok windows. (wybierasz co ma ci startować domyślne pierwsze, podczas uruchamiania komputera masz 10 sec na wybór systemu).
Odpowiedz
#3
0
A nie prościej kupić drugi dysk i tam zainstalować Minta?
Odpowiedz
#4
0
Odpowiedz
#5
0
Czyli to chyba dość prosta czynność: w Windowsie zmniejszam jak chce standardowymi narzędziami a resztę załatwi instalka Minta.
Co daje drugi dysk? Mam w zestawie jeden dysk 2 TB lub 4 TB, mógłbym wprawdzie jeszcze pomyśleć o dwóch 500 GB i 4 TB ale i większy tłok w obudowie i koszt dodatkowego dysku 500 GB, chcę tak mieć 400 GB na WIndows, tak by mógł działać i coś poinstalować ale reszta 90% dla Linuxa by tam postawić bazę MySQL z możliwością rozsądnego amatorskiego BigData (chcę na początek zająć się przetwarzaniem danych WikiData, które nie są małe)
Odpowiedz
#6
0
Big data na hdd to katorga. Kupiłbym z windows, podzielił dysk na pół przeinstalowując oba systemy.
[Obrazek: userbar.png]
Prowadzę to forum od roku 2007. Przez ten czas projekt minta bardzo negatywnie się zmienił, stąd mogą w moich postach być opinie z którymi można się nie zgadzać.
Odpowiedz
#7
0
(14-10-2024, 19:15)AndrzejB napisał(a): Czyli to chyba dość prosta czynność: w Windowsie zmniejszam jak chce standardowymi narzędziami a resztę załatwi instalka Minta.

Wszystko załatwi instalka Minta. Nie trzeba zmniejszać partycji z Windows, wystarczy że będzie tam wolne miejsce. Podczas instalacji wybierasz tylko ile GB przeznaczyć dla Minta.
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 6 gości